Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Schody

Schody są niezbędnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Ich usytuowanie oraz materiał, z jakiego będą wykonane, należy określić już na etapie projektowania budynku. Planując ten element, nie jesteśmy skazani na konstrukcję żelbetową. W sprzedaży są też bardzo ciekawe schody gotowe z drewna, metalu czy szkła, które mogą stanowić ozdobę każdego wnętrza.


Rolą schodów jest zapewnienie wygodnej komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Powinny być więc wystarczająco szerokie, jak najmniej strome, nieśliskie i łatwe do sprzątania. Inwestorzy najczęściej decydują się na schody żelbetowe wykonywane na budowie. Takie rozwiązanie uchodzi za najtańsze, choć pamiętajmy, że do kosztu takiej konstrukcji należy doliczyć też koszt ich wykończenia (okładzina i balustrada).

 

Tymczasem schody z drewna czy metalu dostępne są przeważnie jako gotowe produkty. Wbrew pozorom, nie muszą byś drogie. Najtańsze modele można kupić w markecie budowlanym już za ok. 2000 zł, choć trzeba nadmienić, że nie będą to żadne wyrafinowane konstrukcje, ale zwykłe schody kręte lub modułowe. Dzięki samonośnej konstrukcji, można je zamontować we własnym zakresie, przytwierdzając do podłogi i stropu lub ściany za pomocą kołków rozporowych.

 

Większość inwestorów wybierających gotowe schody decyduje się jednak na skorzystanie z usług wytwórców, którzy dopasowują ten element architektoniczny do indywidualnych wymagań i proponują ich montaż. A oferta rynkowa jest bardzo bogata. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór kształtów i materiałów, dzięki czemu schody można dopasować do każdego wnętrza. Co więcej – niektóre efektowne modele mogą być wręcz najważniejszą ozdobą salonu. Gotowe schody można montować zarówno w nowym, jak i remontowanym domu.

Gdzie ulokować schody?

Lokalizacji schodów dokonuje się w porozumieniu z projektantem, uwzględniając układ funkcjonalny oraz wielkość domu. Bez wątpienia dużo łatwiejsze zadanie mają posiadacze dużych budynków, o regularnych kształtach bryły. W takim przypadku, najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie schodów w korytarzu lub wydzielonej klatce schodowej. Dzięki temu można podzielić wnętrza na strefę dzienną (głośną) z salonem na parterze oraz prywatną (cichą) z sypialniami na piętrze. Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na „stratę” ok. 10 m² powierzchni, bo tyle średnio zajmuje klatka schodowa.

Norbert Skupiński
fot. Domański Schody

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny