Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Na podmokłym gruncie

Jeszcze kilka lat temu Małgosia i Krzysztof relaksowali się na malutkim balkonie o powierzchni 6 m2. Przestał im wystarczać, kiedy złapali ogrodniczego „konika”. Kupili pod miastem dom, a przy nim urządzili ogród z wielkim narożnym tarasem oraz utwardzonym placykiem w głębi działki. Obecnie wypoczywają w lepszych warunkach, ciesząc się znacznie większym „bukietem” roślin.


Małgosia i Krzysztof kupili podmiejski dom głównie dla ogrodu, nie dla samego posiadania domu. Jeszcze 7 lat temu zadawalała ich uprawa roślin ozdobnych na balkonie w bloku, jednak to się zmieniło, kiedy złapali ogrodniczego bakcyla. Balkon okazał się za mały do pełniejszego realizowania się w nowym hobby. Jako że znajdował się w mieście, siłą rzeczy brakowało w nim również intymności i ciszy.

 

Wkrótce para znacząco powiększyła przestrzeń upraw. Zakupiony dom stoi w ogrodzie, który zajmuje powierzchnię 800 m2 (po odliczeniu powierzchni zabudowy, tarasu, podjazdu do garażu). Celowo wybrała miejsce przylegające do pół i łąk. Strefa wypoczynkowa ogrodu jest naprawdę cicha i roztaczają się z niej szerokie widoki na okolicę. Nic więc dziwnego, że właściciele zorganizowali na działce kilka miejsc do odpoczynku – jednym z nich jest duży narożny taras przy domu, drugim – plac z pergolą, położony na krańcu działki, tuż przy polach. Zanim to jednak nastąpiło, przeszli przez okres błędnych decyzji, związanych z zagospodarowywaniem ogrodu. Skończyło się typowo – wiele prac trzeba było powtórzyć. Dobre chęci i zapał nie wystarczyły, żeby okiełznać grunt z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

Kosztowna droga na skróty

Krzysztof, który jest pomysłodawcą posiadania ogrodu, przyznaje, że z braku doświadczenia już w pierwszym roku zignorował poważne sygnały, jakie dawała natura.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny