Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Sauna

Budując dom, każdy wyznacza sobie określone priorytety, zarówno w kwestii wydatków ponoszonych przy inwestycji, jak i w odniesieniu do elementów wyposażenia. Trudno na etapie wznoszenia ścian zewnętrznych myśleć np. o saunie w domu. Ale choć trudno, to na pewno warto!


Najlepiej przewidzieć saunę już na etapie projektu domu. Można wówczas uwzględnić w nim oddzielne pomieszczenie na saunę lub zaprojektować jedną z łazienek właśnie w tym celu. Jeśli jednak dom już stoi, a my nie przewidzieliśmy w nim sauny, to nic straconego. Nawet w starym budynku można urządzić wspaniałe miejsce relaksu z sauną w roli głównej. O tym, jak to zrobić, radzimy w tym artykule. Jego treść wzbogaciliśmy o komentarz eksperta i wieloletniego praktyka, Marka Brodackiego, właściciela firmy produkującej i montującej sauny, a także o doświadczenia użytkowników saun.

Dobry czas

Najkorzystniej zaplanować pomieszczenie na saunę na etapie projektu. Nie musimy od razu inwestować w jego wyposażenie, może ono pozostać puste i czekać na lepszy moment. Ważne jednak, aby miało własną wentylację i doprowadzone zasilanie elektryczne. Kabin sauny fińskiej nie podłącza się nigdy bezpośrednio do kanału wentylacyjnego tego wnętrza. Sauny wyposażone są we własny system wentylacyjny (powietrze dostaje się przez otwór w dolnej części kabiny, a wydostaje z niej specjalnym kanałem wentylacyjnym w górnej części. Następnie powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia kanałem wentylacji grawitacyjnej).

 

Żeby zapewnić cyrkulację powietrza wokół kabiny, należy zachować przynajmniej 30 mm odstęp między ścianą pomieszczenia a ścianą kabiny.

 

Uwaga! Dodatkowe urządzenia elektryczne takie jak oświetlenie czy zegary, powinny mieć oddzielny obwód. Instalację elektryczną należy rozprowadzać przy użyciu specjalnych, silikonowych przewodów elektrycznych, odpornych na działanie wysokiej temperatury.

 

Ponadto w podłodze (w miejscu przeznaczonym na kabinę) warto zaplanować odpływ wody. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy zwolennikami kąpieli parowej, podczas której na posadzce zbiera się sporo wody.

 

Uwaga! W odpływie należy uwzględnić syfon, który uniemożliwi zasysanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Emilia Rosłaniec
fot. Klafs

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny