Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Energia odnawialna i dopłaty

Mała, rozproszona energetyka w Polsce praktycznie nie istnieje. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia właśnie program Prosument, który ma zmienić tę sytuację. Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją, i to pokrywający nawet 100% kosztów inwestycji.

Prosument, czyli kto?

Co różni prosumenta od konsumenta? Konsument jest bierny, jedynie wykorzystuje dostarczane mu dobra. Prosument zaś nie tylko jest odbiorcą, ale i wytwórcą. Produkuje na potrzeby własne, a ewentualne nadwyżki sprzedaje. Ponadto prosument jest aktywniejszy, także w tym sensie, że jest bardziej świadomym i zainteresowanym uczestnikiem całego procesu obrotu danym towarem. W przypadku programu Prosument, uruchamianego właśnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, chodzi przede wszystkim o produkcję energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych.

 

Osoba, która zechce zostać prosumentem – produkować energię elektryczną – może liczyć na preferencyjny kredyt z dotacją (bezzwrotną zapomogą). Kredyt może pokrywać nawet 100% kosztów inwestycji, dotacja zaś ma wynosić do 40% kwoty kredytu.

 

Ze wsparcia w ramach programu Prosument będą mogli skorzystać inwestorzy indywidualni, dysponujący nieruchomością – budynkiem jednorodzinnym (własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste itd.) oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W tym artykule skupimy się na budownictwie jednorodzinnym.

 

Przedsiębiorstwa (firmy) zostały z programu wyłączone. I tu ważne zastrzeżenie – w budynku możemy prowadzić działalność gospodarczą, ale przynajmniej połowa obiektu musi być budynkiem mieszkalnym.

 

Wsparcie w ramach programu dana nieruchomość może otrzymać tylko raz. Nie będziemy mogli skorzystać z niego ponownie, jeśli za jakiś czas dojdziemy do wniosku, że chcemy instalację rozbudować (choćby zwiększyć liczbę paneli fotowoltaicznych). Także, jeśli kupimy dom, w którym wykonano taką instalację, nie będziemy mogli już wystąpić o wsparcie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Monier (Braas)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny