Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?

PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzamy się z żoną do budowy domu. Wstępną koncepcję mamy już w głowie, znajomy architekt podjął się wykonania projektu. Mamy jednak wątpliwości dotyczące wyboru technologii. Architekt sugeruje ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego lub trójwarstwowe z silikatów. Porównywałem obie metody i poza minimalną różnicą w kosztach i tempem stawiania ścian, niewiele się nie różnią. Jakie parametry powinny być decydujące?


REDAKCJA
Wybór materiałów i technologii stawiania ścian zewnętrznych należy do najczęstszych dylematów, przed którymi stają inwestorzy. Dobrze, że myślicie Państwo o tym jeszcze przed powstaniem projektu. Zdarza się bowiem, że budujący wymieniają materiał tuż przed rozpoczęciem robót, a to wiąże się ze zmianą m.in. wymiarów budynku i szerokości fundamentów. Bezwzględnie nie wolno tego robić. Radzimy posłuchać argumentów architekta i zastanowić się nad estetyką ścian elewacyjnych. Jeśli podobają się Państwu ściany „ceglane”, wybór powinien paść na trójwarstwowe, jeśli tynk – to dwuwarstwowe, w zasadzie z dowolnego budulca.

 

Dobór optymalnej technologii i materiałów do konkretnego budynku wpływa nie tylko na jego trwałość, ciepłochronność i komfort użytkowania, ale też w dużym stopniu na czas realizacji i w mniej znaczący – na koszty. Poza względami użytkowymi, istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie, całej technologii wznoszenia ścian) do stylu domu.

 

Warto również pamiętać, że choć w ciągu ostatnich lat nie było rewolucyjnych zmian w grupie ściennych materiałów budowlanych, to ciągle są doskonalone i przed podjęciem decyzji dobrze jest się z nimi zapoznać i nie bać się innowacyjnych rozwiązań.

Rozsądny kompromis

Ściany zewnętrzne domu powinny sprostać wielu wymaganiom, nie tylko pod względem użytkowym, ale i wykonawczym. Oprócz wytrzymałości na obciążenia od innych elementów budynku, mają zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, chronić przed hałasem, a także umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Nie bez znaczenia jest więc technologia ich wznoszenia, rzutująca na pracochłonność, organizację placu budowy, czy potrzebne narzędzia i sprzęt. Pożądane cechy materiałów ściennych są w wielu przypadkach niemożliwe do uzyskania w wyrobach jednorodnych, gdyż niektóre własności wzajemnie się wykluczają. Przykładowo wysokie wymagania ciepłochronne są w sprzeczności z dużą wytrzymałością na ściskanie, czy też dobrą izolacyjnością akustyczną. Z tego względu bardzo często wznoszone są ściany warstwowe – dwu lub trójwarstwowe – w których określone wyspecjalizowane i połączone ze sobą warstwy zapewniają korzystne parametry całej ściany. Strukturę taką można uzyskać podczas budowy, nakładając kolejno warstwy na konstrukcję nośną lub stawiać przegrody z materiałów typu sandwich, których elementy mają już w swoim przekroju warstwy o różnych właściwościach.

Cezary Jankowski
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny