Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Konserwacje i drobne naprawy

Każdy właściciel domu doskonale wie, że już po kilku latach od przeprowadzki na ścianach i posadzkach pojawiają się drobne uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia i wgłębienia, które wymagają naprawy. To normalne oznaki użytkowania budynku, których uniknąć się nie da, a które wpływają na estetykę pomieszczeń. W końcu przychodzi więc moment na uporanie się z nimi. Ponieważ najczęściej są to drobne uszkodzenia, większość można naprawić samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Posadzki

Najprostsze roboty podłogowe obejmą drobne, miejscowe naprawy powierzchni lub renowację fragmentu istniejącej posadzki.

 

Poważniejszy remont, polegający na wymianie posadzki na nową lub modyfikacji warstw podłogowych, wymaga pomocy fachowców. W takich sytuacjach z pomieszczenia trzeba usunąć wszystkie meble i stojące na podłodze przedmioty, a prace – zależnie od ich zakresu – mogą potrwać nawet ponad miesiąc. Drobne naprawy, przy odrobinie wiedzy, można jednak wykonać samodzielnie.

 

Panele
Wymiana uszkodzonego panelu. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż paneli podłogowych. Przede wszystkim są dostępne w szerokiej ofercie kolorystycznej, stosunkowo niedrogie i można je położyć samodzielnie. Odpowiednio dobrane pod względem twardości do intensywności użytkowania pomieszczenia, służą długo bez konieczności wymiany. Zdarza się jednak, że na panelu pojawiają się wgniecenia, np. na skutek uderzenia ciężkim przedmiotem.

 

Takie uszkodzenie nie oznacza jednak konieczności wymiany całej posadzki. Można wymienić jedynie element lub tylko jego fragment. Między innymi z tego względu, zawsze należy zostawić kilka zapasowych paneli, które w przyszłości mogą się przydać.

 

Uszkodzony panel należy naciąć ostrym narzędziem wzdłuż wszystkich krawędzi (w odległości około 1 cm od linii łączeń z sąsiednimi). Następnie ostrożnie pogłębić i poszerzyć linię cięcia (uważając, by nie zarysować sąsiednich paneli) i przy pomocy dłuta wyjąć uszkodzony kawałek.

 

Pióra z paneli otaczających puste miejsce oraz z nowego elementu trzeba odciąć. Potem jego krawędzie posmarować klejem i włożyć go na wycięte miejsce. Nadmiar kleju usuwa się szmatką. Jeśli, mimo to, pozostaną zabrudzenia, można je usunąć, przecierając delikatnie acetonem.

Joanna Dąbrowska, Cezary Jankowski
fot. Dreamstime

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny