Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Taras

Taras rozpościera się na granicy domu i ogrodu, jest więc integralnym elementem obu tych przestrzeni i musi do nich pasować. Warto poświęcić uwagę oraz odpowiednio dużo środków finansowych na jego solidne zbudowanie i wyposażenie, ponieważ wynika z nich jakość późniejszej eksploatacji. Nasi rozmówcy ocenili zbudowane przez siebie tarasy, pokazując nam ich zalety i wady.


Jakość użytkowania tarasu wynika z wielu rozmaitych czynników, takich jak: lokalizacja, wielkość, kształt, zadaszenie, technologia budowy, sposób i staranność wykończenia, wreszcie – odpowiednie wyposażenie. Wszystkie elementy są równie ważne dla późniejszego korzystania z „salonu pod chmurką”, więc żadnego z nich nie można zaniedbać.

LOKALIZACJA I WIELKOŚĆ

Planowanie. W najlepszej sytuacji są ci właściciele, którzy zamawiają projekt domu pod indywidualne potrzeby i posiadaną działkę. Mają możliwość optymalnego dopasowania tarasu do: układu pomieszczeń w budynku, stref w ogrodzie, orientacji względem stron świata, ukształtowania terenu, drzew rosnących na posesji. Właściciele, realizujący katalogowy projekt budynku, rzadko mają aż tak duże pole manewru i muszą przyjąć wyznaczoną przez autora projektu lokalizację tarasu. Planując ją, przykłada się wagę do bezkolizyjnej i możliwie krótkiej komunikacji na linii strefa dzienna – taras.

 

Zwyczajowo umieszcza się go przy salonie lub jadalni, które najczęściej skierowane są w stronę wypoczynkowej części posesji i mają ładne widoki na ogród. Właściciele większych domów i działek często urządzają dodatkowy mniejszy przy kuchni lub sypialni. Funkcję tarasu przejmują niekiedy ganki przy głównym wejściu do budynku. Takie rozwiązanie jest dobre, jeśli dom z gankiem-tarasem nie znajduje się w pobliżu drogi lub sąsiedztwa, tylko w głębi dużej działki, ewentualnie za pełnym ogrodzeniem lub gęstą zielenią.

 

Podczas indywidualnego projektowania domu lub wybierania projektu z katalogu, należy zdecydować o sposobie zadaszenia tarasu. Na pewno powinien mieć zadaszenie stałe lub sezonowe (np. w postaci rozsuwanej markizy), przynajmniej nad tą częścią płyty, na której są meble. Inaczej podczas deszczu zamokną albo odwrotnie – w słoneczne dni zabraknie nad nimi cienia. Stałą osłonę może zapewnić okap dachu, podcień. Inny rodzaj stałego zadaszenia stanowią konstrukcje niezwiązane z budynkiem.

 

Mogą mieć pełny dach, wykonany z tego samego materiału co pokrycie domu, lub dach przezroczysty, np. z płyt hartowanego szkła lub poliwęglanu. Właściciele domów chętnie stosują dach przezroczysty, ponieważ nie zacienia przylegających do tarasu wnętrz. Zadaszenie sezonowe w postaci markizy wymaga odpowiedniego przygotowania murów.

Lilianna Jampolska
fot. Pozbruk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny