Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Okładziny wewnętrzne z kamienia

Komu opatrzyły się popularne sposoby wykończenia ścian i podłóg, powinien wybrać kamień. Tym bardziej, że moda na niego nie przemija. Dla kogo jest za drogi, może zdecydować się na imitacje z gipsu i betonu, konglomerat, klinkier lub ceramikę.

Dobrze służy i wygląda

Szlachetny marmur, niezniszczalny granit, ciepły piaskowiec, rustykalny trawertyn – to kamienie dekoracyjne najczęściej stosowane we wnętrzach domów. Mogą zastępować płytki ceramiczne w łazience i kuchni (wielkoformatowe płyty prezentują się zjawiskowo), ale ich elegancja i dostojność skłania raczej do użycia w salonie lub holu. Kamień dobrze wygląda na kominku albo fragmencie ściany (to też opcja przyjazna dla cieńszego portfela). Przy bardzo wąskich spoinach tworzy jednolitą płaszczyznę, z naturalnym wzorem żyłek. Wygląd każdej płyty jest niepowtarzalny (w czasach produkcji przemysłowej to duży atut). Bogactwo barw jest ogromne, a powierzchnia może być gładka (nawet polerowana), szorstka (piaskowana lub groszkowana) lub bardzo nierówna (łupana, młotkowana).

 

Płyty polerowane ładnie odbijają światło, zaś szorstkie dobrze wyglądają w zestawieniu z gładkimi ścianami. Kamień to wykończenie na lata. Nawet ten mniej odporny, przy odpowiedniej impregnacji, posłuży wielu pokoleniom. Starzejąc się, nabierze nowych walorów estetycznych. Właściwie każdy rodzaj kamienia da się zaimpregnować, by nie wchłaniał płynów (niemniej jednak przy wyborze warto uwzględnić jego wrażliwość na zaplamienie i uszkodzenia mechaniczne). Dzięki twardości wykazuje dużą odporność na zarysowania i pęknięcia.

Małgorzata Kolmus
fot. Stegu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny