Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Ogrzewanie domu

Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji. Wszystkie istotne decyzje powinny zostać podjęte jeszcze na etapie przygotowania inwestycji, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, ponieważ z tego, jaki system grzewczy wybierzemy, wynikają wymagania wobec wielkości i umiejscowienia kotłowni, lokalizacji kominów, przewodów wentylacyjnych itd.


Projekt instalacji grzewczej zasadniczo ma być zawarty w projekcie budowlanym, jednak w praktyce zwykle okazuje się to fikcją. Po pierwsze – bardzo często ogranicza się on do opisu w rodzaju: Przygotowanie wody do c.o. i c.w.u. – kocioł gazowy 19 kW z zasobnikiem, ogrzewanie parter – podłogowe, piętro – grzejnikowe ścienne. Po drugie – tak to już często bywa, że na etapie wyboru projektu inwestorzy kierują się głównie urodą domu, a dopiero potem przychodzi czas na dostosowanie go do rzeczywistych warunków w miejscu budowy i możliwości finansowych. Nierzadko kończy się to tym, szczególnie w przypadku budowy systemem gospodarczym, że autorem projektu instalacji grzewczej jest po prostu wykonujący ją hydraulik. Jeśli ma on odpowiednią wiedzę i doświadczenie, to w porządku.

 

Niestety, nie jest to regułą. Warto więc w tym miejscu wspomnieć, że wsparcie w zakresie doboru rozwiązań technicznych i urządzeń, również dla inwestorów indywidualnych, oferują właściwie wszyscy liczący się producenci i dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Jest to pomoc bezpłatna w tym sensie, że jeśli zdecydujemy się np. na system ogrzewania podłogowego firmy X, to wraz z kompletem materiałów do jego wykonania otrzymamy szczegółowy projekt techniczny instalacji w konkretnym budynku. Firmy sprzedające kotły c.o. czy materiały do podłogówki bez problemu wskażą też instalatorów gwarantujących właściwe przeprowadzenie robót.

Adam Jamiołkowski
fot. Junkers (Robert Bosch)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny