Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Mostki cieplne

Dla wielu osób wysokość rachunków za ogrzewanie okazuje się bardzo przykrym zaskoczeniem. Zgodnie z projektem oraz świadectwem energetycznym, straty ciepła powinny być znacznie mniejsze. Skąd w takim razie różnica? Bardzo często przyczyną są mostki termiczne.

Mostki, czyli co?

Mostki termiczne to słabe miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku. Słabe oczywiście w sensie cieplnym – straty ciepła przez ściany, dach czy podłogę są w tych obszarach szczególnie duże. Trzeba od razu zauważyć, że pojęcie mostka cieplnego zawsze jest względne, to po prostu miejsce gorsze niż jego otoczenie. Wyobraźmy sobie dla przykładu żelbetowe nadproże okienne, osłonięte termoizolacją. Ma ono ostatecznie współczynnik przenikania ciepła U = 0,25 W/(m2·K), czyli dokładnie tyle, ile wymagają obowiązujące przepisy dla ścian zewnętrznych. W standardowym domu nie jest to więc mostek cieplny. A w domu energooszczędnym, w którym współczynnik U ścian obniżono do 0,10? W takiej sytuacji to samo nadproże trzeba traktować jako mostek cieplny.

 

Na powyższym przykładzie widać, że mostki cieplne są znacznie poważniejszym problemem w nowych, dobrze izolowanych domach, niż w starych, o bardzo słabym ociepleniu. Przy marnej izolacji i dużym zużyciu ciepła, mostki nie są zbyt odczuwalne, bo odpowiadają za niewielki procent całego zapotrzebowania. Z kolei w bardzo energooszczędnym domu, dodatkowe 2–3 kW mocy grzewczej, potrzebne na pokrycie strat powodowanych przez mostki, to naprawdę dużo, np. 30% całego zapotrzebowania.

 

W praktyce nie ma domów zupełnie wolnych od mostków termicznych. Ich liczbę oraz wpływ na ciepłochronność obiektu można jednak znacznie ograniczyć.

Jarosław Antkiewicz
fot. Oknoplus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny