Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Posadzki

Podczas wybierania materiałów do wykończenia posadzek, właścicieli domów czeka nie lada zadanie. Nie dlatego, że brakuje materiałów, lecz właśnie dlatego, że jest ich obecnie tak wiele. Warto dobierać je w taki sposób, żeby oprócz walorów estetycznych, harmonizujących z architekturą i wystrojem budynku, były trwałe, funkcjonalne oraz praktyczne w użytkowaniu. Swoje decyzje, dotyczące wykończenia posadzek, skomentowało dla nas kilku rozmówców.


Jakość i komfort użytkowania posadzek domowych wynika z materiału, jaki wybiorą właściciele, jak również z wiedzy i staranności wykonawców. Również tych, którzy we wcześniejszych etapach budowy przygotowywali podkład pod posadzkę. Jest ona bowiem jedynie zewnętrzną warstwą wielowarstwowej konstrukcji (ułożonej na gruncie i na stropie budynku), ogólnie nazywanej podłogą, a składającej się z materiałów izolacyjnych oraz wylewek.

 

Z ułożeniem wykończenia czeka się na odpowiedni moment. Posadzki ceramiczne można wykonywać po zakończeniu mokrych prac na budowie (wylewek i tynków), posadzki z drewna i paneli podłogowych – dopiero po malowaniu ścian. Niezachowanie reżimów technologicznych grozi wchłonięciem przez materiały posadzkowe wilgoci z budynku, a wskutek tego ich odkształceniem się albo odspojeniem od podkładu.

KONSTRUOWANIE PODŁOGI

Układ warstw podłogi ustala się w związku z rodzajem stropu, izolacji oraz zewnętrznej posadzki. W przypadku podłóg na gruncie, wewnątrz ścian fundamentowych zwykle układa się na dole warstwę piasku, na niej stabilizującą warstwę betonu (8–10 cm), izolację przeciwwilgociową z folii lub papy, ocieplenie ze styropianu (10–20 cm), następnie folię izolacyjną i podkład (jastrych). Konfiguracja warstw podłogi na żelbetowym i drewnianym stropie zależy m.in. od konieczności wygłuszenia (wełną mineralną lub styropianem akustycznym) oraz wyrównania poziomu podłóg.

 

Podkład
Tworzy warstwę bezpośrednio stykającą się z posadzką, dlatego powinien być równy, a jeśli planuje się nad nim cienkie materiały posadzkowe – równy i gładki. Podkład wylewany (jastrych) układa się na mokro z betonu lub gotowych zapraw cementowych i anhydrytowych. Na izolacjach cieplnych i akustycznych powinien mieć grubość co najmniej 3,5 cm. Podkład z umieszczoną w nim instalacją ogrzewania podłogowego musi być odpowiednio grubszy oraz zawierać domieszkę tzw. plastyfikatorów. Taki podkład formuje się jako warstwę pływającą, czyli oddzieloną taśmą izolacyjną od ścian i elementów konstrukcyjnych budynku. Podkład prefabrykowany (suchy jastrych) wykonuje się z płyt: wiórowych, gipsowych, anhydrytowych, gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych. Szczególnie nadaje się na stropy drewniane, bo ma nieduży ciężar. Podkład z płyt gipsowo-włóknowych można od razu kupić z fabrycznie zespolonymi warstwami izolacji akustycznej albo izolacji termicznej. Płyty mają wyprofilowane brzegi (na wpust i pióro, albo na zakład), co ułatwia i przyspiesza prace montażowe.

Lilianna Jampolska
fot. Parkiety Kaźmierczak

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny