Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Kolektory słoneczne

Zdaniem ekspertów w dziedzinie energii słonecznej, korzystanie w naszym kraju z kolektorów jest uzasadnione, ponieważ latem mogą w 100% pokryć zapotrzebowanie na c.w.u., a jesienią i wiosną nawet w około 50–60%. Tylko w zimie ich efektywność spada do około 20%. O założeniu instalacji solarnej powinni pomyśleć ci właściciele domów, którzy zużywają dużą ilość ciepłej wody. Instalację z kolektorami mogą również wykorzystać do wstępnego ogrzania wody w układzie grzewczym. Część naszych rozmówców zamontowała absorbery płaskie, część próżniowe rurowe. Oto jak oceniają swoje instalacje solarne.


W gospodarstwie domowym, instalację solarną najczęściej wykorzystuje się do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ma to ekonomiczne uzasadnienie, ponieważ w lecie, kiedy zużywa się najwięcej ciepłej wody do mycia, kąpieli i sprzątania, kolektory za darmo ogrzewają wodę. Instalacja z solarami szybciej się amortyzuje i daje większe oszczędności, jeśli służy również do ogrzewania wody w przydomowym basenie (wewnątrz albo na zewnątrz), albo do wspomagania ogrzewania budynku. Oczywiście, w zimie w naszej strefie klimatycznej kolektory nie ogrzeją samodzielnie obiektu, jednak nawet wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o. skutecznie obniża koszty jej podgrzewania przez kocioł. W lecie natomiast trudno nie docenić szansy podgrzania wody w basenie darmową energią, pochodzącą od słońca, do temperatury komfortowej dla kąpiących się, czyli do 28–30°C.

 

Montując kolektory słoneczne, należy dopasować ich rodzaj do funkcji, jakie mają spełniać. Ponadto ważna jest: powierzchnia paneli (jeśli np. oprócz przygotowania c.w.u. mają wspierać system grzewczy, musi być odpowiednio większa), kąt nachylenia, orientacja względem stron świata, wielkość zasobnika na c.w.u. (którą dobiera się m.in. do liczby użytkowników ogrzanej wody). Ponieważ instalacja solarna nadal nie jest tania, warto ubiegać się o dotację zbiorową z funduszy unijnych albo do końca 2014 r. o dopłatę NFOŚiGW do kredytu dla inwestorów indywidualnych.

ELEMENTY INSTALACJI SOLARNEJ

Podstawową rolą specjalisty od instalacji solarnych jest skonfigurowanie pasującej do danego domu wielkości kolektorów (czyli absorberów energii słonecznej) i reszty urządzeń w tym układzie. Chodzi głównie o to, żeby latem użytkownicy nie borykali się z problemem odbioru nadmiaru ciepła w tej instalacji, natomiast mieli z niego możliwie największy pożytek wiosną i jesienią.

Lilianna Jampolska
fot. Ariston

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny