Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Oczyszczalnie ścieków

W Polsce niewielki procent gospodarstw domowych ma własną oczyszczalnię ścieków. Na terenach nieskanalizowanych właściciele domów jednorodzinnych najczęściej decydują się na korzystanie z szamba, ponieważ jest tańsze i łatwiejsze w budowie od przydomowej oczyszczalni ścieków. Czy postępują słusznie i zgodnie z rachunkiem ekonomicznym?

Osadnik gnilny
Osadnik gnilny – element oczyszczalni ścieków. Zachodzą w nim procesy wstępnego oczyszczania ścieków. Na tym etapie ciała stałe i tłuszcze oddzielają się od cieczy; tutaj też dochodzi do fermentacji przy udziale bakterii beztlenowych (fot. Delfin)

Użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków zgodnym chórem mówią: pożytki z własnej oczyszczalni ścieków są tak duże, że jeśli tylko pozwalają na to warunki glebowo-środowiskowe oraz formalno-prawne, warto ją u siebie zamontować. Jednocześnie potwierdzają, że w przypadku nawet prostej oczyszczalni koszt inwestycyjny jest większy niż zakup i wykonanie szczelnego szamba. Przyznają również, że jej budowa obwarowana jest licznymi warunkami, z którymi należy się szczegółowo zapoznać. Nagrodą dla inwestorów jest natomiast krótki czas zwrotu inwestycji (średnio 2–3 lata), niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia i co najważniejsze – bardzo niskie koszty użytkowania

NAJPIERW FORMALNOŚCI

Na niektórych obszarach Polski lokalne prawo wyklucza budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Informacji o tym trzeba zasięgnąć w urzędzie gminy – sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Budowę oczyszczalni wyklucza się również na terenach okresowo zalewanych wodą oraz na działkach o zbyt małej powierzchni.

 

Uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga oczyszczalnia ścieków o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę. Wystarczy zgłosić taki zamiar, w trybie uproszczonym, w starostwie powiatowym, a po upływie 30 dni i nie później niż po upływie dwóch lat – rozpocząć jej budowę (jeśli starosta nie wniesie zastrzeżeń). W zgłoszeniu należy opisać rodzaj oczyszczalni, zakres robót, termin ich rozpoczęcia oraz sposób wykonania. Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją oczyszczalni, dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym ten sam urząd.

POMOŻE DOTACJA

W wielu gminach można ubiegać się o dofinansowanie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, podobnie jak o dofinansowanie likwidacji szamba i przyłączenie do kanalizacji zbiorczej. Informacje o dotacjach znajdziemy w Internecie oraz w miejscowym wydziale ochrony środowiska. Organizacje samorządowe, uprawnione do dysponowania funduszami na dotacje, rozdysponowują je w sposób indywidualny. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

 

Dotacje przyznaje się do momentu całkowitego wyczerpania funduszy celowych.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny