Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Balkon na 3 sposoby
Balkon jest miejscem do wypoczynku i umożliwia uprawę roślin. Urozmaica też bryłę domu, a okno balkonowe doświetla wnętrze... Sporo korzyści i jeden ważny mankament: balkon jest konstrukcją trudną, a więc wymaga nowoczesnego, fachowego projektu i perfekcyjnego wykonania.

Balkon na 3 sposoby
(fot. Schöck)
Osadzenie balkonu jest potencjalnym mostkiem termicznym, który niełatwo wyeliminować, a sam balkon i jego elementy to miejsca częstych uszkodzeń wskutek oddziaływania wilgoci i mrozu. Są różne sposoby na wykonanie balkonów, ale stan już wykonanych dowodzi, że są to rozwiązania zawodne albo wręcz złe.

 

Rodzaj konstrukcji balkonu jest elementem projektu domu. Sądząc po doświadczeniach naszego budownictwa, nie zawsze są to rozwiązania dobre. Jeśli chcemy zmienić projekt balkonu – czy to dla zwiększenia skuteczności ochrony przed stratami ciepła, czy też po to, by poprawić wygląd elewacji albo zmniejszyć koszty, zawsze powinniśmy to uzgodnić z konstruktorem, któremu należy zlecić opracowanie dokumentacji uwzględniającej zmiany.

 

Mostkom termicznym na styku ściany zewnętrznej i płyty balkonowej najłatwiej zapobiec, jeśli zastosuje się jedną z trzech konstrukcji: ocieploną płytę balkonową, balkon na wspornikach lub balkon na profilach stalowych.

Ocieplona płyta balkonowa

Konstrukcją nośną balkonu najczęściej jest żelbetowa płyta grubości 12–15 cm osadzona w wieńcu i w stropie (jeśli strop jest monolityczny, często konieczne jest jej osadzenie poniżej oparcia stropu, a więc przed jego układaniem). Płytę powinno się obłożyć ze wszystkich stron materiałem termoizolacyjnym – styropianem EPS lub polistyrenem ekstrudowanym XPS, co ograniczy ucieczkę ciepła w miejscu jej osadzenia. Efektywność izolacji zależy od grubości ocieplenia; nie powinno być ono cieńsze niż 10 cm.

 

Należy uważnie dobrać miejsce osadzenia płyty balkonowej w ścianie domu. Poziom wykończonej posadzki balkonu powinien znaleźć się 3–5 cm poniżej poziomu podłogi w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na balkon. Trzeba przy tym uwzględnić grubość warstwy izolacji cieplnej oraz warstwę dociskową, a więc łącznie ponad 15 cm.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny