Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Oświetlenie wewnętrzne
Światło przede wszystkim powinno dobrze pełnić funkcję użytkową: oświetlać miejsce pracy i wypoczynku. Odpowiednio dobrane może również kreować przestrzeń – powiększać ją, zmieniać jej kształt oraz budować nastrój. Lampy i ich rozmieszczenie należy jednak dobierać nie tylko według ich walorów estetycznych, lecz uwzględniać charakter pomieszczeń i funkcje oświetlenia.

Salon

Oświetlenie wewnętrzne
(fot. Philips)
To tu domownicy spędzają najwięcej czasu, przyjmują gości, oglądają telewizję, czytają. Oświetlenie salonu powinno być subtelne i rozproszone, a jego barwa harmonizować z kolorem ścian. W zależności od indywidualnych preferencji w salonie stosuje się najczęściej kilka różnych źródeł światła.

 

W salonie niezbędne są punktowe źródła światła, np. kinkiety. Nie należy jednak wieszać ich nad kanapą czy fotelami, gdyż niepotrzebnie oświetlałyby głowy siedzących. Mogą być włączane jednocześnie, pojedynczo lub grupowo. Warto zamontować do nich ściemniacze, które umożliwią regulację natężenia światła: montuje się je w ścianie zamiast tradycyjnego łącznika.

 

Za telewizorem lub w bliskiej odległości warto postawić lampkę, która będzie się palić, gdy domownicy będą oglądać telewizję. Nawet niewielkie źródło światła tak ustawione eliminuje kontrasty ekranu z ciemnymi strefami pomieszczenia. Do tego celu mogą posłużyć mała lampka ustawiona na komodzie lub stoliku telewizyjnym albo podłogowa lampa stojąca (wys. ok. 1,7 m), którą można umieścić w rogu salonu. Stojącą lampę podłogową warto ustawić również koło fotela, w którym lubimy czytać. Najlepiej, by była wyposażona w dwa źródła światła: jedno skierowane na sufit, oświetlające wnętrze i drugie – w dół, oświetlające książkę.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny