Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Rynny - sposób na wodę
Orynnowanie, czyli przede wszystkim rynny i rury spustowe, ma za zadanie odprowadzić wodę deszczową z dachu. Choć koszt jego wykonania jest niewielki, to dobrze działające orynnowanie ma kluczowe znaczenie dla trwałości domu. Bez niego, nawet jeśli pokrycie dachu jest szczelne, ściany zewnętrzne będzie zalewał deszcz, a stąd już tylko krok do ich uszkodzenia.

Rynny - sposób na wodę
(fot. Pruszyński)
Zwykle wykonuje się rynny zewnętrzne, zaś wewnętrzne – prowadzone podobnie do pionów kanalizacyjnych wewnątrz budynku – stosuje się czasem do odwodnienia dachów płaskich. Rynny i rury spustowe wraz z akcesoriami niezbędnymi do ich montażu tworzą tzw. system rynnowy.

EPD na początek

Przekroje rynien i rur spustowych dobiera się, zwykle wykorzystując wskaźnik nazywany efektywną powierzchnią dachu (EPD).

 

Jeśli nachylenie połaci nie przekracza 10°, przyjmuje się, że EPD jest taka sama jak powierzchnia dachu. Jeśli dach jest bardziej stromy, korzysta się ze wzoru:
EPD = (W + ½H) • L

 

Jak widać, EPD takich samych budynków jest tym większa, im bardziej stromy jest ich dach. Przekroje rynien i rur spustowych muszą być tak dobrane, by woda nawet w czasie najbardziej ulewnego deszczu nie przelewała się przez krawędź rynny, a cały przekrój rury spustowej nie został wypełniony wodą – jeśli do tego dojdzie, woda nie będzie płynąć równomiernie, lecz utworzą się tzw. korki wodne rozdzielone pęcherzami powietrza.

 

W takiej sytuacji rura spustowa zacznie wibrować, co może doprowadzić do rozluźnienia połączeń orynnowania. Trzeba jednak pamiętać, że EPD ma jako wskaźnik jedynie wartość orientacyjną i kierowanie się tylko nim może prowadzić do poważnych błędów. Ponadto różni producenci orynnowania podają, że dla tych samych wartości EPD potrzebne są bardzo różne przekroje rynien i rur, a różnice są nawet 3–4-krotne. Szczególnie w przypadku dużych i skomplikowanych dachów obliczenia orynnowania powinien wykonać projektant, uwzględniając natężenie ulewnych deszczów występujących w danym regionie. Nie chodzi o średnią roczną sumę opadów, lecz o najintensywniejsze deszcze – dla budynków jednorodzinnych z rynnami zewnętrznymi najczęściej przyjmuje się, że mają być wystarczające dla najbardziej ulewnego deszczu występującego raz na 2 lata – prawdopodobieństwo jego wystąpienia w roku wynosi wówczas 50% (jeśliby liczyć rynny dla najintensywniejszego deszczu trafiającego się raz na 100 lat, prawdopodobieństwo wyniosłoby 1%).

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny