Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Ciepłe okna i solidne parapety
Szacuje się, że przez okna ucieka ok. 25% ciepła wytworzonego wewnątrz budynku. Jednocześnie dzięki promieniom słonecznym wpadającym do wnętrz zimą przez ich szyby można zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Sprawdź, jak ograniczyć straty energii przez okno i jak jednocześnie zoptymalizować jej zyski.

Zatrzymać ciepło

Ciepłe okna i solidne parapety
(fot. Stolbud Włoszczowa)
Aby przez okna uciekało jak najmniej ciepła, muszą one charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw (wartość tego współczynnika informuje, ile ciepła przenika w ciągu godziny przez 1 m2 okna przy różnicy temperatury powietrza po obu stronach okna wynoszącej 1 K). Na wartość współczynnika Uw powinny się składać cechy: szyby, ramy, uszczelek oraz (pośrednio) mocowania w ościeżu. Tylko przenikanie ciepła przez całe okno daje realną informację o tym, w jakim stopniu będzie ono przepuszczać ciepło.

 

Standardem obecnie są okna o współczynniku Uw= 1,1–1,5 W/(m²•K) – dla całego okna. Warto na to zwrócić uwagę, bo niektórzy producenci zamiast niego podają współczynnik U samej szyby, a ten zawsze jest niższy. Na potrzeby budownictwa energooszczędnego produkowane są okna o Uw = 0,8–1 W/(m²*K), choć wymagane Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury maksymalne dopuszczalne wartości współczynnika Uw dla okien są znacznie wyższe niż przedstawione powyżej. Ze względu jednak na znaczne straty energetyczne wynikające z użytkowania okien spełniających ministerialne wymagania oraz na wciąż wzrastające ceny nośników energii, warto zainwestować w „cieplejsze” okna.

Pozyskać ciepło

Optymalne wykorzystanie światła słonecznego może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia kosztów ponoszonych na ogrzewanie domu. Duża przeszklona powierzchnia okien usytuowanych od strony południowej i minimalna od północnej to najlepsze rozmieszczenie pod względem energetycznym – o tej kwestii trzeba zdecydować już na etapie projektu.

 

W fazie wyboru stolarki powinniśmy zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności całkowitej promieniowania słonecznego, określany symbolem g. To stosunek przepuszczanej przez nie ilości promieniowania do całkowitej ilości promieniowania padającego na okno. Wartość współczynnika g wyrażana jest w procentach – im jest ona wyższa, tym więcej ciepła z promieni słonecznych przedostanie się do domu. Wysoka wartość współczynnika g jest szczególnie doceniana w zimie – dobrze przepuszczające szyby przyczyniają się do ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Mniej przydatną cechą okaże się w lecie – kiedy może być przyczyną przegrzewania pomieszczeń. Aby racjonalnie gospodarować tą energią latem, należy korzystać z akcesoriów okiennych – rolet lub żaluzji, które zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Od silnie nasłonecznionej strony można ponadto posadzić w sąsiedztwie okien drzewa liściaste – te latem osłonią wnętrze przed zbytnim nasłonecznieniem, a zimą, po zgubieniu liści, nie będą blokować drogi promieniom słonecznym.

 

Emilia Rosłaniec

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny