Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Kostka brukowa
Choć podczas letnich spacerów przyjemnie jest stąpać po soczystej zielonej murawie, nawierzchnie ogrodowe warto utwardzić, by były trwałe i estetyczne. Doskonale nadaje się do tego dostępna w wielu wariantach kostka brukowa.

Kostka brukowa
(fot. Libet)
Stabilna, równa, wybrukowana nawierzchnia jest przyjazna meblom ogrodowym i wysokim obcasom, a gdy wykonana jest z niewielkim spadkiem, nie tworzą się na niej kałuże. Do utwardzania ścieżek, placów, patio, tarasów i podjazdów odpowiednia jest kostka betonowa, kamienna i bruk klinkierowy. Bruk drewniany nie znosi natomiast dużych obciążeń, ale można z niego wykonać oryginalne trakty piesze. Na ścieżki wystarczy kostka betonowa lub kamienna o grubości 4 cm bądź 4,5 cm bruk klinkierowy, natomiast na podjazd potrzebny jest materiał o grubości odpowiednio 6 cm i 5,2 cm.

 

Rodzaj bruku dobierzmy do już istniejącej zabudowy i materiałów użytych do budowy ogrodzenia oraz wykończenia tarasu bądź podmurówki domu. Na podjazdy polecane są kostki o nasyconej barwie i gładkiej powierzchni ze względu na duże ryzyko zaplamienia.

Kostka betonowa

Oferta kostki betonowej jest na tyle bogata, że coś dla siebie znajdą w niej zarówno zwolennicy prostoty, jak i odważnych aranżacji. Beton jest dość tanim materiałem, który można dowolnie formować i barwić, dlatego oprócz najbardziej popularnej prostokątnej, szarej czy czerwonej kostki na rynku znajdziemy bruk betonowy do złudzenia przypominający kamienny lub drewniany.

 

Od stopnia nasiąkliwości bruku zależy jego podatność na zabrudzenie. Nasiąkliwość kostki dobrej jakości jest niewielka dzięki zastosowaniu technologii uszczelniającej w procesie produkcji. Samodzielna impregnacja takiego bruku nie jest konieczna. Tańszą kostkę warto pielęgnować poprzez stosowanie impregnatów powierzchniowych. Zabezpieczony bruk łatwiej utrzymać w czystości, jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje intensywny kolor.

Kostka kamienna

Bruk kamienny zawsze wygląda szlachetnie i bez obaw możemy stosować go w ogrodzie w każdym stylu. Zazwyczaj ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, a jego powierzchnia może być łamana (szorstka i nierówna), piaskowana (szorstka, ale równa) albo szlifowana (równa i śliska). Występuje w wielu kolorach. Na nawierzchnie najlepiej nadają się skały twarde i nienasiąkliwe, do których należy granit i bazalt. Najpopularniejsza jest kostka granitowa występująca w odcieniach szarości, czerwieni, żółci i zieleni. Bruk bazaltowy jest dość ciemny, a po deszczu staje się śliski, dlatego lepiej stosować go jako dodatek kompozycyjny do innych rodzajów bruku. Mniej trwały, ale bardzo efektowny jest piaskowiec i wapień.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny