Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011

Kominki

Nowoczesne kominki z wkładem lub kasetą osiągają sprawność do 80%, podczas gdy sprawność kominków z otwartym paleniskiem nie przekracza 20%. Nic więc dziwnego, że era otwartych kominków już przemija. Właściciele jednorodzinnych domów wybierają najczęściej zamknięte kominki, które są od nich bardziej bezpieczne, ekonomiczne i praktyczne w obsłudze i które wyposażone w system dystrybucji gorącego powietrza lub płaszcz wodny mogą ogrzewać nie tylko jedno pomieszczenie, lecz nawet duży i wielokondygnacyjny dom.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM

Kominki
(fot. Tim Kominki)
Warto przypomnieć, że zgodnie z polskimi przepisami budowlanymi kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Właściciele muszą wyposażyć dom w drugi rodzaj ogrzewania – gazowy, elektryczny, pompę ciepła, itd. Kominek zazwyczaj użytkuje się w okresach przejściowych, wiosną i wczesną jesienią, kiedy nie pracuje centralne ogrzewanie. Ale przydaje się również podczas siarczystych mrozów.

 

Zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się, do czego potrzebny nam będzie kominek (dekoracji salonu, relaksu po pracy czy ogrzania domu) i jak często będziemy go używać. Wyboru kominka należy dokonać wspólnie z doświadczonym fachowcem (im więcej zamontował kominków, tym lepiej), gdyż wskaże nam optymalny model i zestaw potrzebnych do instalacji materiałów.

 

Wybierając kominek zamknięty, bierze się pod uwagę kilka parametrów:

 

moc nominalna – wbrew obiegowej opinii nie jest specjalnie istotna, bo kominek nie jest głównym źródłem ciepła. Należy raczej unikać kominków o zbyt dużej mocy, ponieważ kłopotliwe będzie odebranie od nich wytworzonego ciepła. Ponadto im wyższa moc, tym więcej powstaje spalin, a to wymaga komina o większej średnicy;
sprawność – minimum 70%. Aby kominek prawidłowo działał, wymaga zbudowania między innymi: kanału doprowadzającego powietrze oraz komina z bezpiecznym przewodem dymowym.

 

Uwzględnienie tych elementów w projekcie budynku ułatwi budowę.

PO CO KOMINKOWI KANAŁ NAWIEWNY?

Każdy kominek, otwarty i zamknięty, potrzebuje dostatecznej ilości powietrza do spalania. Przyjmuje się, że na 1 kW mocy urządzenia należy dostarczyć 10 m3 powietrza na godzinę. Inaczej mówiąc, dla palenisk zamkniętych o mocy 10 kW wymagany jest dopływ 100 m3 świeżego powietrza w ciągu jednej godziny. Paleniska otwarte zużywają kilkakrotnie więcej powietrza!

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!