Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Jaki kocioł?
Pytanie to zadają sobie niemal wszyscy budujący dom. Nic dziwnego, bo aż 2/3 kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na ogrzewanie. Dobry wybór kotła może korzystnie zmienić te proporcje. Aby go dokonać, trzeba sobie odpowiedzieć na ważne pytania.

Z jakiego rodzaju paliwa będziesz korzystać?

Jaki kocioł?
(fot. Bosch Junkers)
Na terenach miejskich najpopularniejszym nośnikiem energii jest gaz z sieci, na podmiejskich – paliwa stałe lub płynne, a na wsi i na terenach leśnych najbardziej opłacalne może być użycie roślin energetycznych. Ogrzewanie elektryczne jest dostępne praktycznie wszędzie, ale choć jest wygodne, czyste i tanie inwestycyjnie, to wadą są wysokie koszty eksploatacji.

Energia elektryczna

To medium dostępne w każdym miejscu kraju. W dobrze ocieplonym domu – zwłaszcza używanym okresowo i z rozliczaniem według drugiej taryfy – jest to rozwiązanie warte uwagi. Trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o odpowiednio duży przydział mocy, bo samo ogrzewanie to zwykle minimum 10 kW, a kuchnia i inne urządzenia – drugie tyle.

Gaz ziemny

Chociaż drożeje – ma stosunkowo niską cenę i nie trzeba wydzielać specjalnego miejsca na jego przechowywanie. Jeśli w pobliżu domu przebiega sieć gazowa, to właśnie gaz ziemny będzie najkorzystniejszym wyborem.

Gaz płynny

Magazynuje się go w zbiornikach naziemnych lub podziemnych na terenie działki w miejscu umożliwiającym dostęp cysterny w czasie dostawy.

 

Gaz płynny jest przeciętnie dwukrotnie droższy od ziemnego. Wybór gazu płynnego warto rozważyć, szczególnie jeśli w najbliższych latach do domu ma być doprowadzony gaz ziemny: zastąpienie nim gazu płynnego nie będzie wymagało ani wymiany kotła, ani instalacji gazowej.

 

Emilia Rosłaniec

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny