Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Jaki kocioł?
Pytanie to zadają sobie niemal wszyscy budujący dom. Nic dziwnego, bo aż 2/3 kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na ogrzewanie. Dobry wybór kotła może korzystnie zmienić te proporcje. Aby go dokonać, trzeba sobie odpowiedzieć na ważne pytania.

Z jakiego rodzaju paliwa będziesz korzystać?

Jaki kocioł?
(fot. Bosch Junkers)
Na terenach miejskich najpopularniejszym nośnikiem energii jest gaz z sieci, na podmiejskich – paliwa stałe lub płynne, a na wsi i na terenach leśnych najbardziej opłacalne może być użycie roślin energetycznych. Ogrzewanie elektryczne jest dostępne praktycznie wszędzie, ale choć jest wygodne, czyste i tanie inwestycyjnie, to wadą są wysokie koszty eksploatacji.

Energia elektryczna

To medium dostępne w każdym miejscu kraju. W dobrze ocieplonym domu – zwłaszcza używanym okresowo i z rozliczaniem według drugiej taryfy – jest to rozwiązanie warte uwagi. Trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o odpowiednio duży przydział mocy, bo samo ogrzewanie to zwykle minimum 10 kW, a kuchnia i inne urządzenia – drugie tyle.

Gaz ziemny

Chociaż drożeje – ma stosunkowo niską cenę i nie trzeba wydzielać specjalnego miejsca na jego przechowywanie. Jeśli w pobliżu domu przebiega sieć gazowa, to właśnie gaz ziemny będzie najkorzystniejszym wyborem.

Gaz płynny

Magazynuje się go w zbiornikach naziemnych lub podziemnych na terenie działki w miejscu umożliwiającym dostęp cysterny w czasie dostawy.

 

Gaz płynny jest przeciętnie dwukrotnie droższy od ziemnego. Wybór gazu płynnego warto rozważyć, szczególnie jeśli w najbliższych latach do domu ma być doprowadzony gaz ziemny: zastąpienie nim gazu płynnego nie będzie wymagało ani wymiany kotła, ani instalacji gazowej.

 

Emilia Rosłaniec

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny