Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Elewacje
Wykończenie elewacji powinno chronić ściany przed wilgocią i przewiewaniem, a więc samo musi być odporne na czynniki atmosferyczne. Powinno też harmonizować z detalami i otoczeniem domu. A że wygląd zależy od jakości robót elewacyjnych, warto wiedzieć, jak się je poprawnie wykonuje.

Najpopularniejsze materiały na elewacje

Elewacje
(fot. Vandersanden)
Cegły klinkierowe. Mają kolor czerwony, żółtopiaskowy, a nawet biały. Mogą być gładkie lub ryflowane, pełne lub drążone. Klinkier stosuje się zazwyczaj jako warstwę licową ścian trójwarstwowych, w których osłaniają izolację ocieplającą warstwę nośną. Obmurówkę z cegieł klinkierowych stosuje się też w domach o konstrukcji szkieletowej.

 

Cegły licowe. Produkowane w kilku odcieniach i fakturach – z powierzchniami licowymi zdobionymi przez ryflowanie lub piaskowanie. Pod względem cech technicznych są podobne do zwykłych ceramicznych cegieł pełnych.

 

Cegły wapienno-piaskowe, czyli silikatowe. Mogą być białe lub barwione w masie, z powierzchnią gładką lub łupaną, które przypominają okładzinę naturalnego kamienia; mogą też być młotkowane i wtedy mają fakturę delikatniejszą od łupanych.

 

Płytki elewacyjne. Na elewacje można stosować m.in. płytki z klinkieru, silikatów, gresu i kamienia. To wykończenie może nadać ścianom taki wygląd, jakby były murowane z kamienia lub cegieł klinkierowych, ale płytki są łatwiejsze w układaniu, bo lżejsze i cieńsze.

 

Tynki tradycyjne, zwane też grubowarstwowymi, stosuje się do wykończania ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu oraz ścian trójwarstwowych, w których warstwa elewacyjna nie stanowi gotowego wykończenia jak obmurówka klinkierowa czy z silikatów.

 

Olimpia Wolf

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny