Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Obudowa wanny
Chociaż moda na stylowe, niewymagające obudowy wanny wolno stojące powraca, nie są one zbyt popularne ze względu na wysoką cenę. Najpopularniejsze są tzw. wanny akrylowe (w rzeczywistości są to produkty kompozytowe – włókno szklane nasycone żywicą) o różnych kolorach i kształtach – prostokątne, owalne, okrągłe, półokrągłe, symetryczne i asymetryczne – obudowywane na różne sposoby.

Obudowa wanny
(fot. Poolspa)
Już podczas wyboru wanny pamiętajmy, że jej rodzaj (kształt, miejsce umieszczenia odpływu i wyposażenie) determinuje sposób obudowy. Jako obudowę wanny z hydromasażem wybierzmy taką, którą będzie można łatwo zdejmować. Instalacja ta wymaga przeprowadzania dość częstych zabiegów konserwacyjnych, trzeba więc zapewnić łatwy dostęp do całej przestrzeni podwannowej. W przypadku montażu nawannowej baterii wielootworowej obudowa także musi umożliwiać dostęp do armatury (w celu usuwania wody ściekającej po wężu prysznica).

Panel osłonowy

Najprostszym sposobem na osłonięcie przestrzeni podwannowej jest zamontowanie gotowego panelu osłonowego. Można go dokupić do większości modeli wanien, w tym samym kolorze co wanna. W razie potrzeby łatwo można go zdemontować.

Stała obudowa

Przy standardowym wyposażeniu wanny najczęściej decydujemy się na wykonanie stałej obudowy wykończanej płytkami ceramicznymi lub drewnem (pozostawiając jedynie otwór rewizyjny pozwalający np. na udrożnienie syfonu). Osłonę taką można wykonać poprzez:
  • zastosowanie gotowego nośnika styropianowego – nie do wszystkich wanien producenci oferują nośniki. Nośnik przykleja się do podłoża, a następnie osadza się na nim wannę. Na koniec wykończa się go płytkami ceramicznymi. Nośniki nie mają otworów rewizyjnych, więc jeśli wanna nie jest wyposażona w instalację umożliwiającą rewizję przez korek, podczas montażu nośnika należy wyciąć w nim otwór i osłonić go np. zdejmowaną płytką. W przypadku zastosowania nośnika nie jest możliwe zamontowanie baterii nawannowej;
  • obmurowanie wanny – do wykonania obmurówki najczęściej wykorzystuje się bloczki z betonu komórkowego, zwłaszcza gdy wanna jest zaokrąglona. Materiał ten bez problemu można przycinać i szlifować, co ułatwia uzyskanie odpowiedniego kształtu obudowy. Obmurówkę wykańcza się płytkami ceramicznymi;
  • zmontowanie stelaża z profili drewnianych lub ocynkowanych profili stalowych – na stelażu takim wykonuje się obudowę z paneli lub listew (konstrukcję stelaża dostosowujemy do rodzaju wykończenia). Na obudowę drewnianą nadają się jedynie gatunki drewna egzotycznego – odporne na zawilgocenie. Dostęp do przestrzeni pod wanną może być dość łatwy – fragmenty pokrycia można zamocować za pomocą nierdzewnych ozdobnych wkrętów lub śrub.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny