Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Relaks na hamaku
Stworzenie doskonałych warunków do wypoczynku przy własnym domu jest celem wielu właścicieli. W tym ogrodzie wypoczywać można w różnoraki sposób, a komfort wypoczynku jest szczególnie wysoki.

Relaks na hamaku
Oddając ogród w ręce architektów krajobrazu, Tomasza Dałkiewicza i Krzysztofa Pułeckiego, właściciele oczekiwali wprowadzenia do ogrodu ducha współczesności.

 

Jednak podkreślili, że chcą zachować drzewa rosnące na części posesji, mimo że ubiegłoroczna czerwcowa wichura przewróciła kilka z nich, a konary uszkodziły nowo wybudowany dom. Architekci poddali ogromne jesiony i klony profesjonalnym chirurgicznym zabiegom, dzięki którym zdjęto z nich suche i chore konary oraz ukształtowano korony w taki sposób, by już nie zagrażały domowi.

 

Dopiero po tych pracach architekci zajęli się tworzeniem w ogrodzie miejsc do wypoczynku. Mieli do dyspozycji częściowo zadrzewioną działkę o powierzchni 3500 m2, a za płotem z dwóch stron park ze starodrzewem. To stanowiło doskonały zalążek do ciekawych koncepcji i sprawienia, by małżeństwo z dwojgiem dzieci lubiło przebywać w swoim ogrodzie i zawsze miało w nim co robić. W zadrzewionej strefie projektanci nadali ogrodowi krajobrazowy charakter. W cieniu drzew wytyczyli rabaty z miękkimi liniami. W pozostałych częściach działki wprowadzili natomiast wiele elementów geometrycznych, nawiązujących do nowoczesnej bryły budynku.

Hamakowisko pod drzewami

Rozłożysty parterowy dom, stojący w samym sercu posesji, już podczas budowy został otoczony tarasami z egzotycznego drewna. Choć tarasów było kilka, projektanci ocenili ich przestrzeń jako niedostateczną i nie do końca bezpieczną dla użytkowników. Zaproponowali zlikwidowanie niepotrzebnych schodków oraz dwukrotne powiększenie niektórych tarasów w celu lepszego powiązania bryły domu z resztą ogrodu. Przy okazji tych prac uporali się z tworzącymi się po opadach deszczu rozlewiskami wody na trawnikach. Pomogło w tym uformowanie prawidłowych spadków w terenie i podniesienie macierzystego podłoża do poziomu płyt tarasowych. Właścicielom podobają się większe przestrzenie na tarasach, ponieważ ułatwiają im wypoczynek oraz przyjmowanie tu gości.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny