Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Instalacja elektryczna
O tym, że energia elektryczna w każdym domu jest niezbędna, wie każdy. Brak prądu to nie tylko problemy z oświetleniem i niedziałającym sprzętem elektronicznym, ale w wielu domach również brak wody, bo nie działa zestaw hydroforowy, oraz ogrzewania, bo choć kocioł jest na gaz czy węgiel, to jego osprzęt i pompa c.o. są zasilane elektrycznie. Warto zatem zadbać o to, by instalacja elektryczna była bezawaryjna i bezpieczna. Powinna być też funkcjonalnie zaprojektowana, by nie zabrakło w niej gniazd na urządzenia ułatwiające codzienne życie.

Instalacja elektryczna
(fot. M. Błażejewski)
Aby w domu płynął prąd, konieczne jest podłączenie nieruchomości do sieci energetycznej. Przyłącze może być prowadzone na dwa sposoby: przewody umieszcza się w ziemi lub napowietrznie. To drugie rozwiązanie łatwiej wykonać i jest tańsze, niestety jest bardziej narażone na uszkodzenia np. przez łamiące się drzewa. Gdy przyłącze jest długie (kilkadziesiąt metrów), z uwagi na koszty częściej wykonywane jest jako napowietrzne. Domową instalację elektryczną z siecią łączy złącze, czyli skrzynka, umieszczona najczęściej w linii ogrodzenia, do której prowadzi przyłącze. W skrzynce znajduje się licznik energii i osprzęt zabezpieczający. Przyłącze może być wykonane jako docelowe lub budowlane. Korzystanie ze złącza budowlanego wiąże się z wyższymi opłatami za energię elektryczną (tzw. prąd budowlany), dlatego warto od razu wykonać przyłącze o parametrach technicznych przyłącza docelowego. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że po zakończeniu budowy wystarczy jedynie podpisać nową umowę z dostawcą prądu.

 

Uwaga! Wysokość opłat w taryfie budowlanej zależy od zadeklarowanego zapotrzebowania na moc. Na czas budowy korzystniejsze będzie zawarcie umowy na mniejszą moc potrzebą tylko na czas trwania robót, np. 5 kW. Przyłącze warto zaś wykonać jako dostosowane do docelowego obciążenia i po zakończeniu budowy wystąpić jedynie o zwiększenie przydziału mocy.

Projekt instalacji

Instalacja elektryczna powinna być wykonana na podstawie projektu uprawnionego elektryka. Jeśli projekt domu pochodzi z katalogu i zawiera projekt instalacji elektrycznej (czasem takiego projektu nie ma wcale), zwykle wymaga on znacznych zmian albo opracowania od nowa, bo pralkę, lodówkę, sprzęt audio czy źródła światła każdy woli rozmieścić po swojemu. Takie zmiany są też niezbędne, jeśli przesuwamy ściany, zmieniamy funkcje pomieszczeń, itp.

 

Dobrze wykonana instalacja powinna odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Osiągnąć taki stan tym łatwiej, im bardziej konkretne są nasze plany urządzenia wnętrz – wiemy, gdzie stanie kanapa, fotel do czytania, odbiornik TV, łóżko w sypialni, sprzęt audio i gdzie ma być stanowisko komputera. Dlatego już na etapie projektowania instalacji elektrycznej warto przemyśleć kwestię aranżacji wnętrz.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny