Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Podłogi
Podłoga powinna bezpiecznie przenosić obciążenia, izolować od hałasów, wilgoci i chronić przed stratami ciepła. Powinna być też równym podłożem pod wykończenie na przykład parkiet, płytki lub wykładzinę.

Podłogi
(fot. Knauf)
Budowę podłogi – bez względu na to, czy jest to podłoga na gruncie, czy na stropie – trzeba powierzyć wykwalifikowanej i sprawdzonej ekipie. Ta będzie wiedziała, jakie warstwy wykonać, jakich materiałów użyć i jakich błędów nie popełnić. Doradzi nam, jak sprawnie i szybko zorganizować większość robót. A także oszacuje wstępne koszty – powie, na czym będziemy mogli zaoszczędzić, a na czym nie. Najważniejsze informacje znajdziemy w dokumentacji architektoniczno- budowlanej, dlatego warto trzymać się zawartych w niej zaleceń. Warto także wiedzieć cokolwiek o podłogach, by umieć rozmawiać z fachowcami.

Kiedy układać podłogi?

Podłogę na gruncie układa się wtedy, gdy gotowe są ławy i ściany fundamentowe i ułożone podejścia kanalizacyjne. Na podsypce z dobrze ubitego piasku układa się podkład betonowy, a po jego związaniu – izolację przeciwwilgociową. Kolejne warstwy, czyli ocieplenie i podkład pod posadzkę – najczęściej jastrych cementowy, układa się, gdy dom ma już dach.

 

Podłogi na stropach wykonuje się, gdy gotowe są ściany działowe, instalacje wod.-kan. i elektryczna, zamontowane okna, ale przed tynkowaniem ścian i sufitów.

 

Podłoga składa się zwykle z kilku warstw. Ich liczba, rodzaj oraz kolejność układania zależą od rodzaju podłoża (podłoga betonowa na gruncie, strop żelbetowy, strop drewniany parteru – z wentylowaną przestrzenią pod spodem), usytuowania i przeznaczenia pomieszczenia (piwnica, pokój dzienny, sypialnia na piętrze).

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny