Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Ogrodzenia dla domu i posesji
Ogrodzenie nie tylko wyznacza granice naszej działki. Wraz z domem i ogrodem tworzy charakter całej posesji, chroni nas przed niespodziewanymi gośćmi, może umożliwiać lub ograniczać kontakt ze światem zewnętrznym. Zapewnia prywatność i bezpieczeństwo, ale też wpływa na estetykę naszego miejsca zamieszkania, dlatego powinno być nie tylko solidne, ale ładne i dobrze wkomponowane w otoczenie.

Ogrodzenia dla domu i posesji
(fot. Wiśniowski)
Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wykonania ogrodzenia. Możemy robić je dwuetapowo, zaczynając od ogrodzenia tymczasowego (np. z siatki), zabezpieczającego plac budowy. Decydując się na ogrodzenie docelowe, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby współgrało ono z elewacją naszego domu, podjazdem, ogrodem, ale i z otaczającą naszą działkę przyrodą i sąsiednimi budynkami. Przy wyborze optymalnego rozwiązania często istotny jest także aspekt finansowy. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji, które powinny zadowolić każdego.

 

Jest kilka rodzajów ogrodzeń. Pierwsza grupa to ogrodzenia murowane. Mogą one być wykonane z kamienia, ale także z kilku typów cegieł oraz betonowych bloczków o różnym kształcie, kolorze i fakturze. Inna grupa ogrodzeń to ogrodzenia drewniane z desek, bali, sztachet lub specjalnych lamelowych paneli. Wśród ogrodzeń metalowych najbardziej popularna jest zwykła siatka, panele z łączonych pionowo i poziomo prętów, ale także znacznie droższe ogrodzenia z żeliwa lub kute ze stali. Kolejny typ ogrodzeń, to ogrodzenia z PVC, których podstawową zaletą jest przystępna cena i funkcjonalność. Poszczególne typy ogrodzeń oczywiście można łączyć. Często betonowe lub kamienne słupki stanowią oparcie dla mocowanych pomiędzy nimi elementów drewnianych czy z metalu. Różnych kombinacji może być oczywiście znacznie więcej.

Ogrodzenia z kamienia

Są eleganckie i niezwykle solidne (nie wymagają okresowej konserwacji), ale niestety bardzo drogie. Mogą otaczać zarówno domy nowoczesne, jak i budynki stylizowane na dworki. Projektanci nie zalecają ich do niewielkich posesji, ponieważ, zwłaszcza gdy kamienie są ciemne, mogą być ciężkie i przytłaczające. Nie dotyczy to kamiennych elementów zastosowanych w ogrodzeniu, np. słupków, gdy ich wypełnienie stanowią przęsła drewniane lub metalowe. Do budowy ogrodzeń kamiennych możemy użyć kamienia ciosanego, łupanego, kamieni polnych lub otoczaków. Dobrze jest dopasować rodzaj kamienia, z którego zamierzamy zrobić ogrodzenie, do kamienia wykorzystanego w cokole budynku, elewacji, ewentualnie użytego do wyłożenia tarasu bądź schodów.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny