Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011

Ogrodzenia dla domu i posesji

Ogrodzenie nie tylko wyznacza granice naszej działki. Wraz z domem i ogrodem tworzy charakter całej posesji, chroni nas przed niespodziewanymi gośćmi, może umożliwiać lub ograniczać kontakt ze światem zewnętrznym. Zapewnia prywatność i bezpieczeństwo, ale też wpływa na estetykę naszego miejsca zamieszkania, dlatego powinno być nie tylko solidne, ale ładne i dobrze wkomponowane w otoczenie.

Ogrodzenia dla domu i posesji
(fot. Wiśniowski)
Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wykonania ogrodzenia. Możemy robić je dwuetapowo, zaczynając od ogrodzenia tymczasowego (np. z siatki), zabezpieczającego plac budowy. Decydując się na ogrodzenie docelowe, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby współgrało ono z elewacją naszego domu, podjazdem, ogrodem, ale i z otaczającą naszą działkę przyrodą i sąsiednimi budynkami. Przy wyborze optymalnego rozwiązania często istotny jest także aspekt finansowy. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji, które powinny zadowolić każdego.

 

Jest kilka rodzajów ogrodzeń. Pierwsza grupa to ogrodzenia murowane. Mogą one być wykonane z kamienia, ale także z kilku typów cegieł oraz betonowych bloczków o różnym kształcie, kolorze i fakturze. Inna grupa ogrodzeń to ogrodzenia drewniane z desek, bali, sztachet lub specjalnych lamelowych paneli. Wśród ogrodzeń metalowych najbardziej popularna jest zwykła siatka, panele z łączonych pionowo i poziomo prętów, ale także znacznie droższe ogrodzenia z żeliwa lub kute ze stali. Kolejny typ ogrodzeń, to ogrodzenia z PVC, których podstawową zaletą jest przystępna cena i funkcjonalność. Poszczególne typy ogrodzeń oczywiście można łączyć. Często betonowe lub kamienne słupki stanowią oparcie dla mocowanych pomiędzy nimi elementów drewnianych czy z metalu. Różnych kombinacji może być oczywiście znacznie więcej.

Ogrodzenia z kamienia

Są eleganckie i niezwykle solidne (nie wymagają okresowej konserwacji), ale niestety bardzo drogie. Mogą otaczać zarówno domy nowoczesne, jak i budynki stylizowane na dworki. Projektanci nie zalecają ich do niewielkich posesji, ponieważ, zwłaszcza gdy kamienie są ciemne, mogą być ciężkie i przytłaczające. Nie dotyczy to kamiennych elementów zastosowanych w ogrodzeniu, np. słupków, gdy ich wypełnienie stanowią przęsła drewniane lub metalowe. Do budowy ogrodzeń kamiennych możemy użyć kamienia ciosanego, łupanego, kamieni polnych lub otoczaków. Dobrze jest dopasować rodzaj kamienia, z którego zamierzamy zrobić ogrodzenie, do kamienia wykorzystanego w cokole budynku, elewacji, ewentualnie użytego do wyłożenia tarasu bądź schodów.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!