Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011

Hydromasaż w wannie - Zestawienie 29 produktów

W naszym miejscu na Ziemi nie powinno zabraknąć możliwości relaksu. Coraz częściej trafiającym pod strzechy sposobem jego zapewnienia jest zamontowany w wannie system hydromasażu. Pozwala nam on nie tylko odpocząć, ale również zadbać o swoje zdrowie. Utrzymywanie go w czystości oznacza jednak dodatkowe obowiązki. Czy warto? W poniższym artykule przybliżamy zagadnienie hydromasażu w wannie i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku produktów.

Hydromasaż w wannie
(fot. Sanplast)
Dzięki pozycji leżącej i stałej temperaturze wody, hydromasaż w wannie to świetny sposób na odpoczynek. Jego działanie lecznicze obejmuje przede wszystkim układ mięśniowy i krążenia, ale pomaga on także na dolegliwości kostne i reumatyczne, a ponadto ujędrnia i nawilża skórę. W zależności od temperatury wody, masaż przynosić może różne efekty:

  • kąpiel zimna (do 30°C) pobudza krążenie, przyspiesza przemianę materii, orzeźwia, działa przeciwbólowo; jej zalecany czas to około 15 minut;
  • kąpiel obojętna (33–36°C) uspokaja, rozluźnia, zmniejsza napięcie mięśni; zalecany czas: około 20 minut;
  • kąpiel ciepła (37–38°C) ma działanie rozkurczowe i nasenne, a także poprawia pracę układu krążenia; powinna trwać niecałe 20 minut.
Ze względu na czynnik masujący, wyróżniamy masaż wodny, powietrzny i łączony.

 

Masaż wodny

 

Masaż wodny, nazywany też biczem wodnym, to podstawowy i zarazem najtańszy rodzaj hydromasażu stosowany w wannach – znajdziemy go w prawie każdym modelu. Czynnikiem masującym są w nim strumienie wody wydostające się z dysz umieszczonych na ściankach i w dnie wanny. Obieg wody zapewnia, umieszczona zazwyczaj w dnie wanny, pompa. Niekiedy, w droższych urządzeniach, zostaje ona przeniesiona do osobnego pomieszczenia, aby kąpiącym się nie przeszkadzał hałas jej pracy. Jest to rozwiązanie warte polecenia. Innym udoskonaleniem „zwykłego” masażu wodnego mogą być stosowane w niektórych modelach ultradźwięki, które rozgrzewając dodatkowo tkanki podczas masażu, poprawiają ich ukrwienie i elastyczność. Jest to dobre narzędzie m.in. w walce z cellulitem.

 

Krzysztof Chrząszcz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!