Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011
Własny dach nad głową
Kształt dachu i materiał wybrany na jego pokrycie w dużej mierze decydują o wyglądzie domu. Jednak dach ma nie tylko ładnie wyglądać – wraz z orynnowaniem zabezpiecza dom przed deszczem i śniegiem. Ponadto w domach z użytkowym poddaszem dach musi zabezpieczać przed chłodem i przegrzaniem. W związku z tym pokrycie oraz sposób izolacji połaci trzeba dostosować do specyficznych cech każdego dachu.

Kąt nachylenia połaci

Własny dach nad głową
(fot.Wienerberger)
Rodzaj pokrycia oraz sposób wykonania podkładu musi być przede wszystkim dopasowany do kąta nachylenia dachu:

 

  • im bardziej dach jest stromy, tym szybciej spływa po nim woda deszczowa i wymagania co do szczelności pokrycia oraz podkładu, są łagodniejsze;
  • im pokrycie mniej szczelne, tym ważniejsza jest szczelność podkładu.
Właśnie dlatego dachy o nachyleniu poniżej 12° wykonuje się ze szczelnym podkładem z papy lub folii na deskowaniu, a na dachach o bardzo małym spadku nie układa się dachówek, które nigdy nie są całkowicie szczelne.

 

W polskich warunkach najczęściej spotyka się dachy o kącie nachylenia 30°– 45°. Dzięki temu woda deszczowa jest szybko odprowadzana i na dachu nie zalega gruba warstwa śniegu, która znacznie obciążałaby konstrukcję. Z dachu o małym spadku śnieg trzeba by usuwać, a chodzenie po dachu jest niebezpieczne i łatwo wówczas uszkodzić pokrycie – szczególnie wykonane z dachówek. Ponadto topniejący powoli śnieg jest bezlitosnym sprawdzianem szczelności.

 

Wykonywanie dachów o bardzo dużym spadku, przekraczającym 60°, nie jest uzasadnione, ponieważ powoduje wiele komplikacji:
  • pojawiają się problemy z mocowaniem elementów pokrycia, np. wszystkie dachówki trzeba dodatkowo mocować spinkami, podczas gdy przy mniejszych spadkach mocowanie nie jest potrzebne, ewentualnie wystarcza mocowanie co piątej lub co ósmej dachówki;
  • po zawietrznej stronie dachu powstaje znaczne podciśnienie (ssanie) i elementy pokrycia są bardziej narażone na zerwanie;
  • pokrycia z papy znacznie się nagrzewają, a warstwa bitumiczna może spływać ku dołowi, ponadto papa nie jest zbyt estetyczna, a na dachu o dużym spadku zostaje wyeksponowana.
Oczywiście wiele materiałów pozwala na stosowanie w szerszym zakresie i przede wszystkim trzeba kierować się zaleceniami producenta. Są one podawane dla konkretnych warunków mających wpływ na szczelność dachu – np. wielkości zakładu pomiędzy arkuszami blachy czy stopnia szczelności podłoża.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny