Termomodernizacja domu z lat 30.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Termomodernizacja domu z lat 30.

Murowany dom z lat 30. XX wieku położony w malowniczej zielonej okolicy zachwyca oryginalną architekturą. Nie zachwyca jednak obecnym stanem nieremontowana od lat elewacja.

Przez ostatnie lata właściciele powoli remontują dom, do tej pory zmodernizowali system grzewczy i podłączyli budynek do kanalizacji, na bieżąco wykonują także drobne naprawy. Na najbliższą przyszłość zaplanowali gruntowny remont, polegający głównie na poprawie izolacyjności cieplnej budynku, czyli wymianie okien, ociepleniu ścian zewnętrznych i odnowieniu elewacji oraz dociepleniu dachu i wymienia jego pokrycia. Termomodernizacja ma nie tylko znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku, ale również poprawić komfort życia mieszkańców.

  • Powierzchnia parteru: 79,91 m2
  • Powierzchnia użytkowa poddasza: około 58 m2
  • Kubatura budynku: 524 m3 (bez piwnicy); 567 m3 (z piwnicą)
  • Powierzchnia działki: 3500 m2

Murowany parterowy dom, z poddaszem użytkowym, przekazany został do użytku w październiku 1934 r. Budynek zmienił właścicieli w 1961 r. Obecnie znajduje się w rękach córki drugich właścicieli.

Stan obecny budynku

Zdjęcie domu z 1960 roku Zdjęcie domu z 1988 roku

Technologia i izolacja cieplna. Budynek jest częściowo podpiwniczony (w centralnym miejscu, pod wewnętrznym holem). Między piwnicą a parterem wykonano strop Kleina. Tego samego rodzaju sklepienie znajduje się nad głównym wejściem do budynku. Nad parterem i nad poddaszem stropy w konstrukcji drewnianej. W szczycie dachu znajduje się strych.

Ławy fundamentowe o grubości 55 cm. Ściany zewnętrzne parteru, o grubości 41 cm (bez tynków), wzniesiono z (dwóch warstw) pełnej cegły, wypalanej w okolicznej cegielni. Przerwę między warstwami cegieł wypełniono żużlem (obecni właściciele budynku wykonali odkrywkę). Dwuspadowy dach pokryto dachówką ceramiczną. Dach nie jest ocieplony, od strony strychu widoczna jest drewniana konstrukcja z drewna sosnowego.

Dwuspadowy dach pokryto dachówką ceramiczną. Dwuspadowy dach pokryto dachówką ceramiczną.

Problemem jest nieocieplenie poddasze oraz podłogi na parterze. Podłogi z desek ułożono na legarach, zachowując przerwę powietrzną między nimi a stropem Kleina. Powietrze do pomieszczeń w piwnicy napływa przez otwory w ścianach zewnętrznych (zamyka się je na okres mrozów).

Dach ceramiczny dotąd nie wymagał remontu. Żywotność tego rodzaju dachówki oblicza się na 200 lat. Wykruszyła się jedynie zaprawa cementowa, na którą zamocowano gąsiory. Wtedy pojawiły się zacieki na poddaszu. Po uzupełnieniu zaprawy 12 lat temu, woda już nie przedostaje się do wnętrz budynku.

Powietrze do pomieszczeń w piwnicy napływa przez otwory w ścianach zewnętrznych. Zacieki na poddaszu

Tradycyjne cementowo-wapienne tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Do 2012 roku w stanie oryginalnym. W bieżącym roku wokół ganku, lukarny od frontu oraz na tylnej elewacji na wysokości parteru, uzupełniono braki w tynku pierwotnym i położono nowy tynk cementowo-wapienny.

W 2012 r. położono nowy tynk cementowo-wapienny. W 2012 r. położono nowy tynk cementowo-wapienny.

Okna. Na parterze budynku zachowano oryginalne drewniane okna ościeżnicowe, inaczej zwane polskimi. Od początku wyposażono je w składane drewniane żaluzje od strony wnętrz.

Dotąd wymieniono tylko okna w dwóch pokojach na poddaszu (w ścianach szczytowych od strony północy i południa), ponieważ stare zniszczyły zacinające deszcze. Siedem lat temu zamontowano tam okna z plastikowymi ramami i szybami o współczynniku przenikania ciepła U=1,1. Drewniane okna co roku uszczelnia się uszczelkami i kocem między skrzydłami.

Okna wyposażono w składane drewniane żaluzje od strony wnętrz. Dotąd wymieniono tylko okna w dwóch pokojach na poddaszu.

Parter budynku ogrzewano dwoma piecami kaflowymi Instalacje. Parter budynku ogrzewano dwoma piecami kaflowymi (używa się ich do dziś w okresach przejściowych). Ponadto, w kotłowni przy kuchni znajdował się piec żeliwny. Poddasze ogrzewano piecami: żeliwnym firmy Herzfeld oraz żeliwnym z cegłą szamotową.

W 1988 r. w miejscowości zbudowano sieć wodociągową i gazu ziemnego. Budynek został przyłączony do obu sieci. W pomieszczeniach mieszkalnych zamontowano grzejniki naścienne i podłączono do kotła gazowego.

W 2000 r. dotychczasowe szambo zastąpiła miejscowa kanalizacja.

Odwodnienie. Wokół domu oryginalnie zakopano dreny (z kamionki), które odprowadzały wodę z dachu i rur spustowych do rowu melioracyjnego poza działką. Skutecznie chroniły piwnicę domu przed podsiąkaniem wody.

Po zakupie domu przez ojca obecnej właścicielki, wykopano dreny, oczyszczono je z korzeni roślin i ziemi, po czym powtórnie zakopano. W trakcie kolejnych dziesiątek lat użytkowania dreny zniszczyły się, więc obecnie wodę odprowadza się przedłużoną rurą spustową na odległość 1,5 m od fundamentów budynku.

Co jest do zrobienia?

Do przeprowadzenia remontu właścicieli domu skłoniły wysokie rachunki za ogrzewanie, spowodowane ucieczką ciepła przez nieszczelności w oknach i nieocieplony dach oraz ściany zewnętrzne. Budynek wymaga więc termomodernizacji, polegającej na wykonaniu następujących prac:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych i podłóg;
  • wymiana okien i drzwi zewnętrznych;
  • ocieplenie dachu,
  • wymiana pokrycia i orynnowania.

Wymienione prace termomodernizacyjne szczegółowo opisujemy w artykule Kosztorys termomodernizacji domu z lat 30., które zawierają wyceny poszczególnych prac, z podziałem na koszt samych materiałów oraz robocizny.

Zleciliśmy architektowi wykonanie projektu termomodernizacji, który jest niezbędny do rozpoczęcia prac. Kompletna dokumentacja zawiera: elewacje domu, rzut wszystkich kondygnacji z zestawieniem ilościowym, przekrój i zestawienie stolarki.

O wycenę poprosiliśmy producentów materiałów budowlanych oraz wykonawców, specjalizujących się w termomodernizacji.

Budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, dlatego konieczne było zachowanie jego oryginalnej architektury, co niestety narzuca pewne ograniczenia dotyczące zakresu termomodernizacji. Między innymi dlatego w wymienianych oknach zachowano pierwotne podziały i szprosy (pogarszające nieco jednak izolacyjność cieplną okien) a do ocieplenia ścian zastosowano warstwę izolacji grubości tylko 8 cm.

Lilianna Jampolska, Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny