Porotherm T - jeszcze lepsze ściany jednowarstwowe

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Porotherm T - jeszcze lepsze ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe to pod wieloma względami najprostsza z technologii budowy. Wznosimy ściany, tynkujemy je i gotowe. Nie musimy się martwić jaki kupić styropian lub wełnę, tynk cienkowarstwowy, kleje, kołki mocujące, siatkę itd. Chociaż przy obecnie szalejących cenach na rynku budowlanym należałoby może raczej pytać co w ogóle uda się kupić i za ile. Nie wspominając już o tym jaką, za ile i na kiedy uda się wynająć brygadę fachowców od wykonywania ociepleń. Decydując się zaś na ściany jednowarstwowe znakomicie upraszczamy i skracamy cały proces budowy.

aktualizacja: 2021-07-29 09:48:23

Na miarę czasów i przepisów

Porotherm typu T to jeszcze lepsza ceramika poryzowana na ściany jednowarstwowe, niż dotychczas. Bo poza porowatą strukturą, która już i tak bardzo poprawia izolacyjność, mają drążenia wypełnione wełną mineralną. Dzięki temu pustaki te charakteryzuje bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U. Wynosi on odpowiednio 0,17 W/(m2·K) w przypadku ścian o grubości 42,5 cm oraz 0,20 W/(m2·K) w przypadku pustaków 36,5 cm.

Oba warianty spełniają więc wymagania nowych, obowiązujących od stycznia 2021 r. Warunków Technicznych (WT 2021), zgodnie z którymi U ścian nie może przekraczać 0,20. Przy czym nieco grubszy Porotherm D 42.5 T Dryfix jest znacznie lepszy niż wymagają tego przepisy. To świetny wybór dla wszystkich, którzy myślą o zbudowaniu jak najbardziej energooszczędnego domu.

Natomiast cieńsza odmiana Porotherm D 36.5 T Dryfix, spełniając i tak wyśrubowane wymogi nowych przepisów, pozwala zachować stosunkowo niewielką grubość ścian, wyraźnie mniejszą od większości ścian warstwowych z ociepleniem. Cieńsze ściany to zaś więcej użytecznej przestrzeni wewnątrz, przy tej samej powierzchni zabudowy.

Jeszcze cieplejszy Porotherm D 42.5 T jest nieco grubszy niż Porotherm D 36.5 T. Ma 7 zamiast 6 rzędów komór wypełnionych wełną mineralną.

Szybko czy dobrze?

Znalezienie równowagi pomiędzy szybkością i jakością budowania zawsze było wyzwaniem. Każdy chciałby zakończyć wszystko jak najszybciej. Tym bardziej, jeśli trzeba zwolnić zajmowane dotąd mieszkanie. Albo obawiamy się, że kolejne ekipy nie zdążą już przed zimą i trzeba będzie czekać do następnego sezonu, żeby móc przeprowadzić się do nowego domu.

Z drugiej jednak strony pośpiech często nie jest wskazany ze względów technicznych. Choćby dlatego, że przy tradycyjnym sposobie murowania na zwykłą zaprawę z murów muszą odparować całe tony wody. Zaś pokrycie ścian ociepleniem ze styropianu bardzo to utrudnia. Bo styropian - choć jest dobrym izolatorem - to równocześnie jest materiałem nieprzepuszczalnym. W efekcie staje się barierą utrudniającą odprowadzenie wilgoci, czyli tzw. oddychanie ścian.

Ściany z Porothermu T o grubości 42,5 oraz 36,5 cm wznosi się zaś jako jednowarstwowe. Zachowujemy więc prostotę tej technologii - jedna ekipa od razu buduje przegrodę o wymaganej wytrzymałości i izolacyjności cieplnej. Przy tym są to pustaki o szlifowanych krawędziach, łączone cienkowarstwową zaprawą Dryfix, która ma postać piany. Dzięki temu prace postępują bardzo szybko, a spoiny uzyskują wymaganą wytrzymałość w jeden dzień. Ponadto ściany są od razu idealnie suche - ceramika zostaje przecież wysuszona w procesie wypalania, a cienka na 1 mm warstwa zaprawy praktycznie nie wprowadza wilgoci w mur. Jest też dobra wiadomość dla wszystkich którzy obawiają się jesiennych przymrozków. W systemie Dryfix można murować nawet gdy temperatura spada do -5°C. Da się więc budować zarówno szybko, jak i dobrze.

Zawsze suche i trwałe

Ceramika poryzowana Porotherm, przyjeżdża na plac budowy wręcz idealnie sucha. Bo materiał zostaje przecież wypalony w temperaturze ok. 900°C. W czasie murowania na zaprawę w piance także nie wprowadzamy praktycznie wody w ściany. I bardzo dobrze, bo wilgotne ściany nie tylko tracą więcej ciepła, ale przede wszystkim są podatne na rozwój pleśni i innych grzybów.

Dr inż. Jarosław Szulc i mgr inż. Jan Sieczkowski w opracowaniu "Ceramika w budownictwie" szacują, że w przypadku domu o pow. 130 m2 zbudowanego z betonu komórkowego w jego ścianach znajduje się aż 10779 litrów wody. Ściany z silikatów będą mieć 4061 litrów wody, natomiast w przypadku ceramiki zaledwie 679 litrów.

Wszyscy, którzy budowali dom według tradycyjnej technologii i z materiałów tzw. białych, wiedzą zaś, że jego wysychanie trwa przynajmniej przez pierwsze 2-3 lata. Wtedy ich ogrzewanie kosztuje więcej, bo trzeba odparować z murów dosłownie tysiące litrów wody. Na odparowanie ściany z ceramiki będziemy potrzebować jednak tylko 462 kWh energii, a na ścianę z betonu komórkowego aż 7340 kWh.

Oczyszczenie powierzchni wilgotnym pędzlem przed nałożeniem zaprawy w piance
Oczyszczenie powierzchni wilgotnym pędzlem przed nałożeniem zaprawy w piance - tylko taką znikomą ilość wilgoci wprowadzamy w mur.

Ponadto podwyższona wilgotność nie jest zdrowa ani dla nas, ani dla samego budynku.

W murach z Porothermu T nie ma tego problemu. Bo jedyne istotne źródło wilgoci w nich to tynki. Choć właściwie należałoby powiedzieć - na nich. Tynk to przecież warstwa układana na powierzchni, dzięki czemu jego wysychanie jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Co bardzo ważne taka pokryta cementowo-wapiennym lub gipsowym tynkiem ściana ma znikomy opór dyfuzyjny. Popularnie mówi się, że "oddycha", bo para wodna może przez nią przenikać bez przeszkód. Co nawet przy całkiem suchych ścianach też się przydaje, bo przecież źródłem wilgoci w nowym budynku są również świeżo wykonane wylewki podłogowe i stropy. Składający się z poryzowanej ceramiki i wełny mineralnej Porotherm T im tego nie utrudnia.

Zaletą nie do przecenienia jest przy tym trwałość murów z tego materiału, w porównaniu z konstrukcjami dwuwarstwowymi. To prawda, że wykorzystując ceramikę i wełnę mineralną można wznieść również ściany dwuwarstwowe. Jednak ich zewnętrzną, najbardziej narażoną na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych część stanowi gruby na zaledwie kilka milimetrów tynk cienkowarstwowy i klej na siatce z włókna szklanego. Łatwo o jego uszkodzenie, a przymocowanie czegokolwiek cięższego do elewacji (choćby obejmy mocującej rurę spustową orynnowania), wymaga przebicia się przez izolację i zakotwienia w ścianie nośnej. Każde naruszenie takiej powłoki grozi zaś zawilgoceniem i uszkodzeniem ocieplenia.

W murach z Porothermu T nie ma tego problemu, bo chociaż w nich również izolatorem jest wełna, to od początku jest zamknięta wewnątrz pustaków, niejako opancerzona warstwą ceramiki. Natomiast tynk zewnętrzny, zwykle tradycyjny cementowo-wapienny, stanowi tylko dodatkowe zabezpieczenie. Jest zresztą znacznie grubszy i solidniejszy od cienkowarstwowego.

Naturalne, zdrowe i bezpieczne

Zarówno pustaki ceramiczne jak i wełna mineralna to materiały naturalne, mineralnego pochodzenia. Ceramika powstaje głównie z gliny, przez jej wypalenie. Wełna mineralna to zaś włókna uzyskane z roztopionych w bardzo wysokiej temperaturze skał. Takie ściany wykańcza się tynkiem cementowo-wapiennym (również od zewnątrz) lub gipsowym (tylko od środka). To też materiały ekologiczne i przyjazne dla zdrowia, nie powodujące np. alergii. Bo naturalne materiały to najlepszy sposób na zdrowy dom. Do tego ciepły i suchy, dzięki znakomitej izolacyjności cieplnej i paroprzepuszczalności Porothermu T.

Ceramiczne ścianki pustaków zabezpieczają wełnę mineralną przed uszkodzeniem i zawilgoceniem.
Ceramiczne ścianki pustaków zabezpieczają wełnę mineralną przed uszkodzeniem i zawilgoceniem.

Pożaru także nie musimy się obawiać. Ceramika Porotherm T ma najlepszą możliwą klasę reakcji na ogień - A1. Bo ceramika i wełna mineralna to przecież materiały nie tylko całkowicie niepalne, ale również niezwykle odporne na wysoką temperaturę. W końcu same w takich warunkach powstają. Nie przenoszą więc ognia, ani nie wydzielają w kontakcie z nim żadnych niebezpiecznych substancji.

fot. otwierająca: Wienerberger

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje