Tajniki budowy ścian z ceramiki poryzowanej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Tajniki budowy ścian z ceramiki poryzowanej

Ceramika poryzowana powoli wypiera na budowach tę tradycyjną. Skąd popularność tego materiału i jakie są tajniki wznoszenia z niego ścian - o tym w poniższym artykule.

Ceramika to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Z wypalanej gliny powstają przede wszystkim cegły i dachówki. Wiele zabytków architektury, wzniesionych z ich użyciem przed wiekami, zachwyca do dziś, co świadczy o wyjątkowej trwałości ceramiki.

Materiał ten jest bardzo prosty w produkcji - wykorzystuje się w niej same naturalne składniki: oprócz gliny tylko wodę i piasek. Ceramika akumuluje duże ilości ciepła i stopniowo je uwalnia, co jest korzystne zarówno zimą, jak i latem. Ma dobre własności akustyczne. Duże znaczenie ma też to, że jest materiałem niepalnym.

Infografika: Zalety ceramiki poryzowanej
Infografika: Zalety ceramiki poryzowanej

Ściany z ceramiki poryzowanej - zalety technologii

Mimo że ceramika ma tak wiele zalet, wciąż trwają prace nad jej unowocześnianiem. W przypadku materiałów pokryciowych zmiany dotyczą przede wszystkim zastosowanych na ceramice powłok, dzięki którym dachówki są jeszcze mniej nasiąkliwe, odporne na porosty i zabrudzenia, a na ich powierzchni nie widać niewielkich uszkodzeń i zarysowań.

Przy produkcji materiałów ściennych najważniejszym wyzwaniem jest to, by jak najlepiej chroniły wnętrza przed ucieczką ciepła. To kwestia nie tylko komfortu - w ostatnich latach wyraźnie zaostrzyły się przepisy dotyczące termoizolacyjności cieplnej budynków. Obecnie współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych nie może w naszym kraju przekraczać 0,2 (W/m²·K). Podobne tendencje są w całej Europie.

Dość dawno do obrotu weszły elementy drążone, np. cegły dziurawki i kratówki, wyróżniające się lepszą od zwykłych (pełnych) izolacyjnością cieplną. Ceramika poryzowana jest materiałem znacznie nowocześniejszym. W wytwórniach bloczków ściennych do gliny zaczęto dodawać mączkę drzewną i trociny, które podczas wypalania w temperaturze 900-1000°C ulegają spaleniu. Dzięki temu w bloczkach ceramicznych pojawiają się wypełnione powietrzem pory (stąd nazwa produktów), które znacząco podnoszą ich parametry cieplne. Niektóre produkty poryzowane mają współczynnik lambda (λ) poniżej 0,2 W/(m·K), podczas gdy lambda zwykłej cegły to nawet 0,7-0,8. W sprzedaży są też specjalne pustaki z wkładkami z wełny mineralnej lub styropianu, które są jeszcze cieplejsze od zwykłych.

Pory w elementach budowlanych wpływają dodatkowo na zmniejszenie ciężaru pustaków. Wykonana z nich ściana o grubości 25 cm waży ok. 200 kg/m², czyli 2 lub 3 razy mniej niż taka sama z pełnej cegły, a także silikatów i zwykłego betonu.

Pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną
Pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną to obecnie jedne z nielicznych materiałów budowlanych, z których można wznosić ściany jednowarstwowe odpowiadające standardom. (fot. Wienerberger)

Niewielka waga elementów bardzo ułatwia murowanie. Prace można prowadzić szybciej również dzięki temu, że nowoczesne pustaki są znacznie większe niż cegły i mają boczne zamki, czyli pióro-wpust. Taki sposób produkcji w żaden sposób nie wpływa na wytrzymałość wyrobów. Z powodzeniem wykorzystywane są one nie tylko do budowy domów jednorodzinnych, ale również do wznoszenia wielokondygnacyjnych konstrukcji.

Uwaga! Z pustaków ceramicznych można budować ściany zewnętrzne i wewnętrzne, zarówno nośne, jak i działowe. Nie zaleca się jednak wznoszenia z nich ścian piwnic i innych narażonych na zawilgocenie, ponieważ woda może dostać się do szczelin stanowiących drążenie pustaków, co może skutkować zagrzybieniem i zniszczeniami.

Budowa domu z ceramiki poryzowanej
Ceramika poryzowana charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, jest lekka, a przy tym wytrzymała. (fot. Wienerberger)

Ściany z ceramiki poryzowanej - w pogoni za U

Choć ceramika poryzowana charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi, wykonanie z niej przegrody jednowarstwowej spełniającej obecne normy dotyczące termoizolacyjności nie jest łatwe. Gwarantuje to dopiero zastosowanie dość grubych pustaków, o szerokości przynajmniej 38 cm, i to takich ze wspomnianą wkładką z wełny mineralnej. Niestety, są one kilkukrotnie droższe od zwykłych. Wykonany z nich mur będzie miał współczynnik U dokładnie 0,2, a z 4-cm warstwą tynku termoizolacyjnego - 0,19. Aby oszczędności na rachunkach za ogrzewanie były większe, można użyć jeszcze grubszych elementów z izolacją w środku, o szerokości 44 cm. Wzniesiona z nich ściana, pokryta tynkiem termicznym, będzie miała U=0,16 W/(m²·K), a więc znacznie lepszy niż wymagają przepisy.

Ściany jednowarstwowe wykonuje się bardzo szybko - metr kwadratowy składa się jedynie z 16 pustaków i zaledwie 4 poziomych spoin. Prace wymagają jednak dużej staranności, bo ewentualnie nieszczelności nie będą przecież zasłonięte warstwą ociepleniową. Ponadto w takiej technologii - niezależnie od rodzaju użytych materiałów ściennych - łatwo o mostki termiczne. Zwłaszcza w miejscach, gdzie ze względów konstrukcyjnych elementy murowe trzeba zastąpić betonem, który jest znacznie gorszym izolatorem. Dlatego zaleca się skorzystanie z rozwiązań systemowych - specjalnych prefabrykowanych nadproży, docieplonych kształtek itp. (więcej o budowie w systemie poniżej).

Murowanie pierwszego rzędu pustaków z ceramiki poryzowanej
Pierwszy rząd pustaków należy bardzo dokładnie wypoziomować. Pozwoli to uniknąć błędów w dalszych fazach murowania. (fot. Röben)
Zastosowanie prefabrykowanych nadproży eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych
Zastosowanie prefabrykowanych nadproży eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych. (fot. Wienerberger)

W związku z powyższym znacznie większą popularnością cieszą się w naszym kraju ściany dwuwarstwowe. Mur może być w nich węższy, a co najważniejsze, nie ma problemu z mostkami termicznymi, ponieważ na całej przegrodzie zachowana jest ciągłość izolacji.

Używając standardowych pustaków z ceramiki poryzowanej o grubości 25 cm i ocieplając mur 15-cm warstwą styropianu lub wełny uzyskamy przegrodę o U=0,19 W/(m²·K) lub niższym. Taka technologia jest bardzo dobrze znana ekipom wykonawczym, więc ryzyko błędów jest mniejsze. Co prawda prace trwają dłużej niż przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych, ale ze względu na finanse, dla wielu budujących domy dużą zaletą jest możliwość etapowania inwestycji - wykonania ścian (i dachu) w jednym sezonie, a ocieplenia w kolejnym.

Mankamentem ścian dwuwarstwowych jest to, że elewacja narażona jest na uszkodzenia mechaniczne i trudniej na niej zamocować cięższe przedmioty, np. markizę.

Ocieplenie ścian wzniesionych z ceramiki poryzowanej
Chociaż ceramika poryzowana kojarzy się przede wszystkim z murami jednowarstwowymi, wykorzystywana jest również w technologii dwuwarstwowej, w której niezbędnym elementem jest ocieplenie. (fot. Termo Organika)

Ważne wskazówki dotyczące wznoszenia ścian z ceramiki poryzowanej

Pierwszą warstwę pustaków układa się na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej. To ważny moment, w którym elementy trzeba bardzo dobrze wypoziomować. Później może być za późno na korekty. Łatwiej o nie, gdy kolejne warstwy również będą murowane na tego typu zaprawę. Jej dość duża grubość - ok. 1 cm - pozwala bowiem kompensować niewielkie błędy.

Aby osiągnąć lepsze parametry cieplne, zaleca się murować przy użyciu zaprawy cienkowarstwowej albo kleju poliuretanowego w postaci pianki. Są one dostępne w lekkich puszkach, a precyzyjne nakładanie (warstwa ma nie więcej niż 2 mm) ułatwia specjalny aplikator. Spoiwo nakłada się zazwyczaj wyłącznie na warstwy poziome - pionowe zastępują wspomniane połączenia typu pióro-wpust. Murowanie na sucho gwarantuje, że ściana będzie jednolita, wolna od liniowych mostków termicznych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Aby mur był stabilny, konieczne jest prawidłowe przesunięcie spoin pomiędzy pustakami w każdej kolejnej warstwie. Idealne rozwiązanie to przesunięcie elementu o połowę długości.

Spoiny pomiędzy pustakami w każdej kolejnej warstwie muszą być przesunięte, najlepiej o połowę długości
W przypadku ceramiki obowiązują takie same zasady murowania, jak przy innych elementach drobnowymiarowych - spoiny pomiędzy pustakami w każdej kolejnej warstwie muszą być przesunięte, najlepiej o połowę długości. (fot. ZCB Owczary)
Ściany z ceramiki muruje się najczęściej tylko na zaprawę poziomą - pionowe zastępują połączenia typu pióro-wpust
Ściany z ceramiki muruje się najczęściej tylko na zaprawę poziomą - pionowe zastępują połączenia typu pióro-wpust. (fot. Röben)

Elementy ceramiczne cechuje dobra wytrzymałość, ale przy wierceniu w nich, np. podczas montowania stolarki, trzeba uważać, aby nie połamać cienkich wewnętrznych ścianek pustaków. Nie można więc wiercić w nich z funkcją udaru, a do mocowania należy używać wyłącznie kołków rozporowych przeznaczonych do montażu w pustakach albo kotew chemicznych.

Ceramika poryzowana - budowa w systemie

Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie rozwiązań systemowych, czyli różnych pasujących do siebie elementów pochodzących od jednego producenta. Jakie to daje możliwości w przypadku ceramiki poryzowanej?

Oto kilka przykładów:

  • zakup pustaków nie tylko o podstawowym wymiarze, ale też np. połówkowych, co umożliwia wzniesienie ścian bez kłopotliwego docinania;
  • zastosowanie wspomnianych gotowych, ocieplonych już kształtek nadprożowych i wieńcowych, dopasowanych wymiarami do podstawowych pustaków. Na budowie wystarczy tylko umieścić w nich zbrojenie i zalać betonem;
  • wykonanie stropu z pustaków ceramicznych opartych na ceramiczno-żelbetowych belkach nośnych, dostarczonego przez producenta pustaków;
  • przy zakupie większej ilości elementów od jednego dostawcy można skorzystać ze szczegółowych instrukcji, a do tego wynegocjować korzystny rabat.

Ostatni punkt ma duże znaczenie, bo nie da się ukryć, że elementy systemowe nie są tanie. Ich użycie pozwala jednak znacznie przyspieszyć prace budowlane. W dobie rosnących kosztów robocizny warto więc skalkulować opłacalność takiej inwestycji.

Wykonanie stropu z pustaków ceramicznych opartych na ceramiczno-żelbetowych belkach nośnych
Rozwiązania systemowe obejmują nie tylko materiały ścienne, ale też np. strop ceramiczny. (fot. Wienerberger)

Redaktor: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Duży rozmiar i niewielka waga pustaków ułatwiają szybkie murowanie ścian. (fot. Röben)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje