Dom-kostka z Ytonga pokryty dwoma dachami płaskimi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dom-kostka z Ytonga pokryty dwoma dachami płaskimi

Naszą wersję domu-kostki przykryliśmy dwoma dachami płaskimi. Mniejszy wieńczy parterową bryłę mamy o nachyleniu 3,4°, większy część piętrową o spadku 5,7° - mówią Agnieszka i Rafał, którzy dach układali w 2018 r.

Dom:

 • Główna piętrowa bryła 106 m2, część parterowa (mamy) 37,8 m2.
 • Położenie - w pełnym słońcu.

Dach płaski:

 • Niewentylowany, jednospadowy z attyką, o powierzchni 46 i 70 m2.
 • Materiał wierzchni - papa.
 • Obróbki blacharskie - z białej blachy.
 • System rynnowy z PVC, biały.

Decyzja: Naszą wersję domu-kostki przykryliśmy dwoma dachami płaskimi. Mniejszy wieńczy parterową bryłę mamy o nachyleniu 3,4°, większy część piętrową o spadku 5,7°. Spadki dachów wykonawcy uzyskali w drewnianej więźbie dachowej, którą odeskowali. Na niej ułożyli płyty PUR (Thermano) o grubości 125 mm, które zapewniają świetną termoizolację. Następnie ułożyli kolejno pojedyncze warstwy foli paroizolacyjnej, papy podkładowej i nawierzchniowej.

Postanowiliśmy ozdobić proste kostki obróbkami blacharskimi, dlatego przewidzieliśmy je na attykach i krawędziach dachu z blachy w kolorze białym, jak tynk silikonowy. Założyliśmy też widoczny (a nie chowany) system rynnowy z białego PVC. Jest prosto, szczelnie, bezobsługowo i odmiennie niż gdzie indziej.

Obróbki blacharskie wykonano z białej blachy. Założono system rynnowy z białego PVC
Obróbki blacharskie wykonano z białej blachy. Założono system rynnowy z białego PVC.

Wykonanie dachu płaskiego - rady i przestrogi:

 • Ze względu na charakter wykończenia domu (np. nie otynkowaliśmy ścian w pomieszczeniach, tylko pomalowaliśmy transparentną farbą bloczki betonowe), na całym piętrze zależało nam na pokazaniu drewnianej więźby dachowej i deskowania na suficie. Z tego powodu zamówiliśmy kantówkę oheblowaną, wybraliśmy szerokie deski z ciekawym rysunkiem słojów. Z nimi nie musimy się obawiać o wentylację pokrycia dachowego - powietrze krąży przez mikroszczeliny między deskami.

  Nie grożą nam też wysokie rachunki za ogrzewanie, ponieważ zastosowane płyty PUR, o grubości 125 mm, odpowiadają znacznie grubszej warstwie styropianu i wełny mineralnej. To rozwiązanie wcześniej omówiliśmy na spotkaniu z przedstawicielem firmy produkującej płyty PUR i naszymi dekarzami. Wykonawcy dostosowali się do jego wskazań, wyszło świetnie. Myślimy o pomalowaniu dachu specjalną farbą do papy, odbijającą promienie słońca (biały lub srebrny dach mamy wyglądałby lepiej).

 • Attykę zaplanowaliśmy tylko z trzech stron, na czwartej krawędzi zamocowaliśmy orynnowanie, w jego stronę jest uformowany spadek połaci. Na dach mamy możemy łatwo wejść np. przez okno z naszego korytarza. Na nasz - po drabinie (musimy ją przystawić). Na razie raz kontrolowaliśmy pokrycie nad piętrem, wszystko dobrze działa. To zasługa starannych dekarzy, solidnych materiałów i nielicznych elementów do uszczelnienia (łącznie są na nich tylko trzy kominy). Przy tak niewielkich wartościach nachylenia połaci, nawet nie przyszło nam do głowy dodawanie okien dachowych, i jakby tego nie nazwać, po prostu ich dziurawienie.

Koszty wykonania dwóch dachów płaskich:

 • materiały i robocizna 35 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dachy ocieplono płytami PUR i wykończono papą.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje