Dom:
- Główna piętrowa bryła 106 m2, część parterowa (mamy) 37,8 m2.
- Położenie - w pełnym słońcu.
Dach płaski:
- Niewentylowany, jednospadowy z attyką, o powierzchni 46 i 70 m2.
- Materiał wierzchni - papa.
- Obróbki blacharskie - z białej blachy.
- System rynnowy z PVC, biały.
Decyzja: Naszą wersję domu-kostki przykryliśmy dwoma dachami płaskimi. Mniejszy wieńczy parterową bryłę mamy o nachyleniu 3,4°, większy część piętrową o spadku 5,7°. Spadki dachów wykonawcy uzyskali w drewnianej więźbie dachowej, którą odeskowali. Na niej ułożyli płyty PUR (Thermano) o grubości 125 mm, które zapewniają świetną termoizolację. Następnie ułożyli kolejno pojedyncze warstwy foli paroizolacyjnej, papy podkładowej i nawierzchniowej.
Postanowiliśmy ozdobić proste kostki obróbkami blacharskimi, dlatego przewidzieliśmy je na attykach i krawędziach dachu z blachy w kolorze białym, jak tynk silikonowy. Założyliśmy też widoczny (a nie chowany) system rynnowy z białego PVC. Jest prosto, szczelnie, bezobsługowo i odmiennie niż gdzie indziej.
Wykonanie dachu płaskiego - rady i przestrogi:
- Ze względu na charakter wykończenia domu (np. nie otynkowaliśmy ścian w pomieszczeniach, tylko pomalowaliśmy transparentną farbą bloczki betonowe), na całym piętrze zależało nam na pokazaniu drewnianej więźby dachowej i deskowania na suficie. Z tego powodu zamówiliśmy kantówkę oheblowaną, wybraliśmy szerokie deski z ciekawym rysunkiem słojów. Z nimi nie musimy się obawiać o wentylację pokrycia dachowego - powietrze krąży przez mikroszczeliny między deskami.
Nie grożą nam też wysokie rachunki za ogrzewanie, ponieważ zastosowane płyty PUR, o grubości 125 mm, odpowiadają znacznie grubszej warstwie styropianu i wełny mineralnej. To rozwiązanie wcześniej omówiliśmy na spotkaniu z przedstawicielem firmy produkującej płyty PUR i naszymi dekarzami. Wykonawcy dostosowali się do jego wskazań, wyszło świetnie. Myślimy o pomalowaniu dachu specjalną farbą do papy, odbijającą promienie słońca (biały lub srebrny dach mamy wyglądałby lepiej). - Attykę zaplanowaliśmy tylko z trzech stron, na czwartej krawędzi zamocowaliśmy orynnowanie, w jego stronę jest uformowany spadek połaci. Na dach mamy możemy łatwo wejść np. przez okno z naszego korytarza. Na nasz - po drabinie (musimy ją przystawić). Na razie raz kontrolowaliśmy pokrycie nad piętrem, wszystko dobrze działa. To zasługa starannych dekarzy, solidnych materiałów i nielicznych elementów do uszczelnienia (łącznie są na nich tylko trzy kominy). Przy tak niewielkich wartościach nachylenia połaci, nawet nie przyszło nam do głowy dodawanie okien dachowych, i jakby tego nie nazwać, po prostu ich dziurawienie.
Koszty wykonania dwóch dachów płaskich:
- materiały i robocizna 35 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dachy ocieplono płytami PUR i wykończono papą.
- Płaska dachówka czy blacha na rąbek? Co wybrać na dach domu w stylu stodoły?
- Wyłazy dachowe: wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze i montażu
- Jakie są warstwy izolacji dachu skośnego? Ochrona przed utratą ciepła i wilgocią
- Ceramiczne dachówki matowe vs. błyszczące. Jakiego wyboru dokonać?