Dom-kostka z Ytonga pokryty dwoma dachami płaskimi

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom-kostka z Ytonga pokryty dwoma dachami płaskimi

Naszą wersję domu-kostki przykryliśmy dwoma dachami płaskimi. Mniejszy wieńczy parterową bryłę mamy o nachyleniu 3,4°, większy część piętrową o spadku 5,7° - mówią Agnieszka i Rafał, którzy dach układali w 2018 r.

aktualizacja: 2021-11-02 10:55:44

Dom:

  • Główna piętrowa bryła 106 m2, część parterowa (mamy) 37,8 m2.
  • Położenie - w pełnym słońcu.

Dach płaski:

  • Niewentylowany, jednospadowy z attyką, o powierzchni 46 i 70 m2.
  • Materiał wierzchni - papa.
  • Obróbki blacharskie - z białej blachy.
  • System rynnowy z PVC, biały.

Decyzja: Naszą wersję domu-kostki przykryliśmy dwoma dachami płaskimi. Mniejszy wieńczy parterową bryłę mamy o nachyleniu 3,4°, większy część piętrową o spadku 5,7°. Spadki dachów wykonawcy uzyskali w drewnianej więźbie dachowej, którą odeskowali. Na niej ułożyli płyty PUR (Thermano) o grubości 125 mm, które zapewniają świetną termoizolację. Następnie ułożyli kolejno pojedyncze warstwy foli paroizolacyjnej, papy podkładowej i nawierzchniowej.

Postanowiliśmy ozdobić proste kostki obróbkami blacharskimi, dlatego przewidzieliśmy je na attykach i krawędziach dachu z blachy w kolorze białym, jak tynk silikonowy. Założyliśmy też widoczny (a nie chowany) system rynnowy z białego PVC. Jest prosto, szczelnie, bezobsługowo i odmiennie niż gdzie indziej.

Obróbki blacharskie wykonano z białej blachy. Założono system rynnowy z białego PVC
Obróbki blacharskie wykonano z białej blachy. Założono system rynnowy z białego PVC.

Wykonanie dachu płaskiego - rady i przestrogi:

  • Ze względu na charakter wykończenia domu (np. nie otynkowaliśmy ścian w pomieszczeniach, tylko pomalowaliśmy transparentną farbą bloczki betonowe), na całym piętrze zależało nam na pokazaniu drewnianej więźby dachowej i deskowania na suficie. Z tego powodu zamówiliśmy kantówkę oheblowaną, wybraliśmy szerokie deski z ciekawym rysunkiem słojów. Z nimi nie musimy się obawiać o wentylację pokrycia dachowego - powietrze krąży przez mikroszczeliny między deskami.

    Nie grożą nam też wysokie rachunki za ogrzewanie, ponieważ zastosowane płyty PUR, o grubości 125 mm, odpowiadają znacznie grubszej warstwie styropianu i wełny mineralnej. To rozwiązanie wcześniej omówiliśmy na spotkaniu z przedstawicielem firmy produkującej płyty PUR i naszymi dekarzami. Wykonawcy dostosowali się do jego wskazań, wyszło świetnie. Myślimy o pomalowaniu dachu specjalną farbą do papy, odbijającą promienie słońca (biały lub srebrny dach mamy wyglądałby lepiej).

  • Attykę zaplanowaliśmy tylko z trzech stron, na czwartej krawędzi zamocowaliśmy orynnowanie, w jego stronę jest uformowany spadek połaci. Na dach mamy możemy łatwo wejść np. przez okno z naszego korytarza. Na nasz - po drabinie (musimy ją przystawić). Na razie raz kontrolowaliśmy pokrycie nad piętrem, wszystko dobrze działa. To zasługa starannych dekarzy, solidnych materiałów i nielicznych elementów do uszczelnienia (łącznie są na nich tylko trzy kominy). Przy tak niewielkich wartościach nachylenia połaci, nawet nie przyszło nam do głowy dodawanie okien dachowych, i jakby tego nie nazwać, po prostu ich dziurawienie.

Koszty wykonania dwóch dachów płaskich:

  • materiały i robocizna 35 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dachy ocieplono płytami PUR i wykończono papą.

Może cię zainteresować
BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jaka papa na deskowanie? Co to jest drewno klejone? Renowacja różnych powierzchni za pomocą papy w płynie Jurga Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego
Zobacz więcej Zwiń
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!