Wykonanie niewentylowanego dachu płaskiego parterowego domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonanie niewentylowanego dachu płaskiego parterowego domu

Porównaliśmy różne rodzaje stropodachów i zdecydowaliśmy, że wariant niewentylowany, ze styropianem przylegającym do monolitycznej płyty, będzie tańszy i lepszy - mówią Agnieszka i Sławek, którzy dach układali w 2018 r.

Dom:

  • Parterowy, o powierzchni 114 m2.
  • Położenie - w pełnym słońcu.

Dach płaski:

  • Niewentylowany, z attyką, kąt nachylenia około 3°, pow. 126 m2.
  • Akcesoria dachowe - 2 wpusty dachowe i rury spustowe w elewacji.
  • Obróbki blacharskie - na attyce.

Decyzja: Agnieszka - Uzgodniliśmy z architektem, że przykryje parterowy dom maksymalnie prostym, płaskim dachem jednospadowym z attyką i wyprowadzi przez niego możliwie mało elementów. Jest to komin z kilkoma przewodami (dymowym do kozy grzewczej, spalinowym do kotła gazowego i wentylacyjnymi), wyrzutnia od rekuperatora i rura odpowietrzenia kanalizacji. Zaprojektował dach wentylowany, z pustką powietrzną między stropem i pokryciem dachowym.

Jednak przed rozpoczęciem budowy porównaliśmy jeszcze raz różne rodzaje stropodachów i zdecydowaliśmy, że wariant niewentylowany, ze styropianem przylegającym do monolitycznej płyty, będzie tańszy i lepszy.

Niewentylowany płaski dach na nachylenie około 3°
Niewentylowany płaski dach na nachylenie około 3°.

Niewentylowany dach płaski - rady i przestrogi:

Sławek: Murarze wylali strop z żelbetu, o grubości 26 cm. Wcześniej go zaszalowali, od strony wnętrza, wodoodpornymi płytami szalunkowymi (250 × 125 cm), gdyż chcieliśmy uzyskać w kuchni, salonie, korytarzu ozdobny sufit z surowego betonu. Resztę stropodachu zaszalowali deskami i podparli stemplami, później kolejna ekipa wykończyła go płytami g-k. Od zewnętrznej strony dekarze pomalowali płytę i attykę masą asfaltowo-kauczukową, następnie położyli paroizolację.

Potem, ze względu na dwa podciągi lekko wystające z płyty, zastosowali wyrównującą warstwę z twardego styropianu, dopiero na niej - spadkową. Ta ostatnia powstała z elementów, które zamówiłem na wymiar. Na spotkaniu w sprawie wyceny przedstawiciel skierował mnie do firmowego projektanta, który narysował potrzebne "klocki Lego". W fabryce je wyprodukowano, ponumerowano i dostarczono. Dekarze rozmieścili je na dachu zgodnie z numerami. Na takiej bazie ułożyli papę samoprzylepną, a na końcu - papę termozgrzewalną. Dach jest szczelny i bezobsługowy, ponieważ wybrałem wyroby o najwyższej jakości od renomowanego producenta, zatrudniłem dekarzy u niego przeszkolonych.

Zamierzam pomalować papę impregnatem przedłużającym jej żywotność i odbijającym promienie słoneczne - to koszt 500 zł. Attyka powstała z trzech warstw pustaków ceramicznych, na nich jest wieniec z betonu zbrojonego. Od strony dachu ściankę i wierzch fachowcy ocieplili styropianem, obłożyli płytą OSB, na końcu wykonali obróbki z blachy.

Kolejne etapy układania pokrycia.

Na dach wchodzę po dostawionej drabinie. Drożność wpustów dachowych sprawdzam najpierw na wpustach dolnych, przy fundamentach. Raz się zdarzyło, że zatkał je grad.

Koszty wykonania niewentylowanego dachu płaskiego:

  • materiały i montaż (bez żelbetowego stropu) 36 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje