Wykonanie niewentylowanego dachu płaskiego parterowego domu

Wykonanie niewentylowanego dachu płaskiego parterowego domu

Porównaliśmy różne rodzaje stropodachów i zdecydowaliśmy, że wariant niewentylowany, ze styropianem przylegającym do monolitycznej płyty, będzie tańszy i lepszy - mówią Agnieszka i Sławek, którzy dach układali w 2018 r.

Dom:

  • Parterowy, o powierzchni 114 m2.
  • Położenie - w pełnym słońcu.

Dach płaski:

  • Niewentylowany, z attyką, kąt nachylenia około 3°, pow. 126 m2.
  • Akcesoria dachowe - 2 wpusty dachowe i rury spustowe w elewacji.
  • Obróbki blacharskie - na attyce.

Decyzja: Agnieszka - Uzgodniliśmy z architektem, że przykryje parterowy dom maksymalnie prostym, płaskim dachem jednospadowym z attyką i wyprowadzi przez niego możliwie mało elementów. Jest to komin z kilkoma przewodami (dymowym do kozy grzewczej, spalinowym do kotła gazowego i wentylacyjnymi), wyrzutnia od rekuperatora i rura odpowietrzenia kanalizacji. Zaprojektował dach wentylowany, z pustką powietrzną między stropem i pokryciem dachowym.

Jednak przed rozpoczęciem budowy porównaliśmy jeszcze raz różne rodzaje stropodachów i zdecydowaliśmy, że wariant niewentylowany, ze styropianem przylegającym do monolitycznej płyty, będzie tańszy i lepszy.

Niewentylowany płaski dach na nachylenie około 3°
Niewentylowany płaski dach na nachylenie około 3°.

Niewentylowany dach płaski - rady i przestrogi:

Sławek: Murarze wylali strop z żelbetu, o grubości 26 cm. Wcześniej go zaszalowali, od strony wnętrza, wodoodpornymi płytami szalunkowymi (250 × 125 cm), gdyż chcieliśmy uzyskać w kuchni, salonie, korytarzu ozdobny sufit z surowego betonu. Resztę stropodachu zaszalowali deskami i podparli stemplami, później kolejna ekipa wykończyła go płytami g-k. Od zewnętrznej strony dekarze pomalowali płytę i attykę masą asfaltowo-kauczukową, następnie położyli paroizolację.

Potem, ze względu na dwa podciągi lekko wystające z płyty, zastosowali wyrównującą warstwę z twardego styropianu, dopiero na niej - spadkową. Ta ostatnia powstała z elementów, które zamówiłem na wymiar. Na spotkaniu w sprawie wyceny przedstawiciel skierował mnie do firmowego projektanta, który narysował potrzebne "klocki Lego". W fabryce je wyprodukowano, ponumerowano i dostarczono. Dekarze rozmieścili je na dachu zgodnie z numerami. Na takiej bazie ułożyli papę samoprzylepną, a na końcu - papę termozgrzewalną. Dach jest szczelny i bezobsługowy, ponieważ wybrałem wyroby o najwyższej jakości od renomowanego producenta, zatrudniłem dekarzy u niego przeszkolonych.

Zamierzam pomalować papę impregnatem przedłużającym jej żywotność i odbijającym promienie słoneczne - to koszt 500 zł. Attyka powstała z trzech warstw pustaków ceramicznych, na nich jest wieniec z betonu zbrojonego. Od strony dachu ściankę i wierzch fachowcy ocieplili styropianem, obłożyli płytą OSB, na końcu wykonali obróbki z blachy.

Kolejne etapy układania pokrycia.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Na dach wchodzę po dostawionej drabinie. Drożność wpustów dachowych sprawdzam najpierw na wpustach dolnych, przy fundamentach. Raz się zdarzyło, że zatkał je grad.

Koszty wykonania niewentylowanego dachu płaskiego:

  • materiały i montaż (bez żelbetowego stropu) 36 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz