Sypiący za oknem śnieg i białe zaspy? Właśnie z tym kojarzy nam się zima i na taką czekamy. Ale ta mroźna pora roku to nie tyko malownicze widoki, to też spore wyzwanie dla właścicieli domów jednorodzinnych oraz obiektów przemysłowych. Zalegający na dachach marznący śnieg może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji budynków. Jego nadmiar, szczególnie na płaskich dachach, potrafi prowadzić do uszkodzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do zawalenia obiektu.
Oczywiście dach można odśnieżać. Samodzielnie, ale to czasochłonne, lub wynająć profesjonalną ekipę, jednak to kosztowne. Tym bardziej, że czynność tę trzeba powtarzać nawet kilkukrotnie w trakcie trwania sezonu zimowego. Dlatego coraz większą popularność zyskuje samoczynnie uruchamiające się elektryczne ogrzewanie dachowe, które jest nowoczesną alternatywą dla odśnieżania. Rozwiązanie to automatycznie eliminuje problem zalegającego śniegu, zanim jeszcze zdąży się nagromadzić.
Dlaczego ogrzewanie dachu płaskiego jest tak istotne?
Lepiej zapobiegać, niż naprawiać szkody. A gromadzenie się śniegu i lodu na dachu oraz w rynnach i rurach spustowych niesie za sobą wiele zagrożeń i niedogodności.
Najważniejsze z nich to:
- Przeciążenie konstrukcji
Zalegająca pokrywa śnieżna może być ogromnym obciążeniem dla dachu. W przypadku dachów płaskich, które nie mają możliwości samoczynnego odprowadzenia śniegu, ryzyko uszkodzeń konstrukcyjnych jest szczególnie wysokie. - Zniszczenie materiałów dachowych
Częste, samoczynne cykle roztapiania się pokrywy śnieżnej, która na zmianę zamarza (m.in. podczas spadku temperatur w nocy) i odmarza prowadzą do degradacji materiałów pokryciowych, co znacząco obniża ich trwałość i zdolność do izolacji termicznej. - Zniszczenie elewacji
Zamiast naprawiać późniejsze szkody, które mogą wiązać się z ogromnym kosztem, lepiej zainwestować w system kabli grzewczych, który zapobiega powstawaniu takich problemów. Koszt instalacji jest stosunkowo niski w porównaniu z wydatkami na usunięcie skutków zaniedbań.
Jak działa system ogrzewania dachów?
Podstawą systemu są oczywiście kable grzewcze, które montuje się bezpośrednio na połaci dachu oraz w rynnach, rurach spustowych i wzdłuż krawędzi dachu - wszędzie tam, gdzie śnieg i lód mają tendencję do gromadzenia się. Następnie należy wybrać dedykowane elementy montażowe oraz sterowniki - najbardziej skuteczny, energooszczędny i niedrogi w eksploatacji jest system sterowany regulatorem wyposażonym w czujnik temperatury oraz wilgoci. System włącza się tylko i wyłącznie wtedy, gdy zarówno temperatura, jak i wilgoć sygnalizują opady śniegu, marznącego deszczu oraz występowanie oblodzenia. To z kolei ogranicza rachunki do niezbędnego minimum.
Rodzaje kabli grzewczych
Systemy ogrzewania dachowego można podzielić na dwa główne rodzaje w zależności od rodzaju zastosowanych przewodów: kable o stałej mocy oraz kable samoregulujące. Te drugie automatycznie dostosowują moc grzewczą do temperatury otoczenia, dzięki czemu są jeszcze bardziej ekonomiczne i wydajne. Przewody samoregulujące są szczególnie polecane w regionach, gdzie warunki pogodowe szybko się zmieniają. A jak wybrać odpowiedni produkt?
Przy zakupie kabli grzewczych warto zwrócić uwagę na ich wytrzymałość na promieniowanie UV oraz inne czynniki atmosferyczne.
Poniżej prezentujemy popularne rozwiązania oferowane przez markę ELEKTRA:
- Przewody ELEKTRA VCDR
◦ Moc: 20 W/m,
◦ Dostępne w długościach od 9 do 170 metrów. - Przewody ELEKTRA TuffTec™
◦ Moc: 30 W/m,
◦ Odporne na kontakt z materiałami bitumicznymi, co czyni je idealnymi do dachów pokrytych papą lub dachówkami bitumicznymi. - Przewody samoregulujące ELEKTRA SelfTec® przeznaczone do samodzielnego zainstalowania, zakończone przewodem zasilającym z wtyczką hermetyczną ELEKTRA SelfTec® ready2heat o mocy 16W/m; są to jednostki stosowane w krótkich odcinkach rynien, rur spustowych lub w innych newralgicznych miejscach wymagających interwencyjnego zastosowania.
- Przewody samoregulujące SelfTec®PRO: dostępne na bębnie, przeznaczone do bardziej zaawansowanych instalacji wymagających montażu przez specjalistę.
Dlaczego warto?
Podsumowując: ogrzewanie dachowe z wykorzystaniem kabli grzewczych to najskuteczniejsze rozwiązanie na zimowe problemy, a dzięki odpowiednio dobranemu systemowi - do rodzaju dachu i specyfiki budynku - można stworzyć wydajny, oszczędny i w pełni zautomatyzowany system ochrony przed gromadzeniem się śniegu i lodu. Zadbaj o swój dach i bezpieczeństwo już teraz!