Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Okazjonalnie bywamy na starym siedlisku, w którym nie ma instalacji wodociągowej. Wodę (bardzo dobrej jakości) czerpie się tam z głębokiej studni za pomocą wiadra i kołowrotu. Chcielibyśmy usprawnić dostęp do wody, wykorzystując choćby przenośną pompę zatapialną i wąż ogrodowy. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce?

Odpowiedź eksperta: Zastosowanie popularnej wirnikowej pompy zatapialnej możliwe będzie przy niewielkiej różnicy poziomu między lustrem wody i punktem czerpania. Przy większości modeli nie powinno to być więcej niż 4-5 m. Ten rodzaj sprzętu charakteryzuje się dość dużą wydajnością czerpania wody, ale niewielkim ciśnieniem tłoczenia i przy większej wysokości podnoszenia znacznie zmniejsza się strumień wypływającej wody, a nawet całkowicie zanika.

Ponieważ pompa wymaga aktywacji przy każdym korzystaniu z wody (zainstalowanym dodatkowym włącznikiem lub przez włożenie wtyczki do gniazda), wygodnym rozwiązaniem będzie umieszczenie otwartego zbiornika powyżej punktu czerpania, w którym można będzie zmagazynować wodę i wygodnie z niej korzystać po odkręceniu kranu. Zbiornik napełnia się okresowo przez ręczne włączenie pompy. Jego pojemność powinna zależeć od intensywności korzystania z wody - na ogół montuje się urządzenia 40-80-litrowe.

Jeżeli zamierzamy zbiornik powiesić, np. pod sufitem, co zwiększy wysokość tłoczenia o kolejne 2-3 m, pompa wirnikowa może nie podołać dostarczaniu wody. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie model membranowy, która choć ma znacznie mniejszą wydajność, umożliwia przetłaczanie wody na wysokość nawet 30-40 m.

Instalację z pompą (wirnikową czy membranową) łatwo zdemontować - wyciąga się ją ze studni na lince, zwija wąż ogrodowy i zdejmuje zbiornik z zaworem czerpalnym.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Zatapialna pompa (po lewej) i automatyczny wyłącznik (po prawej). Fot. Dystrybutor pomp - hypo.pl

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz