Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Okazjonalnie bywamy na starym siedlisku, w którym nie ma instalacji wodociągowej. Wodę (bardzo dobrej jakości) czerpie się tam z głębokiej studni za pomocą wiadra i kołowrotu. Chcielibyśmy usprawnić dostęp do wody, wykorzystując choćby przenośną pompę zatapialną i wąż ogrodowy. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce?

aktualizacja: 2018-05-30 11:19:00

Odpowiedź eksperta: Zastosowanie popularnej wirnikowej pompy zatapialnej możliwe będzie przy niewielkiej różnicy poziomu między lustrem wody i punktem czerpania. Przy większości modeli nie powinno to być więcej niż 4-5 m. Ten rodzaj sprzętu charakteryzuje się dość dużą wydajnością czerpania wody, ale niewielkim ciśnieniem tłoczenia i przy większej wysokości podnoszenia znacznie zmniejsza się strumień wypływającej wody, a nawet całkowicie zanika.

Ponieważ pompa wymaga aktywacji przy każdym korzystaniu z wody (zainstalowanym dodatkowym włącznikiem lub przez włożenie wtyczki do gniazda), wygodnym rozwiązaniem będzie umieszczenie otwartego zbiornika powyżej punktu czerpania, w którym można będzie zmagazynować wodę i wygodnie z niej korzystać po odkręceniu kranu. Zbiornik napełnia się okresowo przez ręczne włączenie pompy. Jego pojemność powinna zależeć od intensywności korzystania z wody - na ogół montuje się urządzenia 40-80-litrowe.

Jeżeli zamierzamy zbiornik powiesić, np. pod sufitem, co zwiększy wysokość tłoczenia o kolejne 2-3 m, pompa wirnikowa może nie podołać dostarczaniu wody. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie model membranowy, która choć ma znacznie mniejszą wydajność, umożliwia przetłaczanie wody na wysokość nawet 30-40 m.

Instalację z pompą (wirnikową czy membranową) łatwo zdemontować - wyciąga się ją ze studni na lince, zwija wąż ogrodowy i zdejmuje zbiornik z zaworem czerpalnym.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Zatapialna pompa (po lewej) i automatyczny wyłącznik (po prawej). Fot. Dystrybutor pomp - hypo.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje