Jakie są ograniczenia głębokości czerpania wody przy pomocy pomp ssących?

Jakie są ograniczenia głębokości czerpania wody przy pomocy pomp ssących?

Będę potrzebował pompy do studni na działce. W związku z tym zastanawiam się nad jej parametrami. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem wydaje się pompa w zestawie hydroforowym, ale podobno nie mogą one zasysać wody z głębokości większej niż 7-8 m. Z czego wynika to ograniczenie i czy np. dobór pompy o większej mocy coś zmienia? Ponadto jak jest liczona ta wysokość - od końca rury ssawnej czy od lustra wody?

Ograniczenia głębokości czerpania wody przy pomocy pomp ssących - a takie stosowane są w agregatach pompowych zintegrowanych ze zbiornikiem ciśnieniowym - wynikają z podstawowych praw fizyki. Wysokość słupa wody w rurze ssawnej nie może być większa niż równoważące go ciśnienie atmosferyczne - faktycznie woda podczas zasysania jest wtłaczana przez parcie ciśnienia atmosferycznego na lustro wody.

Ponieważ ciśnienie atmosferyczne wynosi ok. 0,1 MPa i odpowiada ciśnieniu słupa wody o wysokości ok. 10 m, na taka więc teoretycznie wysokość można zasysać wodę, ale praktycznie wysokość ta ograniczona jest do 7-8 m, choćby dlatego, że zawsze występują pewne straty ciśnienia, spowodowane nieszczelnością połączeń pompy. Wysokość zasysania mierzona jest pomiędzy najniższym poziomem lustra wody a osią pompy.

Jeśli poziom wody utrzymuje się zbyt nisko, to konieczne będzie zastosowanie pompy głębinowej - wpuszczonej do studni i umieszczanej poniżej lustra wody. W przypadku takiej pompy liczy się tylko wysokość podnoszenia (tłoczenia), a ta może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: W praktyce maksymalna wysokość ssania pompy wynosi 7-8 m

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego pompy w zestawach hydroforowych nie mogą zasysać wody z głębokości większej niż 7-8 metrów?

    Ograniczenia te wynikają z podstawowych praw fizyki. Ciśnienie atmosferyczne wynosi ok. 0,1 MPa, co teoretycznie pozwala na zasysanie wody z głębokości 10 m, ale w praktyce wysokość ta jest ograniczona do 7-8 m ze względu na straty ciśnienia spowodowane nieszczelnością połączeń pompy.
  • Czy dobór pompy o większej mocy pozwala na zasysanie wody z większej głębokości?

    Dobór pompy o większej mocy nie zmienia ograniczenia głębokości zasysania, ponieważ jest to ograniczenie wynikające z ciśnienia atmosferycznego, a nie mocy pompy.
  • Jak liczona jest wysokość zasysania wody przez pompę?

    Wysokość zasysania mierzona jest pomiędzy najniższym poziomem lustra wody a osią pompy.
  • Jakie rozwiązanie należy zastosować, jeśli poziom wody w studni jest zbyt niski?

    W przypadku zbyt niskiego poziomu wody konieczne będzie zastosowanie pompy głębinowej, która jest umieszczana poniżej lustra wody.
  • Na jaką wysokość może tłoczyć wodę pompa głębinowa?

    Pompa głębinowa może tłoczyć wodę na wysokość nawet kilkudziesięciu metrów.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

retrofood
09-08-2023 21:31
55 minut temu, Buster napisał: Z językiem polskim też kiepsko. Może chce by rura miała zapach róży? Kurna, ale dwa ortografy w wyrazie czteroliterowym... A może to korekcja w telefonie zadziałała i człowiek niewinny? 
Buster
09-08-2023 20:31
1 godzinę temu, retrofood napisał: No właśnie, tej fizyki pan nie znasz Z językiem polskim też kiepsko.
retrofood
09-08-2023 19:53
56 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Bartłomiej P.: Dzień dobry, to jest niesamowita jak niektórzy potrafią wymyślać swoje teorie nie mając pojęcia o fizyce, jej prawach i praktyce. To na jaką wysokość pompa poradzi sobie z zasysaniem ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz