Jakie funkcjonalności i parametry powinna mieć dobra pompa do ścieków?

Jakie funkcjonalności i parametry powinna mieć dobra pompa do ścieków?

Odpowiedni wybór pompy uwzględniający warunki techniczne, instalacyjne i terenowe będzie decydował o parametrach jej pracy i trwałości, co przełoży się na całkowity koszt użytkowania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pompy do ścieków?

Bezawaryjność. Dobra pompa do ścieków to sprzęt, który w gospodarstwie domowym przetwarza dziennie ok. 150 litrów ścieków na jednego użytkownika i tłoczy przede wszystkim tzw. ścieki bytowo-gospodarcze. Składają się na to fekalia z toalet, woda z prysznica, wanny, mycia rąk, prania, zmywania, etc. Kluczowy jest dobór urządzenia, które sprosta rozmaitym warunkom, będzie pracowało bez zakłóceń i zachowa ciągłość pracy na długie lata.

Odporność. Aby tak się stało, dobra pompa do ścieków musi być odporna na niekorzystne warunki środowiskowe - wykonana z trwałych, solidnych materiałów, niepoddających się korozji w niesprzyjającym chemicznie środowisku pracy. Pompa powinna być także odporna na zakłócenia zewnętrzne, takie jak skoki napięcia - warto zwrócić uwagę na budowę - czy mają np. podwójne uszczelnienie mechaniczne jak Compatta EVO z wirnikiem Vortex włoskiej fi rmy DRENO (zmniejszające znacznie ryzyko przecieku do silnika i wystąpienie poważnej awarii), czy podwójne sondy wilgoci w komorze silnika i komorze olejowej w pompach rozdrabniających WES i ZWE marki IBO.

Dostępność serwisu i części zamiennych. Warto zorientować się, czy producent zapewnia odpowiedni serwis i czy dana pompa jest w ogóle naprawialna, bo często pompy tanie w zakupie bywają drogie w utrzymaniu i serwisie. Przy zakupie warto sprawdzić dostępność i koszt podstawowych części eksploatacyjnych oraz gdzie znajduje się najbliższy autoryzowany serwis, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki w razie awarii.

mgr inż. Marcin Świątek
Kierownik działu pomp i przepompowni do ścieków w PHU DAMBAT
fot. otwierająca: Dambat

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz