Jakie funkcjonalności i parametry powinna mieć dobra pompa do ścieków?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie funkcjonalności i parametry powinna mieć dobra pompa do ścieków?

Odpowiedni wybór pompy uwzględniający warunki techniczne, instalacyjne i terenowe będzie decydował o parametrach jej pracy i trwałości, co przełoży się na całkowity koszt użytkowania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pompy do ścieków?

aktualizacja: 2022-07-22 06:47:39

Bezawaryjność. Dobra pompa do ścieków to sprzęt, który w gospodarstwie domowym przetwarza dziennie ok. 150 litrów ścieków na jednego użytkownika i tłoczy przede wszystkim tzw. ścieki bytowo-gospodarcze. Składają się na to fekalia z toalet, woda z prysznica, wanny, mycia rąk, prania, zmywania, etc. Kluczowy jest dobór urządzenia, które sprosta rozmaitym warunkom, będzie pracowało bez zakłóceń i zachowa ciągłość pracy na długie lata.

Odporność. Aby tak się stało, dobra pompa do ścieków musi być odporna na niekorzystne warunki środowiskowe - wykonana z trwałych, solidnych materiałów, niepoddających się korozji w niesprzyjającym chemicznie środowisku pracy. Pompa powinna być także odporna na zakłócenia zewnętrzne, takie jak skoki napięcia - warto zwrócić uwagę na budowę - czy mają np. podwójne uszczelnienie mechaniczne jak Compatta EVO z wirnikiem Vortex włoskiej fi rmy DRENO (zmniejszające znacznie ryzyko przecieku do silnika i wystąpienie poważnej awarii), czy podwójne sondy wilgoci w komorze silnika i komorze olejowej w pompach rozdrabniających WES i ZWE marki IBO.

Dostępność serwisu i części zamiennych. Warto zorientować się, czy producent zapewnia odpowiedni serwis i czy dana pompa jest w ogóle naprawialna, bo często pompy tanie w zakupie bywają drogie w utrzymaniu i serwisie. Przy zakupie warto sprawdzić dostępność i koszt podstawowych części eksploatacyjnych oraz gdzie znajduje się najbliższy autoryzowany serwis, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki w razie awarii.

mgr inż. Marcin Świątek
Kierownik działu pomp i przepompowni do ścieków w PHU DAMBAT
fot. otwierająca: Dambat

Może cię zainteresować
Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak działa pompa abisynka? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Wszystko o rurach spustowych Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!