Jakie funkcjonalności i parametry powinna mieć dobra pompa do ścieków?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie funkcjonalności i parametry powinna mieć dobra pompa do ścieków?

Odpowiedni wybór pompy uwzględniający warunki techniczne, instalacyjne i terenowe będzie decydował o parametrach jej pracy i trwałości, co przełoży się na całkowity koszt użytkowania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pompy do ścieków?

Bezawaryjność. Dobra pompa do ścieków to sprzęt, który w gospodarstwie domowym przetwarza dziennie ok. 150 litrów ścieków na jednego użytkownika i tłoczy przede wszystkim tzw. ścieki bytowo-gospodarcze. Składają się na to fekalia z toalet, woda z prysznica, wanny, mycia rąk, prania, zmywania, etc. Kluczowy jest dobór urządzenia, które sprosta rozmaitym warunkom, będzie pracowało bez zakłóceń i zachowa ciągłość pracy na długie lata.

Odporność. Aby tak się stało, dobra pompa do ścieków musi być odporna na niekorzystne warunki środowiskowe - wykonana z trwałych, solidnych materiałów, niepoddających się korozji w niesprzyjającym chemicznie środowisku pracy. Pompa powinna być także odporna na zakłócenia zewnętrzne, takie jak skoki napięcia - warto zwrócić uwagę na budowę - czy mają np. podwójne uszczelnienie mechaniczne jak Compatta EVO z wirnikiem Vortex włoskiej fi rmy DRENO (zmniejszające znacznie ryzyko przecieku do silnika i wystąpienie poważnej awarii), czy podwójne sondy wilgoci w komorze silnika i komorze olejowej w pompach rozdrabniających WES i ZWE marki IBO.

Dostępność serwisu i części zamiennych. Warto zorientować się, czy producent zapewnia odpowiedni serwis i czy dana pompa jest w ogóle naprawialna, bo często pompy tanie w zakupie bywają drogie w utrzymaniu i serwisie. Przy zakupie warto sprawdzić dostępność i koszt podstawowych części eksploatacyjnych oraz gdzie znajduje się najbliższy autoryzowany serwis, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki w razie awarii.

mgr inż. Marcin Świątek
Kierownik działu pomp i przepompowni do ścieków w PHU DAMBAT
fot. otwierająca: Dambat

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!