Zestaw do modernizacji szamba HABA RETROFIT, czyli darmowe nawadnianie ogrodu zamiast wywożenia szamba

Zestaw do modernizacji szamba HABA RETROFIT, czyli darmowe nawadnianie ogrodu zamiast wywożenia szamba

Posiadanie szamba szczelnego wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi kwestiami: drenowanie portfela z pieniędzy, konieczność pamiętania o wezwaniu wozu asenizacyjnego, smród podczas opróżniania szamba lub przepełnienie się zbiornika - zazwyczaj w najgorszym momencie, gdy przyjadą ważni goście, przed którymi chcemy dobrze wypaść. Kolejne innowacyjne rozwiązanie polskiej marki HABA za jednym zamachem eliminuje wszystkie powyższe uciążliwości.

Infografika: Modernizacja zbiorników na bezzapachowe oczyszczalnie ścieków

Jak obniżyć koszty wywozu szamba nawet o 95%?

W obliczu drastycznie rosnących kosztów wywozu nieczystości płynnych oraz prognozowanych coraz częstszych kontroli szamba, wielu posiadaczy szamb zastanawia się, czy jest dla nich jakaś szansa na uwolnienie się z tej niekorzystnej sytuacji.

Stawka jest całkiem wysoka, ponieważ przeciętna częstotliwość wywozu szamba wynosi mniej więcej raz na 10-14 dni, a już teraz średnie koszty wywozu oscylują w granicach 240-260 zł za 5 metrów sześciennych. W ciągu roku daje to niebagatelną sumę około 7500 zł dla rodziny z dwójką dzieci, oszczędzającej wodę. Można więc powiedzieć, że średnio więcej niż jedna miesięczna wypłata w roku jest "przepalana" na samo wywożenie ścieków. Ta świadomość może niejedną osobę przyprawić o zawrót głowy!

Na szczęście jest alternatywa - szybka i skuteczna. Dzięki nowatorskiemu systemowi HABA RETROFIT możesz przerobić szambo na oczyszczalnię biologiczną Bio Easy Flow i korzystać z jej możliwości. To rozwiązanie łączy w sobie zarówno ekonomię, jak i ekologię, dlatego szczególnie przypadnie do gustu osobom dbającym o finanse i środowisko naturalne.

Dzięki systemowi HABA RETROFIT przerobisz szambo na w pełni funkcjonalną oczyszczalnię biologiczną Bio Easy Flow.
Dzięki systemowi HABA RETROFIT przerobisz szambo na w pełni funkcjonalną oczyszczalnię biologiczną Bio Easy Flow.

Jak uzyskać ze ścieków darmową wodę do nawadniania ogrodu?

Większość posiadaczy szamb patrzy na ścieki jak na zło konieczne, co jest w pełni zrozumiałe. W końcu są one dla nich jedynie źródłem kosztów i smrodu - stresującym problemem, z którym trzeba żyć. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy dysponujemy systemem zamieniającym szkodliwe ścieki w odżywczy nawóz, który może być ponownie wykorzystany przez rośliny. System RETROFIT daje taką właśnie możliwość. Dzięki niemu możemy szybko przerobić szambo na bezzapachową oczyszczalnię biologiczną z systemem nawadniania GREEN SHOWER.

W efekcie nie tylko oszczędzimy mnóstwo pieniędzy na przewożeniu ścieków, ale zaczniemy odzyskiwać z nich wodę wraz z pierwiastkami odżywczymi dla roślin ozdobnych w naszym ogrodzie. Podczas trwającej suszy hydrologicznej jest to szczególnie ważne, ponieważ jednocześnie ratujemy rośliny.

System GREEN SHOWER doskonale nadaje się do nawadniania roślin ozdobnych, co zostało potwierdzone zarówno opiniami środowisk naukowych, jak i badaniami terenowymi.

Nawadnianie napowierzchniowe zamiast drenaży - ekologia i ekonomia w jednym

W większości miejsc w Polsce panują warunki gruntowe sprzyjające szybkiemu zamuleniu drenaży rozsączających i w konsekwencji - zatkaniu całego układu oczyszczania ścieków. Z kolei wymiana złoża na dobrze przepuszczalne wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, które i tak nie uchronią inwestora przed koniecznością ich powtórzenia za jakiś czas, ponieważ każdy drenaż w końcu się zamuli. Wówczas będzie konieczne ponowne rozkopanie terenu i wymiana gruntu.

Ten problem całkowicie rozwiązuje napowierzchniowy system nawadniania GREEN SHOWER, który jest zintegrowany z zestawem do modernizacji szamba RETROFIT. Co więcej, system GREEN SHOWER umożliwia punktowe nawadnianie wybranych roślin, w zależności od Twoich upodobań czy też potrzeb konkretnego gatunku. Jet to system prostszy, a zarazem bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.

Zdjęcie przedstawiające zielony zraszacz GREEN SHOWER, który nawadnia rośliny ozdobne
Zdjęcie przedstawiające zielony zraszacz GREEN SHOWER, który nawadnia rośliny ozdobne.

Czy RETROFIT można wykorzystać w zamulonej oczyszczalni drenażowej?

Oczywiście! Co więcej - zaraz po modernizacji szamba, jest to drugie najpopularniejsze jego wykorzystanie. Dla właścicieli zamulonych oczyszczalni drenażowych, które przestały odbierać ścieki, modernizacja z zestawem RETROFIT może być strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że zostaje rozwiązany problem niedziałającej oczyszczalni drenażowej, to dodatkowo wykorzystuje się dotychczasowy osadnik. To znacznie obniża koszty modernizacji na w pełni funkcjonalną oczyszczalnię biologiczną Bio Easy Flow.

Zestaw do modernizacji osadnika na oczyszczalnię biologiczną – Retrofit
Zestaw do modernizacji osadnika na oczyszczalnię biologiczną – Retrofit

Czego można się spodziewać po zamontowaniu RETROFIT-u:

  • oszczędność kilkuset złotych miesięcznie na wywozach ścieków
  • możliwość odzysku wody do nawadniania roślin
  • oszczędzanie na wodzie sieciowej do podlewania i wzmacnianie roślin w czasie suszy
  • spokój i bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas świąt oraz wizyt gości
  • nie trzeba co miesiąc pamiętać o wzywaniu wozu asenizacyjnego
  • ścieki oczyszczone do tego stopnia, że na wyjściu zbiornika są bezbarwne i bezwonne

Samodzielna modernizacja szamba z zestawem RETROFIT

Majsterkowiczów bardzo ucieszy wiadomość, że zestaw do modernizacji szamba został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić samodzielny montaż osobom posiadającym zmysł techniczny - dając im kolejny powód do dumy i dodatkowych oszczędności. W skład zestawu wchodzi przejrzysta instrukcja, która sprawnie przeprowadza przez kolejne kroki montażu.

Z kolei osoby nie zaliczające się do "złotych rączek" mogą spokojnie zlecić tę pracę zaufanemu instalatorowi, który przeprowadzi montaż zgodnie z zasadami dobrej sztuki instalatorskiej.

Przykłady poletek roślinnych nawadnianych wodą po oczyszczalni HABA.

Po uruchomieniu urządzenia warto zaaplikować mieszankę pożytecznych mikroorganizmów (tzw. aktywator), która skróci czas osiągnięcia pełnej skuteczności oczyszczania. Mikroorganizmy do szamba i oczyszczalni można kupić na stronie producenta: www.haba.pl/sklep.

Obejrzyj film z montażu pokazujący jak wygląda modernizacja szamba w praktyce:

Zainteresował Cię ten temat? Więcej informacji na stronie producenta:
Zestawy do modernizacji zbiorników bezodpływowych (szamb) - RETROFIT
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
26-01-2024 15:19
Komentarz dodany przez Marek P.: Jadzia, koniecznie wypróbuj preparaty z serii Eco9 do oczyszczalni przydomowej - działają rewelacyjnie.
Gość Jadzia
08-02-2022 14:34
Ja orientuje się jak mało która kobieta w tych szambach przydomowych, bo jak nam się zapchało to miałam duży problem. Teraz używam preparatów z biozym do eksploatacji oczyszczalni i jest super. Nic się nie zapycha, a ja spie spokojnie.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz