Uzdatnianie wody używanej tylko do celów gospodarczych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Uzdatnianie wody używanej tylko do celów gospodarczych

Kupiłem, z żoną, segment. Został wyposażony przez dewelopera w studnię głębinową (w kotłowni stał już hydrofor), więc podejrzewałem, że potrzebna będzie stacja uzdatniania wody - mówi Tomek, który wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2015 r.

Woda:

  • Czerpana ze studni głębinowej.
  • Używana tylko do celów gospodarczych i podlewania ogrodu, wodę do celów spożywczych dowozi profesjonalna firma.
  • Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji miejskiej.

Uzdatnianie:

  • Mały filtr mechaniczny, kolumna z węglem aktywnym, zmiękczacz.
  • Sterowanie - automatyczne.
  • Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 3.
  • Liczba łazienek - 2 i WC.

Decyzja: Kupiłem, z żoną, segment. Został wyposażony przez dewelopera w studnię głębinową (w kotłowni stał już hydrofor), więc podejrzewałem, że potrzebna będzie stacja uzdatniania wody. Badanie próbki zlecone w Sanepidzie potwierdziło konieczność obniżenia poziomu manganu i żelaza, ich zawartość przekraczała normę 15 razy!

Wezwałem specjalistę z firmy działającej w pobliżu i to on skonfigurował stację. Za hydroforem zamontował mały wymienny filtr mechaniczny z wkładem z włókniny. Zastosował jeszcze filtr z węglem aktywnym, a na końcu zestawu - zmiękczacz. Jeżeli w okolicy nie zostanie zbudowana sieć wodociągowa, to za kilka lat planuję wymienić sprzęt na efektywniejszy i zajmujący mniej miejsca w kotłowni - ale, naturalnie, znowu zdam się na wiedzę fachowca.

Stację uzdatniania wody obsługują automatyczne głowice
Sprzęt obsługują automatyczne głowice.

Stacja uzdatniania wody - rady i przestrogi:

Układ działa bezawaryjnie od siedmiu lat. Moje obowiązki dotyczące jego obsługi są proste. Co 1,5-2 miesiące wkładam nowy filtr z włókniny, albo sznurka - robię to, gdy mocno ściemnieje (znajduje się w widocznym i łatwo dostępnym miejscu). Rozkręcenie (i ponowne złożenie) przezroczystego pojemnika wykonanego z tworzywa sztucznego i zamiana rolki filtrującej, zajmują najwyżej 10 minut (wkłady sam kupuję).

Regularnie, co 1,5-2 miesiące, uzupełniam w zmiękczaczu sól w pastylkach. Kupuję ją w hipermarkecie. Natomiast corocznym profesjonalnym przeglądem stacji zajmuje się technik. Po czterech latach użytkowania zastąpił w zmiękczaczu wkład z żywicy jonowymiennej. Tego rodzaju serwis trwał cztery godziny, bo trzeba było zdemontować liczne części. Mniej więcej po takim samym okresie eksploatacji, zajął się zastąpieniem złoża z węglem aktywnym. Ustawił, oczywiście, parametry na automatycznych sterownikach głowic na obu urządzeniach, w tym częstotliwość i długość płukania złóż (odbywają się po północy, dla śpiących operacja jest niesłyszalna).

Nie zmieniam nastawień. Jeżeli mam jakieś wątpliwości co do jakości wody, to dzwonię do serwisanta. Na przykład kiedy odczuliśmy w kranówce metaliczny smak, odpowiednio interweniował. Co 1,5-2 lata oddaję próbkę wody do badania. Chcę znać jej aktualne parametry, chronić zdrowie rodziny i przedłużać trwałość urządzeń domowych.

Wnętrze zmiękczacza
Wnętrze zmiękczacza.

Koszty założenia i użytkowania stacji uzdatniania wody:

  • Stacja uzdatniania z montażem 6000 zł.
  • Eksploatacja - badanie wody 300 zł; mały wkład mechaniczny około 15 zł (rocznie 6 sztuk); serwis z wymianą filtra w zmiękczaczu 800 zł; wymiana złoża w filtrze z węglem aktywnym 900 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Od lewej - filtr z węglem aktywnym, mały filtr mechaniczny, zmiękczacz.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje