Ale to nie wszystkie zalety: dzięki dodatkowym czujnikom mierzącym poziom dwutlenku węgla i wilgotności w domowym powietrzu, które można zintegrować z urządzeniem, szybko przewietrzyć możemy pomieszczenia pozbywając się z niego niechcianych związków.
Czujnik CO2 przeznaczony jest do mierzenia stężenia dwutlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Podobnie czujnik wilgotności – mierzy poziom wilgoci w powietrzu. W zależności od wielkości stężenia CO2 w powietrzu lub poziomu wilgoci, dany czujnik przekształca zmierzoną wartość na sygnał od 0 do 10 V i za pomocą tego sygnału steruje rekuperatorem zmieniając wydajność wentylatorów.
W ten sposób, dzięki dodatkowej wentylacji, powietrze w pomieszczeniach, w których zwiększyło się stężenie CO2 lub wilgoci (np. podczas przebywania w domu większej ilości ludzi, intensywnego gotowania lub kąpieli), może być szybko oczyszczone poprzez dodatkowe wietrzenie za pomocą wyższego biegu rekuperatora. Użytkownik ma również możliwość zaprogramowania dopuszczalnego stężenia dwutlenku węgla czy wilgoci za pomocą sterownika.
O aktualnym stężeniu CO2 użytkownik jest informowany za pomocą czerwonej, żółtej lub zielonej diody na wyświetlaczu czujnika. Dodatkowo niebieska dioda informuje o aktualnym stopniu wydajności rekuperatora.
Czujnik stężenia CO2 | Czujnik wilgotności |
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
- Odetchnij świeżym powietrzem w domu w stylu eco
- Co lepsze, anemostat czy kratka wentylacyjna?
Firma powiązana: REKUPERATORY.PL