Czy pompę ciepła można podłączyć do starej instalacji elektrycznej w modernizowanym domu?

Czy pompę ciepła można podłączyć do starej instalacji elektrycznej w modernizowanym domu?

Duża część budynków obecnie użytkowanych, w przypadku termomodernizacji i chęci zainstalowania pompy ciepła, będzie musiała przejść gruntowną wymianę instalacji elektrycznej.

W przeciętnym polskim domu, wybudowanym przed 1990 r., standard instalacji elektrycznej najczęściej nie pozwala na montaż pompy ciepła. Aby to zrobić, należy zapewnić odpowiednią moc przyłączeniową. W starszych budynkach, bardzo często moc przyłączeniowa to zaledwie 7 do 9 kW. Powietrzna pompa ciepła jest wyposażona w sprężarkę elektryczną, która pobiera przeciętnie od 1,5 do 4 kW mocy w zależności od wielkości budynku oraz w źródło szczytowe, w postaci grzałki elektrycznej, o mocy od 6 do 9 kW.

Co prawda nowoczesne urządzenia potrafią modulować moc grzewczą, ale prawidłowy montaż powinien zapewnić załączanie się pompy ciepła z maksymalną mocą i uwzględnieniem źródła szczytowego. Oznacza to dla inwestora podniesienie przydziału mocy do budynku o dodatkowe 10 kW. Bardzo często wymaga to zmodernizowania domowej rozdzielni elektrycznej i elementów samej instalacji, np. wykonanie dodatkowej linii zasilającej urządzenia w kotłowni.

Dyrektywa budynkowa zachęca do wprowadzenia inteligentnych systemów zarządzania energią, co wymaga kompatybilności urządzeń grzewczych z takimi systemami. Inteligentne termostaty i regulatory staną się zatem integralną częścią systemów grzewczych.

Tomasz Struzik
Business Development Manager ds. Pomp Ciepła BOSCH HOME COMFORT GROUP
fot. otwierająca: Bosch Home Comfort)

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz