De Dietrich radzi, jak uruchomić po raz pierwszy pompę ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
De Dietrich radzi, jak uruchomić po raz pierwszy pompę ciepła

Sezon grzewczy zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nim pojawiają się pytania jak odpowiednio uruchomić po raz pierwszy pompę ciepła. Prawidłowe działanie urządzenia zależy od sposobu użytkowania oraz od właściwego podłączenia poszczególnych elementów, ustawienia parametrów i samego uruchomienia.

aktualizacja: 2020-12-09 05:45:43

Pierwsze uruchomienie urządzenia grzewczego wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Pompie ciepła trzeba poświęcić więcej czasu niż, np. instalacji z kotłem grzewczym. Należy sprawdzić m.in. samo urządzenie, a także dolne i górne źródła ciepła. Testuje się także dostępne funkcje: ciepłą wodę użytkową czy chłodzenie. Dodatkowo trzeba też znać algorytmy pracy regulatora i jego możliwości.

W związku z tym pierwsze uruchomienie powinno być przeprowadzone przez fabryczny serwis, firmę specjalistyczną lub przeszkolonego instalatora. W większości przypadków producenci udostępniają protokoły zgłoszeń pierwszego uruchomienia i określają w nich swoje wymagania. Dzięki temu technik może odpowiednio przygotować się do pracy oraz wykryć problemy.

Kiedy uruchomić urządzenie?

Aby urządzenie działało w sposób optymalny i ekonomiczny należy zadbać, aby wszystkie procedury związane z pierwszym uruchomieniem zostały spełnione. Pompę ciepła należy zamontować w pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji, z dala od substancji żrących i, w którym nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza. Dolne, jak i górne źródło ciepła musi zostać odpowiednio przygotowane: napełnione i odpowietrzone. Uruchomienie pompy ciepła może się odbywać o każdej porze roku, kiedy temperatura dolnego źródła jest nieco niższa niż górnego.

Kiedy instalacja po raz pierwszy jest uruchamiana w okresie zimowym, może się zdarzyć, że temperatura w gruncie jest wyższa niż w instalacji grzewczej. W tej sytuacji pompa ciepła może nie dostarczać ciepła. Zdarza się też, że urządzenie wchodzi w stan awarii niskiego ciśnienia.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy rozpocząć grzanie pompą ciepła przez podwyższenie temperatury w instalacji grzewczej, dzięki zabudowanemu podgrzewaczowi elektrycznemu. Wpłynie to na zwiększenie ciśnienia w układzie chłodniczym pompy ciepła po stronie skraplacza (wymiennik ciepła współpracujący z instalacją c.o.). Dopiero po rozgrzaniu instalacji można bez problemu uruchomić pompę ciepła.

Sposób na tanie ogrzewanie

Dobrym rozwiązaniem, które przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacyjnych do minimum jest przy pierwszym uruchomieniu skonfigurowanie pompy ciepła w taki sposób, aby wykorzystywała tańszą, nocną taryfę za energię elektryczną. Wtedy urządzenie będzie pracować według ustalonego harmonogramu w godzinach nocnych oraz przez dwie godziny w ciągu dnia. Tańsza taryfa za energię elektryczną najczęściej dotyczy godzin od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00.

Obecnie szerokie możliwości programowania w nowych urządzeniach pozwalają na ustawienie dokładnej temperatury, jaka ma być utrzymywana w domu oraz temperatury ciepłej wody użytkowej.

Firma powiązana:
BDR Thermea Poland Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje