Pierwsze uruchomienie urządzenia grzewczego wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Pompie ciepła trzeba poświęcić więcej czasu niż, np. instalacji z kotłem grzewczym. Należy sprawdzić m.in. samo urządzenie, a także dolne i górne źródła ciepła. Testuje się także dostępne funkcje: ciepłą wodę użytkową czy chłodzenie. Dodatkowo trzeba też znać algorytmy pracy regulatora i jego możliwości.
W związku z tym pierwsze uruchomienie powinno być przeprowadzone przez fabryczny serwis, firmę specjalistyczną lub przeszkolonego instalatora. W większości przypadków producenci udostępniają protokoły zgłoszeń pierwszego uruchomienia i określają w nich swoje wymagania. Dzięki temu technik może odpowiednio przygotować się do pracy oraz wykryć problemy.
Kiedy uruchomić urządzenie?
Aby urządzenie działało w sposób optymalny i ekonomiczny należy zadbać, aby wszystkie procedury związane z pierwszym uruchomieniem zostały spełnione. Pompę ciepła należy zamontować w pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji, z dala od substancji żrących i, w którym nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza. Dolne, jak i górne źródło ciepła musi zostać odpowiednio przygotowane: napełnione i odpowietrzone. Uruchomienie pompy ciepła może się odbywać o każdej porze roku, kiedy temperatura dolnego źródła jest nieco niższa niż górnego.
Kiedy instalacja po raz pierwszy jest uruchamiana w okresie zimowym, może się zdarzyć, że temperatura w gruncie jest wyższa niż w instalacji grzewczej. W tej sytuacji pompa ciepła może nie dostarczać ciepła. Zdarza się też, że urządzenie wchodzi w stan awarii niskiego ciśnienia.
Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy rozpocząć grzanie pompą ciepła przez podwyższenie temperatury w instalacji grzewczej, dzięki zabudowanemu podgrzewaczowi elektrycznemu. Wpłynie to na zwiększenie ciśnienia w układzie chłodniczym pompy ciepła po stronie skraplacza (wymiennik ciepła współpracujący z instalacją c.o.). Dopiero po rozgrzaniu instalacji można bez problemu uruchomić pompę ciepła.
Sposób na tanie ogrzewanie
Dobrym rozwiązaniem, które przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacyjnych do minimum jest przy pierwszym uruchomieniu skonfigurowanie pompy ciepła w taki sposób, aby wykorzystywała tańszą, nocną taryfę za energię elektryczną. Wtedy urządzenie będzie pracować według ustalonego harmonogramu w godzinach nocnych oraz przez dwie godziny w ciągu dnia. Tańsza taryfa za energię elektryczną najczęściej dotyczy godzin od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00.
Obecnie szerokie możliwości programowania w nowych urządzeniach pozwalają na ustawienie dokładnej temperatury, jaka ma być utrzymywana w domu oraz temperatury ciepłej wody użytkowej.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej