PORT PC: Pompy ciepła na "fali renowacji" budynków w UE

PORT PC: Pompy ciepła na "fali renowacji" budynków w UE

Komisja Europejska zdecydowała, iż dekarbonizacja budynków wymaga przyspieszenia. "Fala renowacji" oznacza zwiększanie udziału odnawialnych źródeł w energii konsumowanej przez budynki, a także zwiększanie w nich efektywności energetycznej. Oprócz korzyści klimatycznych pozwoli to zmniejszyć koszty dla użytkowników budynków. Dla Polski ważne jest, iż dzięki zapewnieniu unijnego finansowania i odpowiednim ramom prawnym szybciej uda się pozbyć węglowych kopciuchów i oczyścić powietrze ze smogu. Jedną z głównych technologii, które pozwolą to osiągnąć będą pompy ciepła.

14 października 2020 r., w Brukseli została przyjęta długo oczekiwana strategia "fala renowacji". Modernizacja budynków w państwach członkowskich to niełatwe zadanie, gdyż to właśnie budynki odpowiadają za ponad jedną trzecią wszystkich unijnych emisji dwutlenku węgla. Wynika to z faktu, iż ten sektor konsumuje aż 40% finalnej energii w Unii.

"Fala renowacji" ustawia sektor budynków w centrum działań klimatycznych UE. Przede wszystkim chodzi o realizację celów na rok 2030 dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla, zwiększania efektywności energetycznej i rozwijania odnawialnych źródeł energii. Rozpoczęły się już prace nad ich zwiększeniem - tak by móc zrealizować główne zadanie Europejskiego Zielonego Ładu, jakim będzie neutralność klimatyczna UE do 2050 roku. Doprowadzi to do zmiany miksu energetycznego w ciepłownictwie.

Dla branży pomp ciepła oznacza to konieczność przygotowania się do bycie liderem wytwarzania ciepła i chłodu na użytek budynków. Tym bardziej, że Komisja planuje zwiększyć cel OZE do 2030 roku do około 38-40%, co doprowadzi do zwiększenia udziału OZE w wytwarzaniu ciepła do 40%. Prawdopodobnie ustalony będzie także wymóg minimalnego poziomu OZE w budynkach. W polskich warunkach oznaczać to będzie zwrot, który szybko zazieleni nasze ciepłownictwo indywidualne i systemowe.

Dlaczego pompy ciepła są kluczowe dla rozwoju OZE w produkcji ciepła?

Z ostatnich wyników badań niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE wynika, że pompy ciepła w budynkach jednorodzinnych osiągają wysokie efektywności i dzięki temu energia z OZE generowane przez pompy ciepła w zależności od rodzaju, zapewnia między 67% a 79% udziału przekazywanego ciepła. Badania dotyczyły efektywność sprężarkowych pomp ciepła (SPF) w nowych i istniejących budynkach jednorodzinnych w Niemczech.

Biorąc pod uwagę efektywność tej technologii w wielu przypadkach nie innych realnych alternatyw, które pozwolą zrealizować unijne cele w ogrzewnictwie. Dlatego też sprężarkowe elektryczne pompy ciepła będą miały szczególną i uprzywilejowaną pozycję w projekcie taksonomii, który będzie podstawą oceny projektów zrównoważonych w przyszłości.

Warto podkreślić, iż wśród planów Komisji jest również rozszerzenie działania systemu obowiązkowych uprawnień do emisji CO2 w ramach EU ETS na cały sektor ciepłownictwa i ogrzewnictwa. To spowoduje wzrost kosztów dla wytwarzania energii z paliw kopalnych takich jak węgiel czy gaz ziemny również w indywidualnych budynkach.

"Fala renowacji" jest konsekwencją przyjętej w lipcu strategii integracji sektorów energii, a także wrześniowej propozycji zwiększenia celu redukcji dwutlenku węgla w UE do 2030 roku.

W spójny sposób przedstawiają jaki będzie model transformacji energetycznej w Unii. Polega on na łączeniu sektorów czyli przede wszystkim elektryfikacji transportu, a także ciepłownictwa, ogrzewnictwa i chłodnictwa. Elektryfikację mają zapewnić odnawialne źródła energii, których udział w miksie elektroenergetycznym w 2030 roku ulegnie podwojeniu osiągając poziom 55-60% natomiast w 2050 roku wzrośnie aż do 84%.

Według Komisji będzie to możliwe dzięki wzrostowi udziału pomp ciepła w budownictwie indywidualnym do 40% w 2030 roku oraz do 50-70% w 2050 roku. Zaś w budynkach komercyjnych ten udział będzie jeszcze większy tj. 65% w 2030 roku i 80% w 2050 roku.

[Źródło: PORT PC]

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz