Ile zyskałem na instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ile zyskałem na instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada 2015 r. przesłałem do sieci 600 kWh energii elektrycznej. Nie było to dużo, bo staram się kierować wyprodukowany prąd na tzw. samozaopatrzenie. Licząc 1 kWh po 16 gr, powinienem otrzymać w rozliczeniu 96 zł. Nawet taki zarobek się liczy! - mówi Grzegorz, Członek Klubu Budujących Dom, który ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od października 2014 r.

aktualizacja: 2018-08-09 05:46:13

Instalacja solarna:

 1. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, moc zainstalowana 3,9 kW; łączna powierzchnia paneli PV 25,6 m2 (16 szt. × 1,6 m2); kąt nachylenia ruchomy, w przedziale 30–55°; wystawa południowa. Inne elementy – inwerter, licznik dwubiegunowy, bufor c.w.u. o pojemności 750 l, 2 elektryczne grzejniki z granitu, każdy o mocy 1400 W. 

 2. Próżniowe kolektory cieczowe, 4 zestawy po 24 rurki o łącznej powierzchni 16 m2. Kąt nachylenia 40°. Wystawa południowa. Długość instalacji (elastyczna rura Inox) 2 x 15 m. Ciecz robocza – glikol.

Cel: Instalacja PV – produkcja prądu do celów ogrzania budynku i wody użytkowej, zasilanie oświetlenia i elektrycznych urządzeń domowych, odsprzedaż nadwyżki prądu do sieci dostawcy energii elektrycznej. Instalacja z kolektorami cieczowymi – przygotowanie c.w.u. oraz wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o. na gaz z sieci.

Liczba stałych użytkowników: 2 osoby.

Decyzja:chociaż już od kilku lat mam kolektory próżniowe, ponad rok temu założyłem jeszcze instalację fotowoltaiczną z szesnastoma panelami PV, ponieważ musiałem rozebrać wiatrak, produkujący dla domu pewne niewielkie ilości energii elektrycznej.

Oceniłem, że panele PV mogą przynieść mi większe korzyści w stosunku do wiatraka, szczególnie jeśli w chłodniejszej części roku skieruję wytworzoną energię na cele ogrzewania budynku i wody, a w lecie – do obsługi oświetlenia i wybranego sprzętu AGD, a jej nadmiar odeślę do państwowej sieci energetycznej. Gdybym miał zapłacić za panele detaliczną cenę, pewnie nie zdecydowałbym się na ich zakup, nawet odliczając własny montaż, bo nadal są bardzo drogie.

Lecz kiedy w Internecie znalazłem ofertę odkupienia nieużywanych paneli, znad bankrutującej cukierni, postanowiłem przetestować technologię PV u siebie. W znaczący sposób zmniejszyłem koszt inwestycyjny, który powinien wynosić ok. 30 000 zł – panele kupiłem za ok. 40% ceny detalicznej, a ich montaż przeprowadziłem własnym sumptem.

Tylko do dodania inwertera, a potem licznika dwubiegunowego z łączem radiowym wezwałem fachowców. Licznik i umowa na wyprodukowanie do 4 kW energii elektrycznej działają u mnie od 13 sierpnia 2015 r. Obecne warunki odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii są jednak znacznie gorsze, niż te anonsowane na 2016 r.

Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter
Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter

Ogniwa fotowoltaiczne - rady i przestrogi:

 • Panele PV umieściłem na granicy działki, daleko od domu, ponieważ całą południową połać dachu zajęły już wcześniej kolektory próżniowe. Do zamontowania absorberów posłużył mi metalowy stojak, na którym wcześniej osadziłem wiatrak własnej produkcji. Pewne elementy stojaka przerobiłem w taki sposób, żebym mógł ręcznie ustawiać kąt nachylenia paneli w przedziale 30–55°, w zależności od pory roku. Baterie o mocy 245 W/30 V połączyłem szeregowo. Latem zaczynają działać już od ok. szóstej rano.

  Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada 2015 r. przesłałem do sieci 600 kWh energii elektrycznej. Nie było to dużo, bo staram się kierować wyprodukowany prąd na tzw. samozaopatrzenie. Licząc 1 kWh po 16 gr, powinienem otrzymać w rozliczeniu 96 zł. Nawet taki zarobek się liczy!
   
  Drugą wymierną korzyścią używania energii z ogniw PVjest fakt, że pewnej ilości prądu już nie kupuję u dostawcy, tylko produkuję i zużywam ją we własnym zakresie, i po niższych kosztach. Codziennie notuję wskaźniki inwertera i zaobserwowałem, że zapotrzebowanie na ok. połowę ilości prądu, który zużywają wszystkie domowe instalacje i urządzenia, pokrywam z własnej "elektrowni". Jeśli więc roczne zużycie prądu w 2014 r. wyniosło u mnie 3334 kW, a w 2015 r. nie kupiłem połowy tej ilości prądu, lecz sam wyprodukowałem i przeznaczyłem na samozaopatrzenie, pojawia się kolejny zysk.

  W instalacji działają 2 granitowe grzejniki, ogrzewające strefę dzienną w budynku.
  W instalacji działają 2 granitowe grzejniki, ogrzewające strefę dzienną w budynku.
  Ponadto, według umowy, w ciągu roku mogę odesłać do państwowej sieci do 3000 kWh wyprodukowanej i nie zużytej w gospodarstwie domowym energii elektrycznej. Sadzę, że roczny zysk wynikający ze stosowania fotowoltaiki może sięgać u mnie do 2500 zł. Biorąc pod uwagę żywotność ogniw ok. 20 lat, czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych tego układu potrwa 6–7 lat. Ale co najważniejsze – kiedy przejdę na emeryturę, zamortyzowana instalacja PV wywrze pozytywny wpływ na domowy budżet.

  Jest jeszcze jeden istotny aspekt poznawczy, który samodzielnie zdobyłem przez ostatnie lata podczas korzystania z próżniowych kolektorów cieczowych i od roku paneli fotowoltaicznych – według skrupulatnych notatek, czas nasłonecznienia wynosi w mojej części Mazowsza 2000 godzin, a nie statystyczne 1700. To dodatkowo uwiarygadnia zasadność użytkowania różnego rodzaju instalacji słonecznych.
   
 • W celu spożytkowania energii do ogrzania domu, do systemu z panelami PV włączyłem 2 grzejniki z granitu o mocy 1400 W każdy. Zamontowałem je w salonie, połączonym z resztą strefy dziennej. Płytowe grzejniki działają podobnie jak piece akumulacyjne. Kiedy jest słońce lub chociażby odpowiednie natężenie światła, po powrocie z pracy mam tylko nimi ogrzany parter i część poddasza, a grzejniki są gorące ok. 2 godziny.

  Nie dość na tym, instalacja PV podgrzewa, poprzez grzałkę elektryczną, wodę w buforze o poj. 750 l. Obliczyłem, że na podgrzanie o 1°C wody w takim buforze – zużywam prawie 1 kW energii elektrycznej. W lecie kolejnymi grzałkami, umocowanymi na płycie pływającej, podgrzewam wodę w balii kąpielowej, stojącej w ogrodzie.

  Instalacja z ogniwami i inwerterem obsługuje jedną fazę, do której podpiąłem najczęściej używane oraz najbardziej energochłonne sprzęty domowe. Są to sterowniki i urządzenia sterujące fotowoltaiką i solarami, lodówka, czajnik elektryczny, telewizor, pralka, piekarnik, hydrofor, kosiarka ogrodowa.
 

Ogniwa fotowoltaiczne - koszty:

 • 16 paneli PV 8533 zł, 
 • inwerter 5000 zł, 
 • grzejniki granitowe 2 x 1800 zł.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kWp na moim domu

Jak montowane są panele fotowoltaiczne?

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

13 Wrz 2019, 15:19

Temat jest ile zaoszczędziło się na montażu ogniw PV a nie o montażu, trochę nie na temat w tym temacie.

time image

13 Wrz 2019, 11:56

I jeszcze jeden ciekawy film: 7 zasad doboru instalacji fotowoltaicznej:

time image

13 Wrz 2019, 09:26

 

time image

20 Sie 2019, 19:19

Dnia 16.08.2019 o 10:26, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: To jest tak jak z pytaniem o cenę jednego litra oleju napędowego lub benzyny. Ludzie  - przecież to komercja jest - nie ma ceny jednej za 1kW. To nie kurs waluty. O co te spory? Jak widzisz nie ...

time image

19 Sie 2019, 14:14

1 godzinę temu, demo napisał: Viessmann jest producentem paneli, czy tylko nakleja metki ?. Sam jestem ciekaw. Firma, której ja mam ofertę, sama produkuje moduły, ale nie ukrywają, że gotowe wafle ściągają z Chin. Do produkcji wafli trzeba mieć bardzo ...

time image

19 Sie 2019, 12:59

Pakiet XS 8 paneli a na zdjęciu 10.  Czy to cena samych paneli bez falownika i reszty akcesoriów potrzebnych do działania całego urządzenia ?. Viessmann jest producentem paneli, czy tylko nakleja metki ?.

time image

19 Sie 2019, 10:55

Fotowoltaika to gorący temat. Widać chociażby tu na forum   My mamy np. pakiety fotowoltaiczne! Zobaczcie na produkty i ceny oraz rozmiary pakietów TUTAJ  

To jest tak jak z pytaniem o cenę jednego litra oleju napędowego lub benzyny. Ludzie  - przecież to komercja jest - nie ma ceny jednej za 1kW. To nie kurs waluty. O co te spory?

time image

13 Sie 2019, 05:27

Dnia 9.08.2019 o 21:11, gapanowa napisał:   Nie wiem skąd Wy te ceny bierzecie, dzisiaj dostałam ofertę w Szczecinie 8 tys. za kW   takie same pytanie bym mógł zadać...

time image

09 Sie 2019, 19:11

Dnia 7.08.2019 o 17:33, aaaa napisał: No dokładnie...ja miałem poobną ceną za 6,71kwp, ostatecznie zmieniło się to w 6,82 (305W zamieniło się w 310W) i inwerter 3F...do tego dofinansowanie z WFOŚ ( już niestety go nie ma, sprawdzałem)   Dnia 7.08.2019 ...

time image

09 Sie 2019, 18:08

1 godzinę temu, zenek napisał: Może Krakow nie wystepuje. Nie wiem.Wg mojej wiedzy (mam sąsiadów, którzy teraz zakładali takie instalacje) - nie ma takich atrakcyjnych dotacji. Mimo głośnej retoryki władz nt. ochrony powietrza.  To się dowiedz bratku i ...

time image

09 Sie 2019, 16:35

12 godzin temu, aaaa napisał: Zenek, z tego co wiem na ten temat, to jak ktoś (gmina,miasto) nie występuje o dotacje, to ich nie dostaje Albo wnioski są na tak słabym poziomie merytorycznym, że są odrzucane...i stad są duże obszary, gdzie praktycznie ich nie ...

time image

09 Sie 2019, 07:36

10 godzin temu, uroboros napisał: Oj, zeniu, ty to umiesz demagogicznie manipulować cytatami, mistrzu... Dupa wołowa nie mistrz, bo np ten cytat: Dnia 7.08.2019 o 11:01, demo napisał: No może i należy ale wiesz są w tym kraju strefy szczególnego ...

time image

09 Sie 2019, 03:58

Zenek, z tego co wiem na ten temat, to jak ktoś (gmina,miasto) nie występuje o dotacje, to ich nie dostaje Albo wnioski są na tak słabym poziomie merytorycznym, że są odrzucane...i stad są duże obszary, gdzie praktycznie ich nie ma. I ja nie widzę przypadkowości, prędzej ...

time image

08 Sie 2019, 21:01

Oj, zeniu, ty to umiesz demagogicznie manipulować cytatami, mistrzu...

time image

08 Sie 2019, 20:48

2 godziny temu, demo napisał: Nie po żadnym uważaniu tylko w zależności od tego w jakich regionach jakie programy funkcjonują. W jednym jest tak a w innym inaczej, ale to nie jest żadna podstawa do pitolenia głupot że po uważaniu i dla wyjątków. Jedne ...

time image

08 Sie 2019, 20:18

3 godziny temu, aaaa napisał: demo - z tego co pamiętam, to w programie "czyste powietrze" pojawiły się takie progi dochodowe, że żeby dostać 90% dofinansowania, to trzeba faktycznie mieć dochód poniżej 600 na łebka. Więc w tej kwestii zenek chyba ma rację. O ...

time image

08 Sie 2019, 18:40

Nie po żadnym uważaniu tylko w zależności od tego w jakich regionach jakie programy funkcjonują. W jednym jest tak a w innym inaczej, ale to nie jest żadna podstawa do pitolenia głupot że po uważaniu i dla wyjątków. Jedne programy się kończą inne zaczynają, sam nie wiem ...

time image

08 Sie 2019, 17:47

2 godziny temu, demo napisał: Gdzie jest te 600 na głowę ? i do tego dotyczy to gospodarstw rolnych. tu (poczytaj tabelkę): https://czystepowietrze.eu/Co-Zyskujesz/?gclid=EAIaIQobChMI-6-Gnenz4wIVh8YYCh1MtwksEAAYAiAAEgI8i_D_BwE   a tu m.in. dofinansowanie ...

time image

08 Sie 2019, 15:59

demo - z tego co pamiętam, to w programie "czyste powietrze" pojawiły się takie progi dochodowe, że żeby dostać 90% dofinansowania, to trzeba faktycznie mieć dochód poniżej 600 na łebka. Więc w tej kwestii zenek chyba ma rację. O gospodarstwach rolnych nic nie wiem... Nie ...

time image

08 Sie 2019, 14:45

12 minut temu, zenek napisał: W twoim - linku: "Kwoty dofinansowań również siłą rzeczy są różne i tak jak warunki zależą od poszczególnych programów, jednak z reguły stanowią one pokaźną część inwestycji, a często mogą sięgać nawet do 100 procent ...

time image

08 Sie 2019, 14:29

24 minuty temu, demo napisał: Gdzieś to wyczytał ?. Jak cię znam to pewnie w swoim śpiewniku ? W twoim - linku: "Kwoty dofinansowań również siłą rzeczy są różne i tak jak warunki zależą od poszczególnych programów, jednak z reguły stanowią ...

time image

08 Sie 2019, 14:01

17 godzin temu, zenek napisał: 1. W wypadku osób zarabiających do 600 zł na głowę. Coś koło tego masz - skoro dostałeś 80%? Nadal są to wyjątki - 80% dla nielicznych. Więc bajki o powszechności dotacji w wysokości 80%. Gdzieś to wyczytał ...

time image

07 Sie 2019, 20:00

1 godzinę temu, demo napisał: A dotacje mogą sięgać nawet 90%. Pewnie w Twojej gminie władze uznały że ta droga jest ważniejsza i tyle. 1. W wypadku osób zarabiających do 600 zł na głowę. Coś koło tego masz - skoro dostałeś 80%? Nadal ...

time image

07 Sie 2019, 18:34

7 godzin temu, zenek napisał:   A fantazje i herezje twoje to opowieści, że jest 80% dotacji na instalacje fotowoltaiczne. Są dla nielicznych - pewnie twoje serce po właściwej ideologicznie stronie i rozum podpowiada ci, że jest to i sprawiedliwe i zasadne. ...

time image

07 Sie 2019, 15:33

4 godziny temu, Brum napisał: Nie wiem skąd te ceny bierzecie, ale mam przed sobą ofertę jednej firmy, sprzed miesiąca. Przykładowe zestawy 2 kW - 8 100 zł 3 kW - 11 700 zł 4 kW - 15 900 zł 5 kW - 19 900 zł 6 kW - ...

time image

07 Sie 2019, 14:19

Dnia 6.08.2019 o 09:54, mhtyl napisał:    I przestań pisać takie herezje, to że pocieszasz siebie to zrozumiem tylko po co mieszasz innym w głowach. Realne kwoty i prawda o opłacalności instalacji fotowoltaicznej jest opisane w ostatni nr BD https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21218-czy-fotowoltaika-jest-oplacalna   Nie ...

time image

07 Sie 2019, 11:09

Nie wiem skąd te ceny bierzecie, ale mam przed sobą ofertę jednej firmy, sprzed miesiąca. Przykładowe zestawy 2 kW - 8 100 zł 3 kW - 11 700 zł 4 kW - 15 900 zł 5 kW - 19 900 zł 6 kW - 23 400 zł   Cena z VAT 8% (montaż na dachu) Inverter jednofazowy, ...

time image

07 Sie 2019, 11:01

1 godzinę temu, demo napisał: W zasadzie Twoje zdanie w tej sprawie mnie nie interesuje bo to demagogiczne wypierdy Naprawdę masz fobie - to przeszkadza w logicznym myśleniu. Nie wiem jakie są strefy w Polsce specjalnego traktowania - napisalem, że Konstytucja ...

time image

07 Sie 2019, 09:01

W zasadzie Twoje zdanie w tej sprawie mnie nie interesuje bo to demagogiczne wypierdy zmierzające do tego że wszystkim należy się po równo. No może i należy ale wiesz są w tym kraju strefy szczególnego traktowania z różnych względów.   Pewnie coś słyszałeś o tych ...

time image

07 Sie 2019, 07:47

17 godzin temu, demo napisał: To patrz i czytaj.    http://www.ekogen.pl/finansowanie/239-urzad-miejski-w-zabrzu-niska-emsija-pone No i co, to kto miesza w tych głowach ?. Po co ten triumfalizm? No jest - w jednym mieście. Nawet ...

time image

06 Sie 2019, 13:38

22 godziny temu, mhtyl napisał: Za taką kwotę to masz instalację z odzysku a kredyt dostałeś za friko? a pisanie o 80% dofinansowaniu to już czyta fantazja    I przestań pisać takie herezje, to że pocieszasz siebie to zrozumiem tylko po co mieszasz innym ...

time image

06 Sie 2019, 07:54

11 godzin temu, demo napisał: Pod koniec sierpnia montuję zestaw jakieś 2,5 kW, udział własny ok 4 tys, dofinansowanie 80%.   Za taką kwotę to masz instalację z odzysku a kredyt dostałeś za friko? a pisanie o 80% dofinansowaniu to już czyta ...

time image

05 Sie 2019, 19:32

Dnia 31.07.2019 o 17:47, mhtyl napisał:   Ogłupiacie ludzi że prąd za darmo i każdy łyka to jak pelikan bo wiadomo każdy lubi coś za darmo a to że dzisiaj trzeba wywalić 30-40 tys to już przyćmiewa im umysł bo motto przecież jest "PRĄD ZA DARMO" Pod ...

time image

05 Sie 2019, 19:02

7 godzin temu, Brum napisał: Można kupić inverter wyspowy, czy hybrydowy. Tylko wtedy to raczej trzeba mieć jakieś akumulatory. Wyobraź sobie sytuacje, gdy masz pochmurne niebo, robisz pranie i pieczesz ciasto. Wyłączają prąd a Twoja produkcja nie wystarcza, nie masz ...

time image

05 Sie 2019, 18:54

7 godzin temu, Brum napisał: Można kupić inverter wyspowy, czy hybrydowy. Tylko wtedy to raczej trzeba mieć jakieś akumulatory. Wyobraź sobie sytuacje, gdy masz pochmurne niebo, robisz pranie i pieczesz ciasto. Wyłączają prąd a Twoja produkcja nie wystarcza, nie masz ...

time image

05 Sie 2019, 15:19

Czyli jest możliwość ale trochę ona będzie kosztować aby mieć prąd w razie zaniku z sieci.

time image

05 Sie 2019, 11:16

Dnia 29.07.2019 o 16:33, mhtyl napisał: W przypadku gdy nie ma prądu w sieci to czy nie automatycznego przełącznika który przy zaniku prądu sieciowego odcina dopływ prądu z instalacji domowej? coś na wzór przełącznika sieć-agregat. Można kupić inverter ...

time image

31 Lip 2019, 17:48

1 godzinę temu, bajbaga napisał: Ale malkontent to i owszem. Na pewno nie większy aniżeli co niektórzy starzy bywalcy i co najważniejsze nie wciskający komuś czegoś na siłę jak np kolega Arturek   

time image

31 Lip 2019, 15:59

9 minut temu, mhtyl napisał: Sądzisz, że jestem nawiedzony? Nie, ależ skąd? Ale malkontent to i owszem.

time image

31 Lip 2019, 15:47

7 godzin temu, bajbaga napisał: Zaraz pojawi się ktoś nawiedzony i napisze że koszty są wysokie i dlatego celowo o tym się mówi. Czy aby na pewno?  Znam dokładne dane z niemieckiego rynku ( tam od ponad dekady "funkcjonują takie stawki)  Maksymalna ...

time image

31 Lip 2019, 10:18

2 godziny temu, bajbaga napisał: Tak się zastanawiam    No ja nie mam ochoty grać z gołębiem w szachy Z mojej strony EOT 2 godziny temu, bajbaga napisał: Maksymalna stawka za ful ubezpieczenie to około 70 Euro, przy szkodzie do ...

time image

31 Lip 2019, 07:45

11 godzin temu, mhtyl napisał:   Chcesz powiedzieć ze przez okres kilku letni zanim owa instalacja się zwróci żadnych dodatkowych kosztów nie będzie więc co to jest  za urządzenie które się nie psuje i pracuje non stop? A ciekawe jak przyjdzie ...

time image

31 Lip 2019, 07:43

Tak się zastanawiam  Cały internet, ruch na drogach, TV, pogoda, itp. działa w oparciu o ....... ? Bingo - to fotowoltaika, tyle, że działająca, nawet ponad 20 lat, w bardzo skrajnych warunkach - w kosmosie. Jakoś nie słyszałem (może głuchy jestem?) aby na orbitę ...

time image

30 Lip 2019, 19:43

1 godzinę temu, aaaa napisał: Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz...sprawdź najpierw co oznacza "perpetum mobile"   A potem może poczytaj o żywotności, kosztach utrzymania instalacji PV...bo póki co, to tylko fantazjujesz.... O ...

time image

30 Lip 2019, 17:42

Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz...sprawdź najpierw co oznacza "perpetum mobile"   A potem może poczytaj o żywotności, kosztach utrzymania instalacji PV...bo póki co, to tylko fantazjujesz....

time image

30 Lip 2019, 16:29

51 minut temu, aaaa napisał: Ale co ty rozumiesz pod pojęciem utrzymanie instalacji?!?  Bo za cholerę nie rozumiem.... Perpetum mobile to chyba ta instalacja fotowoltaiczna nie jest, prawda?

time image

30 Lip 2019, 15:37

Ale co ty rozumiesz pod pojęciem utrzymanie instalacji?!?  Bo za cholerę nie rozumiem....   Tak, jasne, jeśli chodzi o PC, to też ponoszę koszty utrzymania instalacji...no, przez te kilka lat kilkadziesiąt zł wydałem, to fakt.... Prawda jest taka, że zawsze będą ...

time image

30 Lip 2019, 15:03

4 minuty temu, bajbaga napisał: Można grzać wunglem, śmieciami i innym syfem Rysiu nie można śmieciami i innym syfem 

time image

30 Lip 2019, 14:56

Tiaaa. Można grzać wunglem, śmieciami i innym syfem - a innym licząc kiedy się im zwróci inwestycja w PCi albo fotowoltaikę.

time image

30 Lip 2019, 14:50

6 minut temu, bajbaga napisał: Jeśli zamiast "fotowoltaika" użyje się "pompa ciepła" - to wypisz wymaluj argumenty były takie same. Tylko pompa ciepła musi być a fotowoltaika nie aby ogrzać dom  

time image

30 Lip 2019, 14:43

9 minut temu, mhtyl napisał: U nas wszystko drożeje   to jest normalne że prąd będzie drożał ale co z utrzymaniem instalacji? czy ona będzie za darmo? i po drugie czy za te kilka ładnych lat gdy instalacja sie zwróci nie trzeba będzie czegoś w niej wymienić na ...

time image

30 Lip 2019, 14:27

10 godzin temu, aaaa napisał: A jak prąd będzie drożał (co jest raczej przesądzone), to PV tylko szybciej się zwróci... U nas wszystko drożeje   to jest normalne że prąd będzie drożał ale co z utrzymaniem instalacji? czy ona będzie za darmo? i po ...

time image

30 Lip 2019, 03:44

8 godzin temu, mhtyl napisał: Przecież nie będą wielkie to jest gospodarstwo domowe a nie zakład usługowy aby tysiące kilowatów zużywać. To samo dotyczy ceny za kW, na pewno są rozbieżności ale rzędu kilku groszy. Koło tego też nie mogę przejść obojętnie... przyjmuje ...

time image

29 Lip 2019, 19:19

55 minut temu, PeZet napisał: Bardzo ciekawy film o inastalacji DIY z paneli używanych. koszt 7tys zł. Ja bym się jednak lekko zastanowił dlaczego ktoś pozbywa się zamortyzowanych paneli.  Polecam zaglądnięcie na tę stronę https://pvmonitor.pl Albo ...

time image

29 Lip 2019, 18:48

2 godziny temu, aaaa napisał: Więc co ci po informacji, ile płaci za prąd, jak w zależności od regionu(dostawcy prądu) i taryfy którą ma, będzie to oznaczało diametralnie inną ilość kwh ?? Przecież nie będą wielkie to jest gospodarstwo domowe a nie ...

time image

29 Lip 2019, 18:22

  Bardzo ciekawy film o inastalacji DIY z paneli używanych. koszt 7tys zł. Polecam obejrzeć, daje do myslenia.     oraz instalacja wypasiona za około 40tys zł. Full wypas. Tez ma sens, jak się ma wolne tak duże środki.     tabelka ...

time image

29 Lip 2019, 16:41

ale jeszcze do tego chcę się odnieść... 2 godziny temu, mhtyl napisał: Czyli coś koło tego co ja i powiem Ci że przy obecnej cenie instalacji fotowolaicznej nie kalkuluje się. Instalacja zwraca się po około 8-10 latach, koszt strzelam około 30 tys i jeszcze ...

time image

29 Lip 2019, 16:24

1 godzinę temu, mhtyl napisał: Dlaczego? Chodzi przecież o opłacalność i jak nawet w miesięczniku BD piszą kiedy sie instalacja zwróci, nie wiem czy dobrze wyliczyłem ale po mojemu co napisałem wyżej przy dzisiejszej cenie fotowoltaiki jest ona nie opłacalna.   A ...

time image

29 Lip 2019, 14:33

9 godzin temu, PeZet napisał: Przymierzam się do fotowoltaiki nie ze względu na oszczędzanie, bo inwestycja jest duża, ale po to, żeby zmierzać do niezależności energetycznej. Obecnie miesięcznie płacę za prąd około 120zł. Czyli coś koło tego co ja ...

time image

29 Lip 2019, 13:52

7 godzin temu, aaaa napisał:   To źle postawione pytanie. Liczy się tak naprawdę zużycie w kwh, a nie koszt.   Co więcej, rozliczenie i tak jest roczne, więc po prostu należy zapytać o średnioroczne zapotrzebowanie na energię. Tutaj ...

time image

29 Lip 2019, 10:03

5 godzin temu, PeZet napisał: Przymierzam się do fotowoltaiki nie ze względu na oszczędzanie, bo inwestycja jest duża, ale po to, żeby zmierzać do niezależności energetycznej. Obecnie miesięcznie płacę za prąd około 120zł. Z tą niezależnością to ...

time image

29 Lip 2019, 06:33

Dnia 24.07.2019 o 09:29, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: 1 kWp mocy zainstalowanej to ok. 1000 kWh energii rocznie. Zakładam, że oddamy ją głównie do sieci, a potem odbierzemy. W przypadku małych instalacji praktycznie bez kosztów można odebrać ...

time image

29 Lip 2019, 04:46

Przymierzam się do fotowoltaiki nie ze względu na oszczędzanie, bo inwestycja jest duża, ale po to, żeby zmierzać do niezależności energetycznej. Obecnie miesięcznie płacę za prąd około 120zł.

time image

28 Lip 2019, 08:42

8 minut temu, PeZet napisał: Obliczyłem, że moje roczne zapotrzebowanie na en el to 2000kWh - bieżące zużycie na światło, komputer, termę. Z tego co czytałem, zrozumiałem, że chcąc pokryć to zapotrzebowanie powinienem zainstalować panele PV o mocy 2000Wp. Uwzględniając ...

time image

28 Lip 2019, 08:30

Obliczyłem, że moje roczne zapotrzebowanie na en el to 2000kWh - bieżące zużycie na światło, komputer, termę. Z tego co czytałem, zrozumiałem, że chcąc pokryć to zapotrzebowanie powinienem zainstalować panele PV o mocy 2000Wp. Uwzględniając straty na inwerterze i straty na ...

time image

26 Lip 2019, 12:31

21 godzin temu, Gość mackis napisał: Taki był wymóg dla uzyskania 8% VAT'u, jak bym zamontował na dachu wolnostojącego garażu lub na gruncie byłoby 23% VAT'u  A dla zainteresowanych - warto wiedzieć, że są w planach zmiany własnie w tym temacie. Możliwe, ...

time image

Gość mackis

25 Lip 2019, 15:24

Witam ponownie. No nie wiem czy namotałem z mocą 1000W/m2. Nic nie pisałem na temat powierzchni paneli. Nic to, ale chyba wiadomo o co chodzi. Instalacje mam o mocy 7kWp i np wyprodukowała w: 2017r - 6600 kW 2018r - 7400 kW 2019r. - mam już 4900 na dzień 25.07.2019 Mam umowę ...

time image

Gość Toomek Biskup

25 Lip 2019, 12:51

Rachunki poszły znaczaco w dół, jesteśmy tez bardziej pro-eko przez te rozwiązania. Jeśli miałbym polecać jakąś firmę, której warto zaufać to Elektron PV!

time image

25 Lip 2019, 10:52

Dnia 24.07.2019 o 12:01, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: Chyba ekspertowi z Vismanna pomyliły się m2 z kW mocy zainstalowanych ogniw. Przy takich wynikach ogniwa miałyby 100% sprawności a w rzeczywistości oscyluje ona wokół 20 % zatem do pozyskania ...

Pięknie, kiedyś o tym wspominałem i usłyszałem, ze trzeba by rozwiązać kwestię podziału zysku na wszystkie liczniki. W tym przypadku widzę, ze na korytarzach światło mamy za darmo, winda pewno też zasilana jest z EKO Prądu + pompy cyrkulacyjne etc. Nie było mowy o innych korzyściach, ...

time image

24 Lip 2019, 11:40

W PL też już są https://www.gramwzielone.pl/trendy/29239/to-jedna-z-pierwszych-w-kraju-wspolnot-mieszkaniowych-ktore-same-produkuja-energie http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,24857919,panele-fotowoltaiczne-na-dachach-blokow-czyli-wroclawska-elektrownia.html  

time image

24 Lip 2019, 11:17

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Brakuje jeszcze ustawy, która pozwoli montować i określić korzyści dla Zarządców nieruchomości. Trochę to skomplikowana sytuacja i dostrzegam rozbieżność interesów, ale możliwe, że któregoś dnia zobaczę ...

time image

24 Lip 2019, 10:43

Z tym 1000W/m2 to nie tak jest. W Polsce 1kW instalacji daje rocznie średnio 1MWh. Ostatnio rozmawiałem z jedną firmą, która instaluje takie instalacje i powiedzieli, że taki zapis mogą umieścić w umowie. Oczywiście to jest zależne od kąta ustawienia modułów, zacienienia.

time image

24 Lip 2019, 10:32

To #mackis lekko naplątał pisząc o mocy modułów rzędu 1000W/m2. Moduły mają zwykle powierzchnię około 1mx1,6m i moc 280Wp, najnowsze generacje dochodzą do 300Wp. Moc 1000W/m2 dotyczy raczej warunków, w jakich producent określa moc modułu: przy natężeniu promieniowania słonecznego ...

Chyba ekspertowi z Vismanna pomyliły się m2 z kW mocy zainstalowanych ogniw. Przy takich wynikach ogniwa miałyby 100% sprawności a w rzeczywistości oscyluje ona wokół 20 % zatem do pozyskania mocy ok. 1 kW potrzeba przynajmniej 5 m2 paneli.  

Brakuje jeszcze ustawy, która pozwoli montować i określić korzyści dla Zarządców nieruchomości. Trochę to skomplikowana sytuacja i dostrzegam rozbieżność interesów, ale możliwe, że któregoś dnia zobaczę na dachu spadzistym PV i jeszcze na tym skorzystam

1 kWp mocy zainstalowanej to ok. 1000 kWh energii rocznie. Zakładam, że oddamy ją głównie do sieci, a potem odbierzemy. W przypadku małych instalacji praktycznie bez kosztów można odebrać z tego 80%. To podstawa przy obliczaniu pożądanej wielkości instalacji. Piszemy o tym w najnowszym ...

time image

23 Lip 2019, 11:41

Dnia 22.07.2019 o 11:04, Gość mackis napisał: Witam Założenia są proste. Instalacja FV produkuje średnio 1000w/m2. Jeżeli zamontujesz instalację 5KWp, to rocznie wyprodukuje ona około 5000 KWh. pójdź do elektrowni, zobacz ile zużywasz prądu rocznie i będziesz ...

time image

Gość mackis

22 Lip 2019, 09:04

Witam Założenia są proste. Instalacja FV produkuje średnio 1000w/m2. Jeżeli zamontujesz instalację 5KWp, to rocznie wyprodukuje ona około 5000 KWh. pójdź do elektrowni, zobacz ile zużywasz prądu rocznie i będziesz wiedział jakiej mocy elektrownię postawić. Czy się opłaca ...

time image

27 Cze 2019, 12:59

11 minut temu, Gość Aga napisał: Mam instalacje 6 kW. komponenty dobrane super pracuję bardzo wydajnie Jak tak dalej pójdzie to zimno będziemy grzać dom prądem Pochwal się! Jaka jest średnia produkcja miesięczna/roczna twojej instalacji? Na jaką technologie ...

time image

Gość Aga

27 Cze 2019, 12:46

Nieodmiennie polecam MK fotowoltaikę mają konkurencyjne ceny niesamowite doświadczenie bardzo dużą wiedzę i są przede wszystkim dla klienta. nie zdzierają tak jak to robią inne firmy. Mam instalacje 6 kW. komponenty dobrane super pracuję bardzo wydajnie Jak tak dalej pójdzie to ...

time image

06 Cze 2019, 06:08

Dnia 20.05.2019 o 23:46, Gość Roman napisał: Dzień dobry, Mam taki kłopot. Poszukuję instalatora, który mógłby wykonać instalację fotowoltaiczną na moim dachu. Mam parę ofert (w granicach 30 tys zł) ale nie wiem jak je porównać. Każda oferta opiera się na ...

time image

20 Maj 2019, 21:46

Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada ...

time image

Gość Roman

20 Maj 2019, 21:46

Dzień dobry, Mam taki kłopot. Poszukuję instalatora, który mógłby wykonać instalację fotowoltaiczną na moim dachu. Mam parę ofert (w granicach 30 tys zł) ale nie wiem jak je porównać. Każda oferta opiera się na innych założeniach. Jedyne parametry, które mogę porównać ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instalacja domowej elektrowni słonecznej - krok po kroku
Instalacja domowej elektrowni słonecznej - krok po kroku
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny