Ile zyskałem na instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ile zyskałem na instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada 2015 r. przesłałem do sieci 600 kWh energii elektrycznej. Nie było to dużo, bo staram się kierować wyprodukowany prąd na tzw. samozaopatrzenie. Licząc 1 kWh po 16 gr, powinienem otrzymać w rozliczeniu 96 zł. Nawet taki zarobek się liczy! - mówi Grzegorz, Członek Klubu Budujących Dom, który ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od października 2014 r.

Instalacja solarna:

 1. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, moc zainstalowana 3,9 kW; łączna powierzchnia paneli PV 25,6 m2 (16 szt. × 1,6 m2); kąt nachylenia ruchomy, w przedziale 30-55°; wystawa południowa. Inne elementy - inwerter, licznik dwubiegunowy, bufor c.w.u. o pojemności 750 l, 2 elektryczne grzejniki z granitu, każdy o mocy 1400 W. 
 2. Próżniowe kolektory cieczowe, 4 zestawy po 24 rurki o łącznej powierzchni 16 m2. Kąt nachylenia 40°. Wystawa południowa. Długość instalacji (elastyczna rura Inox) 2 x 15 m. Ciecz robocza - glikol.

Cel: 

 • Instalacja PV - produkcja prądu do celów ogrzania budynku i wody użytkowej, zasilanie oświetlenia i elektrycznych urządzeń domowych, odsprzedaż nadwyżki prądu do sieci dostawcy energii elektrycznej.
 • Instalacja z kolektorami cieczowymi - przygotowanie c.w.u. oraz wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o. na gaz z sieci.

Liczba stałych użytkowników: 2 osoby.

Decyzja: chociaż już od kilku lat mam kolektory próżniowe, ponad rok temu założyłem jeszcze instalację fotowoltaiczną z szesnastoma panelami PV, ponieważ musiałem rozebrać wiatrak, produkujący dla domu pewne niewielkie ilości energii elektrycznej.

Oceniłem, że panele PV mogą przynieść mi większe korzyści w stosunku do wiatraka, szczególnie jeśli w chłodniejszej części roku skieruję wytworzoną energię na cele ogrzewania budynku i wody, a w lecie - do obsługi oświetlenia i wybranego sprzętu AGD, a jej nadmiar odeślę do państwowej sieci energetycznej. Gdybym miał zapłacić za panele detaliczną cenę, pewnie nie zdecydowałbym się na ich zakup, nawet odliczając własny montaż, bo nadal są bardzo drogie.

Lecz kiedy w Internecie znalazłem ofertę odkupienia nieużywanych paneli, znad bankrutującej cukierni, postanowiłem przetestować technologię PV u siebie. W znaczący sposób zmniejszyłem koszt inwestycyjny, który powinien wynosić ok. 30 000 zł - panele kupiłem za ok. 40% ceny detalicznej, a ich montaż przeprowadziłem własnym sumptem.

Tylko do dodania inwertera, a potem licznika dwubiegunowego z łączem radiowym wezwałem fachowców. Licznik i umowa na wyprodukowanie do 4 kW energii elektrycznej działają u mnie od 13 sierpnia 2015 r. Obecne warunki odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii są jednak znacznie gorsze, niż te anonsowane na 2016 r.

Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter
Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter

Ogniwa fotowoltaiczne - rady i przestrogi:

 • Panele PV umieściłem na granicy działki, daleko od domu, ponieważ całą południową połać dachu zajęły już wcześniej kolektory próżniowe. Do zamontowania absorberów posłużył mi metalowy stojak, na którym wcześniej osadziłem wiatrak własnej produkcji. Pewne elementy stojaka przerobiłem w taki sposób, żebym mógł ręcznie ustawiać kąt nachylenia paneli w przedziale 30-55°, w zależności od pory roku. Baterie o mocy 245 W/30 V połączyłem szeregowo. Latem zaczynają działać już od ok. szóstej rano.

  Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada 2015 r. przesłałem do sieci 600 kWh energii elektrycznej. Nie było to dużo, bo staram się kierować wyprodukowany prąd na tzw. samozaopatrzenie. Licząc 1 kWh po 16 gr, powinienem otrzymać w rozliczeniu 96 zł. Nawet taki zarobek się liczy!

  Drugą wymierną korzyścią używania energii z ogniw PV jest fakt, że pewnej ilości prądu już nie kupuję u dostawcy, tylko produkuję i zużywam ją we własnym zakresie, i po niższych kosztach. Codziennie notuję wskaźniki inwertera i zaobserwowałem, że zapotrzebowanie na ok. połowę ilości prądu, który zużywają wszystkie domowe instalacje i urządzenia, pokrywam z własnej "elektrowni". Jeśli więc roczne zużycie prądu w 2014 r. wyniosło u mnie 3334 kW, a w 2015 r. nie kupiłem połowy tej ilości prądu, lecz sam wyprodukowałem i przeznaczyłem na samozaopatrzenie, pojawia się kolejny zysk.

  Ponadto, według umowy, w ciągu roku mogę odesłać do państwowej sieci do 3000 kWh wyprodukowanej i nie zużytej w gospodarstwie domowym energii elektrycznej. Sadzę, że roczny zysk wynikający ze stosowania fotowoltaiki może sięgać u mnie do 2500 zł. Biorąc pod uwagę żywotność ogniw ok. 20 lat, czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych tego układu potrwa 6-7 lat. Ale co najważniejsze - kiedy przejdę na emeryturę, zamortyzowana instalacja PV wywrze pozytywny wpływ na domowy budżet.

  Jest jeszcze jeden istotny aspekt poznawczy, który samodzielnie zdobyłem przez ostatnie lata podczas korzystania z próżniowych kolektorów cieczowych i od roku paneli fotowoltaicznych - według skrupulatnych notatek, czas nasłonecznienia wynosi w mojej części Mazowsza 2000 godzin, a nie statystyczne 1700. To dodatkowo uwiarygadnia zasadność użytkowania różnego rodzaju instalacji słonecznych.
Granitowy grzejnik
W instalacji działają 2 granitowe grzejniki, ogrzewające strefę dzienną w budynku.
 • W celu spożytkowania energii do ogrzania domu, do systemu z panelami PV włączyłem 2 grzejniki z granitu o mocy 1400 W każdy. Zamontowałem je w salonie, połączonym z resztą strefy dziennej. Płytowe grzejniki działają podobnie jak piece akumulacyjne. Kiedy jest słońce lub chociażby odpowiednie natężenie światła, po powrocie z pracy mam tylko nimi ogrzany parter i część poddasza, a grzejniki są gorące ok. 2 godziny.

  Nie dość na tym, instalacja PV podgrzewa, poprzez grzałkę elektryczną, wodę w buforze o poj. 750 l. Obliczyłem, że na podgrzanie o 1°C wody w takim buforze - zużywam prawie 1 kW energii elektrycznej. W lecie kolejnymi grzałkami, umocowanymi na płycie pływającej, podgrzewam wodę w balii kąpielowej, stojącej w ogrodzie.

  Instalacja z ogniwami i inwerterem obsługuje jedną fazę, do której podpiąłem najczęściej używane oraz najbardziej energochłonne sprzęty domowe. Są to sterowniki i urządzenia sterujące fotowoltaiką i solarami, lodówka, czajnik elektryczny, telewizor, pralka, piekarnik, hydrofor, kosiarka ogrodowa.

Koszty instalacji ogniw fotowoltaicznych:

 • 16 paneli PV 8533 zł, 
 • inwerter 5000 zł, 
 • grzejniki granitowe 2 x 1800 zł.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kWp na moim domu

Jak montowane są panele fotowoltaiczne?

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

24 Kwi 2021, 08:36

  Zadanie z matematyki   Instalacja uruchomiona 15 listopada 2019 roku  koszt 10200 zł pozostało do zwrotu 6529,19 zł.   równolegle od maja 2020 grzeje dom klimatyzatorem za 2350.   Obecny rachunek za prąd roczny wraz z normalnym zużyciem, gotowaniem, ...

To nie tylko szum informacyjny ale mnogość wykonawców i nowych paneli. Jest jednak spora część inwestorów, którzy nadal szukaja najlepszych paneli i wciąż pytają - kiedy mi się to zwróci. Po takich pytaniach już wiadomo, że świadomość inwestora wciąż się rozwija.

time image

Gość Krzysztof

03 Mar 2021, 13:56

Bardzo fajny wpis. Podoba mi się nawiązanie do tak wielu ważnych kwestii przy wyborze paneli. Jak wiadomo wokół tematu instalacji fotowoltaicznych istnieje teraz szum informacyjny. Ofert jest tak dużo, że ciężko coś wybrać. Także zastanawiam się, że może dobrze byłoby stworzyć ...

time image

25 Lut 2021, 18:47

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę! Dziś, podczas XII Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar +, którego byliśmy partnerem, Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział, że trzeci nabór do programu Mój Prąd ma szansę ...

time image

Gość Vitto

24 Sty 2021, 20:33

Hmm, a jak wyglądałoby porównanie kosztów panele vs dach solarny? Firma podaje kwoty takie jak 12 tys oszczednosci w skali roku (!), stąd pytanie czy to realne? I jeśli tak, no to zdecydowana przewaga dla "gotowych" dachówek aniżeli paneli. Z góry dzięki za odpowiedz

time image

Gość drego

09 Lis 2020, 09:49

Jeśli tylko masz solidną instalację, wykorzystujesz możliwości i zrealizowali ci ją profesjonaliści, to wszystko powinno być w najlepszym porządku. U nas zwrot nam wychodzi po ponad 5 latach. Przynajmniej tak liczę po pół roku użytkowania instalacji. Najlepiej szukać kogoś ...

O jakiej kompilacji systemów grzewczych mówimy? Bez cytowanej wypowiedzi trudno nadążyć za tokiem rozumowania. Z rozwiązań hybrydowych - pompa ciepła + PV na dachu, pompa ciepła + rekuperacja + PV.

time image

Gość adasko

07 Paź 2020, 09:15

Nie wiem czemu ma słuzyc ta kompilacja sytemow grzewczych? Całosc jest mocno nie ekologiczna.

Przy odpowiedniej nadprodukcji latem, można ogrzewać się już tylko prądem zimą, a gazem jedynie dogrzewać. Na wszelki wypadek drugie źródło ciepła warto mieć w rezerwie. Ale najpierw trzeba wydać na ocieplenie domu a nie zaczynać inwestycje od końca  

time image

29 Lip 2020, 11:18

Latem obniżyłem rachunki do opłat licznikowych a zimą płacę 40% tego co na klasycznym gazowym ogrzewaniu

time image

04 Cze 2020, 11:21

to zależy jak na to patrzeć...;)   Oficjalnie jest spora nadprodukcja   Marzec 1297kWh Kwiecień 2042kWh   Maj 1510kWh

Dnia 6.03.2020 o 08:53, aaaa napisał: żaden problem.... tylko u mnie może być ciężko sie w tym wyznać. Instalacja zamontowana na początku maja, od 5 maja mam pomiary dla 6,82kwp. Pod koniec listopada dołożyłem 2 falownik + 5,36kwp (w sumie 12,18kwp) W ...

time image

04 Cze 2020, 09:44

Dnia 1.06.2020 o 11:34, Gość Karolina napisał: Moi rodzice zastanawiają się nad instalacją paneli słonecznych na budynku, w którym znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy oraz dwa mieszkania. Jednak po rozmowie ze swoją księgową mają wątpliwości, nie wiem ...

time image

01 Cze 2020, 11:08

Należy też pamiętam, że montując taką instalacją podwyższamy wartość i atrakcyjność naszej nieruchomości. Obecnie ekologiczne źródła energii są bardzo modne i niewykluczone, że z czasem stanął się jeszcze bardziej pożądane.

time image

Gość Karolina

01 Cze 2020, 09:34

Moi rodzice zastanawiają się nad instalacją paneli słonecznych na budynku, w którym znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy oraz dwa mieszkania. Jednak po rozmowie ze swoją księgową mają wątpliwości, nie wiem do końca czego dotyczą. Jakie mogą być wady takiej instalacji ze ...

time image

Gość Artur

19 Maj 2020, 09:08

Dobrze że prosumenci nie muszą już tak jak kiedyś autor artykułu sprzedawać prądu z nad produkcji po tak niskich cenach, tylko mogą go zmagazynować w zakładzie energii. 

time image

18 Mar 2020, 16:12

Dnia 6.03.2020 o 08:53, aaaa napisał: żaden problem.... tylko u mnie może być ciężko sie w tym wyznać. Instalacja zamontowana na początku maja, od 5 maja mam pomiary dla 6,82kwp. Pod koniec listopada dołożyłem 2 falownik + 5,36kwp (w sumie 12,18kwp) W ...

time image

08 Mar 2020, 07:20

nie oceniaj wszystkich przez swój pryzmat...

time image

07 Mar 2020, 19:58

10 godzin temu, Gość Benekk napisał: Zainstalowałem 9,5kW na gruncie ,jakie miłe zaskoczenie gdy pewnego dnia końcem Lutego moc szczytowa osiągnęła 9.8kW a dzienny zysk to ponad 30kWh gdzie nasze dzienne zużycie to średnio 18kWh. Jak tylko Was stać to wchodzić ...

time image

07 Mar 2020, 19:50

A nie zastanawialiście się nad fotowoltaiką bez drogiego falownika? Panele produkują prąd stały, który bezpośrednio możemy oddać np. do grzałki zamontowanej w bojlerze cwu. Koszt instalacji to panele + grzałka na prąd stały. Koszt znacznie niższy i nie tracimy 20% prądu oddawanego ...

time image

Gość Daniel

07 Mar 2020, 14:35

Za 3 tygodnie ma przyjechać do mnie ekipa wojtmar i założyć instalację fotowoltaiczną od dawna się nad tym zastanawiałem i w końcu się zdecydowałem. Teraz rachunki w górę poszły mam nadzieję że dzięki instalacji trochę więcej pieniędzy zostanie w mojej kieszeni ;)

time image

Gość Benekk

07 Mar 2020, 08:57

Zainstalowałem 9,5kW na gruncie ,jakie miłe zaskoczenie gdy pewnego dnia końcem Lutego moc szczytowa osiągnęła 9.8kW a dzienny zysk to ponad 30kWh gdzie nasze dzienne zużycie to średnio 18kWh. Jak tylko Was stać to wchodzić w fotowoltaikę

time image

06 Mar 2020, 08:32

Dzięki za odzew, to by wychodziło odpowiednio ok. 36  i  44  z 1 zainstalowanego, to raczej dobrze, wybiorę się jeszcze do sąsiada, ma od listopada to może pozwoli zobaczyć jak u niego

time image

06 Mar 2020, 07:53

żaden problem.... tylko u mnie może być ciężko sie w tym wyznać. Instalacja zamontowana na początku maja, od 5 maja mam pomiary dla 6,82kwp. Pod koniec listopada dołożyłem 2 falownik + 5,36kwp (w sumie 12,18kwp) W zeszłym roku obie moje instalacje wyprodukowały 5836kwh Od ...

time image

06 Mar 2020, 07:10

Witam Coś nowego się dzieje u kolegów posiadających  fotowoltaikę, prosiłbym o jakieś dane n/t wyprodukowanej energii, wielkości instalacji

time image

29 Sty 2020, 08:07

Polecam Waszej uwadze redakcyjny Kalkulator opłacalności instalacji fotowoltaicznej Pozdrawiam Marcin

time image

23 Sty 2020, 20:53

22 minuty temu, Gość Krzysiek napisał: Co później z utylizacją tego słyszałem że już w Niemczech mają z tym problem ,trzeba jeszcze doliczyć do użytkowania serwis mycie itp.Niestety to z czego są zrobione te panele to jest wbrew ochrony środowiska, a już nie ...

time image

Gość Krzysiek

23 Sty 2020, 20:29

Co później z utylizacją tego słyszałem że już w Niemczech mają z tym problem ,trzeba jeszcze doliczyć do użytkowania serwis mycie itp.Niestety to z czego są zrobione te panele to jest wbrew ochrony środowiska, a już nie wspomnę o ich zużyciu i sprawności produkcji prądu po ...

time image

Gość

21 Sty 2020, 12:08

Coś napisałbyś nie o dostawcy, tylko o parametrach, kosztach i osiągach swojej inwestycji...

time image

Gość Karol

21 Sty 2020, 11:56

Sam mam u siebie panele fotowoltaiczne  i uważam, że to jedna z lepszych inwestycji,a z pewnością dla tych którzy nie stoją w miejscu i chca nie tylko oszczedzic ale mają troche pojecia odnosnie ekologii.

time image

Gość Marta

21 Sty 2020, 10:57

Systemy fotowoltaiczne są bardzo rozsądnym i ekologicznym rozwiązaniem. Nasz dom jest cały eko, panele fotowoltaiczne, dach, szyby- duża oszczędność energii elektrycznej

time image

Gość Ja

06 Sty 2020, 19:42

Bo odliczanie pewnie ogrzania budynku i podgrzania bieżącej wody elektrycznie

time image

02 Sty 2020, 13:02

3 godziny temu, Wład54 napisał:  Nadwyżki są magazynowane w Zakładzie Energetycznym Znasz może lokalizację tych magazynów które posiada ten ZE ?

time image

02 Sty 2020, 09:33

Będąc prosumentem, możesz korzystać z energii na własny użytek nie sprzedajesz jej. Nadwyżki są magazynowane w Zakładzie Energetycznym i możemy je wybrać na zasadzie 80 trafia do nas z powrotem a 20% pobiera Zakład. Jeśli projekt instalacji jest dobrze wykonany to nie poczujemy ...

time image

21 Gru 2019, 10:34

52 minuty temu, Gość max napisał: Dokładnie tych informacji szukam,i uważam że dobrze liczę. U mnie w rejonie energia kosztuje prawie 30 gr z VAT,więc jakim cudem wychodzą tak kosmiczne sumy zysku?? Przeciez nie sprzedajesz energii do sieci po cenie bliskiej 1 zł! ...

time image

Gość max

21 Gru 2019, 09:40

Dokładnie tych informacji szukam,i uważam że dobrze liczę. U mnie w rejonie energia kosztuje prawie 30 gr z VAT,więc jakim cudem wychodzą tak kosmiczne sumy zysku?? Przeciez nie sprzedajesz energii do sieci po cenie bliskiej 1 zł! Gdy wyprodukujesz 3MWh energii rocznie to suma w przeliczeniu ...

time image

18 Gru 2019, 18:55

1 godzinę temu, retrofood napisał:   Jakim cudem doszedłeś do takich wniosków? Skoro gospodarstwo zużyło 3334 kWh energii zakupionej, bo tyle pokazał licznik, który nie rejestruje zużycia energii własnej, to to jest właśnie te 50% energii!!! Całość ...

time image

18 Gru 2019, 17:46

1 godzinę temu, Gość OZE napisał:   połowa stanowi 1667 kw x 0,16 zł = 266,72 zł. skąd wobec tego twierdzenie że instalacja wyprodukowała prądu za 2500 zł?  Skąd wziąłeś 0,16 zł? Weź cenę kWh taką, jaką płacą zwykli mieszkańcy. Bo ona jest ...

time image

Gość OZE

18 Gru 2019, 16:33

Może ja czegoś nie rozumiem. Jeśli instalacja pokryła roczne zużycie prądu w 50% a prądu gospodarstwo zużyło 3334 kw to połowa stanowi 1667 kw x 0,16 zł = 266,72 zł. skąd wobec tego twierdzenie że instalacja wyprodukowała prądu za 2500 zł? I co oznacza twierdzenie "sądzę ...

time image

27 Lis 2019, 12:36

Gratulacje na prawdę grande szacun ze podejście i konsekwencję w działaniu. Nie przeszedłeś testu łosia , wiec nim nie jesteś  

time image

27 Lis 2019, 06:13

Jednak bez zdjęć będzie jeśli chodzi o moje 2 instalacje 1 - 6,82kwp - wyceniona na 23500zł, dotacja z WFOŚ 15% - koszt końcowy 19975zł, w przeliczeniu na 1kwp wyjdzie 2928zł/1kwp (bez odliczenia od podatku) 2 - 5,36kwp - wyceniona na 24000zł, grant 90% za 3kwp=14100zł, ...

time image

26 Lis 2019, 12:32

2 godziny temu, aaaa napisał: Z piątku zrobił się poniedziałek, ale montaż szybko poszedł....przy okazji cyknę fotki i podam pełne rozliczenie, ile kosztowała cała instalacja (razem z odliczeniem od podatku)   Gratulacje , ciekawe u mnie na razie ...

time image

26 Lis 2019, 10:08

13 minut temu, aaaa napisał: Z piątku zrobił się poniedziałek,     Jak byłem młodszy to też tak miałem. Cytat   Niższy VAT na panele słoneczne. Kto może skorzystać z nowych przepisów? Przepisy weszły ...

time image

26 Lis 2019, 09:55

Dnia 19.11.2019 o 08:13, aaaa napisał: U mnie w piątek ma być być montowana 2 część instalacji, 5,36kwp. 3kwp będzie dofinansowane 14,1k (grant). Całość wyjdzie więc mnie finalnie 10,3k za 5,36kwp, czyli 1,9k/kwp. Właściwie to nawet trochę ...

time image

25 Lis 2019, 17:04

Na razie to tylko 5 firm, ale rozważają możliwość powiększenia o kolejne. W sumie to niezły chwyt marketingowy ;) Niby wzięcie udziału w Moim Prądzie nie jest specjalnie skomplikowane, ale i tak dla ludzi będzie to duże ułatwienie że ktoś za nich wypełni wniosek

time image

25 Lis 2019, 12:24

...

time image

23 Lis 2019, 15:58

8 minut temu, Gość xyz napisał: Ja słyszałem że za rok wg nowej ustawy walki ze smogiem i programu czyste powietrze dla Polski fotowoltaika będzie rozdawana za darmo.  Ależ by to było  To już by w ogóle w Polsce była niezła heca Nie no nie ma co tak ...

time image

23 Lis 2019, 15:51

Dnia 19.11.2019 o 21:43, gawel napisał: Gratulacje ! Warunki finansowe super, Wymieniasz falownik czy podłączasz dodatkowy? Oczywiście nowy(dodatkowy), nie ma innej możliwości.

time image

Gość xyz

23 Lis 2019, 15:47

Ja słyszałem że za rok wg nowej ustawy walki ze smogiem i programu czyste powietrze dla Polski fotowoltaika będzie rozdawana za darmo.

time image

23 Lis 2019, 14:54

Dnia 19.11.2019 o 10:55, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: W jakimś stopniu jest to moda na PV. Ale ostatecznie jednak znacznie więcej. Może to być właśnie długoterminowa inwestycja. Tu bardzo dużo zależy od tego jakie dotacje możemy dostać. ...

time image

20 Lis 2019, 14:39

17 godzin temu, gawel napisał:   czyli 7 tysięcy odliczysz od podstawy podatku to i tak super Nie wiedziałem, sprawdziłem i tak można odliczyć. I dzięki za gratulejszyn.

time image

19 Lis 2019, 20:43

11 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: To czemu ogrzewasz wodę pompą ciepła? Przecież mogłeś nadal grzać w bojlerze. Inni pędzą i są łosiami, ale Ty robisz to z rozwagą Wracając do PV - wspominałem, ze w Warszawie jest nowy program ...

Na razie wdrożono nowy system dofinansowania. Możliwe, że wzrośnie skala inwestycji, pieniądze z programów dofinansowania zostaną wykorzystane i wtedy politycy wpadną na jakieś zmiany w ustawie. Na razie cieszmy się chwilą

W jakimś stopniu jest to moda na PV. Ale ostatecznie jednak znacznie więcej. Może to być właśnie długoterminowa inwestycja. Tu bardzo dużo zależy od tego jakie dotacje możemy dostać. Oraz jakie są zasady rozliczania za prąd oddawany do sieci i pobierany z niej. Najbardziej obawiam ...

Dnia 22.10.2019 o 16:03, gawel napisał: To taka polska sraczka i owczy pęd nie pierwszy i nie ostatni na pewno. Była moda ma magnetowidy, ruskie tv rubin, pompy ciepła ze studniami wodnymi , anteny satelitarne, daewo lanos, garnki ceptera, termomixy, odkurzacze rainbow ...

time image

19 Lis 2019, 08:39

1 godzinę temu, aaaa napisał: będę się czepiał, ale pewnie chodziło ci o 2,5kwp i 5kwp ?? Oczywiście masz rację, nie wiem dlaczego napisałem - kWh. 12 godzin temu, gawel napisał: To super gratuluję czy   z tych 9,5 to jeszcze możesz ...

time image

19 Lis 2019, 07:13

11 godzin temu, demo napisał: U mnie miał być sierpień ale ostatecznie finalizacja nastąpiła w listopadzie.  Miało być 2,5 kWh, jedna faza i udział własny 4 tys. Ostatecznie stanęło na 5 kWh i 3 fazy z udziałem własnym 9,5 tys zł./ Okazało ...

time image

18 Lis 2019, 19:34

15 minut temu, demo napisał: U mnie miał być sierpień ale ostatecznie finalizacja nastąpiła w listopadzie.  Miało być 2,5 kWh, jedna faza i udział własny 4 tys. Ostatecznie stanęło na 5 kWh i 3 fazy z udziałem własnym 9,5 tys zł./ Okazało ...

time image

18 Lis 2019, 19:17

U mnie miał być sierpień ale ostatecznie finalizacja nastąpiła w listopadzie.  Miało być 2,5 kWh, jedna faza i udział własny 4 tys. Ostatecznie stanęło na 5 kWh i 3 fazy z udziałem własnym 9,5 tys zł./ Okazało się że pomimo dofinansowania 80% w tym roku zmniejszono ...

time image

18 Lis 2019, 16:41

No nareszcie się doczekałem dziś zainstalowano mi licznik dwubiegunowy i odpaliłem moje PV.  Na razie słońca nie było zbytniego i na szał produkcyjny się nie zapowiada ale 4kWh się ukręciły.

time image

Gość Nowy

28 Paź 2019, 12:04

Dobry artykuł. Przeliczyłem stopę zwrotu z instalacji i decyzja zapadła. Moda nie moda, warto działać. Jak nie podejmę działań, za kilka lat będę żałował, a tak, czas będzie pracował na moją korzyść. Na pewno nie będę stratny.

time image

22 Paź 2019, 16:34

Dzięki za info o tym online

time image

22 Paź 2019, 14:15

Ja tam się cieszę, że na PV jest ostatnio moda  i masz rację, to dobra inwestycja! No i tak jak pisałeś, ludzie się też obawiają wzrostu cen prądu i chętniej inwestują w fotowoltaikę. Myślę też, że ta moda będzie wzrastać. Widać to po Moim Prądzie, po tym ile wniosków ...

time image

22 Paź 2019, 14:03

To taka polska sraczka i owczy pęd nie pierwszy i nie ostatni na pewno. Była moda ma magnetowidy, ruskie tv rubin, pompy ciepła ze studniami wodnymi , anteny satelitarne, daewo lanos, garnki ceptera, termomixy, odkurzacze rainbow i wiele innych super cudów must have dla łosi . Z pv ...

time image

22 Paź 2019, 13:55

Nic w branży nie dzieje się z dnia na dzień ale raczej z miesiąca na miesiąc. To stosunkowo młody rynek w Polsce i ma wiele wyzwań z którymi musi się zmierzyć. Dlatego warto obserwować rynek, wiedzieć co się dzieje, żeby tym wyzwaniom móc sprostać. Brak miejsca w magazynach ...

time image

22 Paź 2019, 13:40

Tylko że wyrównanie popytu nie następuje w ciągu godzin tylko raczej miesięcy. Dodatkowym czynnikiem który poglębi parcie na PV będą niewątpliwie podwyżki cen prądu. Obecnie są problemy z ciągłością dostaw PV bo nastąpił boom na montaż brakuje również falowników w okolicach ...

time image

22 Paź 2019, 13:34

Koszt paneli fotowoltaicznych stanowi około 50% całej ceny instalacji. Jeśli ich cena spadnie, to relatywnie wpłynie na koszt całościowy. Co do konkurencji, to taka jest powszechna praktyka. Jeśli dużo firm montuje coś w podobnej cenie, nie możesz nagle narzucić dużo większej, ...

time image

22 Paź 2019, 11:50

Wygaduje co widzę spadek cen podzespołów jest mniejszy od wzrostu cen robocizny, a ogromny popyt na instalacje w związku z programem twój prąd  powoduje takie zainteresowanie że robotnicy dyktują ceny a Twoje stwierdzenie "skoro mamy konkurencję i mnożą się ekipy montażowe, ...

gaweł co ty wygadujesz? Skoro spadają ceny elementów składowych (raczej nie rosną), to chyba "grosz do grosza...". Nie można opierać kosztów instalacji jedynie na kosztach robocizny. Oczywiście bardzo ważny jest inwerter i sama jakość wykonania instalacji. Poza tym, skoro ...

time image

21 Paź 2019, 17:34

20 minut temu, Eksperci Viessmann napisał: Jeżeli cena 1 Wp zmniejszy się o około 0,2 zł, to na 1 kWp mamy już 200 zł. Biorąc pod uwagę, że obecnie średnie montowane instalacje w Polsce mają około 5-6 kWp, to już mamy oszczędność 1000 - 1200 zł. To w cale ...

time image

21 Paź 2019, 17:10

Dnia 18.10.2019 o 13:34, gawel napisał: No nie wiem ale zawsze na cenę największy wpływ miały koszty osobowe, jak napisałem powyżej. Obecnie monter bierze lekko 400 zł za montaż jednego panela do niedawna brał 300 i to nie koniec podwyżek tak że przecena o kilka ...

time image

18 Paź 2019, 11:34

No nie wiem ale zawsze na cenę największy wpływ miały koszty osobowe, jak napisałem powyżej. Obecnie monter bierze lekko 400 zł za montaż jednego panela do niedawna brał 300 i to nie koniec podwyżek tak że przecena o kilka groszy to nie ten rząd wielkości.

time image

18 Paź 2019, 11:02

22 godziny temu, gawel napisał: Akurat zejście z cen to jest za co najmniej 5 a wydaje mi się że i 10 lat. Dlatego że owszem ceny nowinek spadają, ale koszt PV to nie tylko sprzęt ale i przede wsztskim koszty osobowe instalatorów, pracowników hurtowni itp. A to pójdzie ...

time image

17 Paź 2019, 21:23

5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Pożyjemy, zobaczymy Będzie tak jak z licencjonowanymi audytorami efektywności energetycznej budynku. Olek to było marne i z góry skazane na porażkę . PV ma odniesienie do opłat za prąd w perspektywie ...

Pożyjemy, zobaczymy Będzie tak jak z licencjonowanymi audytorami efektywności energetycznej budynku.

time image

17 Paź 2019, 12:53

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Zawsze coś i widać, że inicjatywa Samorządów jest. Skoro już zaczęliśmy mówić o czystej energii, trzeba Obywatelom udowodnić, że to nie są tylko słowa. Uważam, ze w TV powinno być więcej ...

Zawsze coś i widać, że inicjatywa Samorządów jest. Skoro już zaczęliśmy mówić o czystej energii, trzeba Obywatelom udowodnić, że to nie są tylko słowa. Uważam, ze w TV powinno być więcej spotów reklamowych. Obecnie każdy musi odbyć spacer do Urzędu Miasta/Gminy/Powiatu ...

time image

17 Paź 2019, 09:47

21 godzin temu, gawel napisał: A dlaczego za małe? Skąd takie twierdzenie? BTW U mnie wychodzi 40% dofinansowania 5k+ulga termo od pozostałości , jak Olek powyżej pisał podobnie. Czas zwrotu spokojnie 3,5 roku przy niezmiennych cenach prądu lub szybciej jak ...

time image

Gość Bastek

17 Paź 2019, 09:32

Ja uważam że, w kwestii prądu najlepiej jest inwestować w fotowoltaikę, już jakiś czas temu zakładałem taką instalację z PV Projekt i teraz naprawdę widzę spore oszczędności

time image

16 Paź 2019, 12:30

46 minut temu, Eksperci Viessmann napisał: To trochę tak jak z Moim Prądem, do 50% dotacji, ale tak naprawdę, realne dofinansowanie to około 20-30%, bo 5 tysięcy złotych to koszt w zaokrągleniu tylko 1 kW, a instalacje 2 kW to na Polskie gospodarstwa za mało.  A ...

time image

16 Paź 2019, 11:44

Dnia 15.10.2019 o 11:22, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:   Sprytnie to ujęte z dofinansowaniem 40% ponieważ 15 tysięcy to 40 % ale dla instalacji 4.5 kWp wg informacji z rynku. Nie wiadomo ile procent to jest obecnie  biorąc pod uwagę ceny instalacji ...

22 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał: A jaki to program w Warszawie był na 30%?    Ps. z tymi pomiarami dachów bez wizji lokalnej to się słyszy wielokrotnie. Wizja lokalna to podstawa! No i warto również wymagać pomiarów końcowych, kamera ...

time image

15 Paź 2019, 08:24

BTW wczoraj złożyłem zgłoszenie  mojej elektrowni PV w RE Konstancin, teraz czekam na tzw warunki z nimi pedzę do BOK PGE i podpisuje aneks do umowy kompleksowej, następnie czekam na licznik 2 biegunowy i z protokołem licznika oraz wypełnionym już przez instalatora wnioskiem śmigam ...

time image

14 Paź 2019, 11:28

16 minut temu, retrofood napisał: Ale klima (coraz częściej) musi działać również w godzinach wieczornych i tych późniejszych, kiedy słonko już zasnęło. Taki klimat nam się robi.   Ważne jednak co innego, gdyby nie fotowoltaika, wielu ludzi nawet ...

time image

14 Paź 2019, 11:18

Dnia 10.10.2019 o 15:55, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Słyszałem o kontynuacji dofinansowania z tego programu. Znajomi zdążyli jeszcze na dofinansowanie z Warszawy - 30% (miało być 40%) i będą mogli to odpisać na raty w kolejnych zeznaniach podatkowych. ...

time image

14 Paź 2019, 11:09

1 minutę temu, aaaa napisał: diabeł tkwi w szczegółach. Tak się składa, że mam też i klimę od jakiegoś czasu. Godzina pracy 1 splita to około 0,8kwh. Biorąc pod uwagę produkcje w okresie letnim, to tak szybko tej produkcji nie zjem..dla małych instalacji - fakt, ...

time image

14 Paź 2019, 11:05

2 godziny temu, retrofood napisał: Ta letnia nadprodukcja jest dość szybko zjadana przez klimę. Ale komfort kosztuje, nic na to nie poradzimy.  diabeł tkwi w szczegółach. Tak się składa, że mam też i klimę od jakiegoś czasu. Godzina pracy 1 splita to około ...

time image

14 Paź 2019, 11:05

kWh

time image

14 Paź 2019, 10:59

1 godzinę temu, bajbaga napisał: Polecam stronę: https://pvmonitor.pl/  ewentualnie poczekać kilka miesięcy aż swoje "dane" opublikują  aaaa i gawel.   Ps. Jeśli w tym co pisała żona, o tym co powiedział jej mąż, jest ziarnko prawdy, proponuję ...

time image

14 Paź 2019, 09:50

Polecam stronę: https://pvmonitor.pl/  ewentualnie poczekać kilka miesięcy aż swoje "dane" opublikują  aaaa i gawel.   Ps. Jeśli w tym co pisała żona, o tym co powiedział jej mąż, jest ziarnko prawdy, proponuję zmianę sprzedawcy energii elektrycznej 

time image

14 Paź 2019, 08:19

24 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:  . Latem będzie nadprodukcja ale zimą będzie można się dogrzewać farelkami   Ta letnia nadprodukcja jest dość szybko zjadana przez klimę. Ale komfort kosztuje, nic na to nie poradzimy. 

Najważniejsze, ze można produkować prąd. Latem będzie nadprodukcja ale zimą będzie można się dogrzewać farelkami lub klimatyzacją w trybie grzania. Lepsze to niż latać co chwila i dorzucać do kominka W rozmowach ze znajomymi, którzy już maja na dachach elektrownię, słyszę, ...

time image

14 Paź 2019, 07:44

porównanie wydaje mi się chybione, bo solary zimą mogą nie podgrzać wody w ogóle, natomiast z PV niedużo bo niedużo, ale produkcja będzie nawet zimą przykładowe dane na ten temat w miesiącach w których dzień jest najkrótszy i jest najmiej słońca (listopad-luty) ...

time image

Gość mhtyl

13 Paź 2019, 18:01

Dnia 11.10.2019 o 21:28, Elfir napisał: ciekawe jaka będzie produkcja zimą, kiedy więcej jest dni pochmurnych?     11 minut temu, Elfir napisał: tak w ekspresowym skrócie mój mąż pracuje w Enea, wiec doskonale wiem jakie są ...

time image

13 Paź 2019, 17:45

Dnia 11.10.2019 o 21:35, mhtyl napisał: Zimą odbiera się nadprodukcję prądu od ZE  jaką zrobiło się latem, to tak w expresowym skrócie.  tak w ekspresowym skrócie mój mąż pracuje w Enea, wiec doskonale wiem jakie są zyski, jakie opłaty  

time image

12 Paź 2019, 12:05

ok u mnie wyszło jakoś 4660 to jest OK już taniej koło stolicy się nie da. po odliczeniach wyjdzie 2665 i to ma sens

time image

12 Paź 2019, 12:01

Ps. 3.  Patrz post #93 pierwszy link - pisze że cena to 4.000,- do 6.000,- za (w uproszczeniu) 1 kW.

time image

12 Paź 2019, 12:00

no kurde jakoś nie zażarzyłem 

time image

12 Paź 2019, 11:58

Ps.2. To jeszcze raz nie dotyczyło zapisu, jeno miało pokazać ile w praktyce kosztuje przyjemność obcowania z własnymi PV.

time image

12 Paź 2019, 11:56

PS 2 Tak się składa że cena jest negocjowana i z żadnymi linkami się nie zgadza bo żadnych nie wklejałem. Przed chwilą, bajbaga napisał: U mnie, jakoś te zasady nie przyjęły się (tak jak u górali PB) - być może z lenistwa, bo tak łatwiej ocenić czy jest ...

time image

12 Paź 2019, 11:56

U mnie, jakoś te zasady nie przyjęły się (tak jak u górali PB) - być może z lenistwa, bo tak łatwiej ocenić czy jest to np. tysiąc, czy dziesięć tysięcy.   Ps. Przyszedłeś tu pogadać czy ....................... 

time image

12 Paź 2019, 11:50

1 godzinę temu, bajbaga napisał: Jeszcze raz 10.660 zł (dziesięć tysięcy sześćset sześćdziesiąt złotych polskich).   Ps. W tabeli nie wykazano wniosków oczekujących, wpłynęły ale nie zostały ani zatwierdzone, ani odrzucone. Podstawowy ...

time image

12 Paź 2019, 10:33

5 godzin temu, gawel napisał: W sumie za instalację dałem 18 tys po odliczeniu dotacji i podatku wyjdzie 10660. Jeszcze raz 10.660 zł (dziesięć tysięcy sześćset sześćdziesiąt złotych polskich).   Ps. W tabeli nie wykazano wniosków oczekujących, ...

time image

Gość mhtyl

12 Paź 2019, 09:30

4 godziny temu, gawel napisał: No zobacz ile osób złożyło ? Wniosków złożonych jak widzę jest 2451 szt  a zatwierdzonych 2165 szt czyli co to jest na całą Polskę? A i tak ta tabela jest zrobiona na kolanie bo jeżeli na dole piszą Wnioski ...

time image

12 Paź 2019, 04:29

Mój wczorajszy nabytek dopisze się do wątku ale w formule ile się spodziewam zyskać na PV. Założenie jest takie że instalacja ma mi obniżyć koszt prądu w dziennej taryfie bo to najbardziej boli (67 gr/kWh). Zużywam około 7k kWh/rok w tym 70% w II strefie, a instalacja ma ...

time image

Gość mhtyl

11 Paź 2019, 19:35

4 minuty temu, Elfir napisał: ciekawe jaka będzie produkcja zimą, kiedy więcej jest dni pochmurnych?   Zimą odbiera się nadprodukcję prądu od ZE  jaką zrobiło się latem, to tak w expresowym skrócie. 

time image

11 Paź 2019, 19:28

ciekawe jaka będzie produkcja zimą, kiedy więcej jest dni pochmurnych?  

time image

Gość Sławek

11 Paź 2019, 08:16

Potwierdzam wiele zależy od podejścia firmy wykonującej instalację. U mnie instalacja prawie 8kW panele Boviet 310W inwerter Solaredge działa od kilku miesięcy i... rewelacja! Deklarowane parametry pracy są przekraczane więc mile się rozczarowałem. Rozumiem sceptycyzm ale ceny podawane ...

Słyszałem o kontynuacji dofinansowania z tego programu. Znajomi zdążyli jeszcze na dofinansowanie z Warszawy - 30% (miało być 40%) i będą mogli to odpisać na raty w kolejnych zeznaniach podatkowych. Elektrownie domowe już działają. Ciekawe, że dach był skanowany z satelity ...

time image

10 Paź 2019, 13:30

Dnia 2.10.2019 o 16:46, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Rozmawiałem z moimi znajomymi, którzy skorzystali z programu dofinansowania w Warszawie. Stwierdzili zgodnym chórem, że najważniejsza jest ekipa montażowa a w zasadzie firma. Reasumując - masz całkowitą ...

16 godzin temu, Gość Wojciech napisał: Powiem tak - ilu ludzi tyle opinii. My nie planujemy żadnych przeprowadzek i takie panele uważam za dobry pomysł i podstawę nowoczesnego budownictwa. Grunt, aby znaleźć dobrą firmę, która ma uczciwe podejście do sprawy. Rozmawiałem ...

time image

Gość Wojciech

02 Paź 2019, 13:45

Powiem tak - ilu ludzi tyle opinii. My nie planujemy żadnych przeprowadzek i takie panele uważam za dobry pomysł i podstawę nowoczesnego budownictwa. Grunt, aby znaleźć dobrą firmę, która ma uczciwe podejście do sprawy.

time image

Gość mhtyl

13 Wrz 2019, 15:19

Temat jest ile zaoszczędziło się na montażu ogniw PV a nie o montażu, trochę nie na temat w tym temacie.

time image

13 Wrz 2019, 11:56

I jeszcze jeden ciekawy film: 7 zasad doboru instalacji fotowoltaicznej:

time image

13 Wrz 2019, 09:26

 

time image

Gość mhtyl

20 Sie 2019, 19:19

Dnia 16.08.2019 o 10:26, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: To jest tak jak z pytaniem o cenę jednego litra oleju napędowego lub benzyny. Ludzie  - przecież to komercja jest - nie ma ceny jednej za 1kW. To nie kurs waluty. O co te spory? Jak widzisz nie ...

time image

19 Sie 2019, 14:14

1 godzinę temu, demo napisał: Viessmann jest producentem paneli, czy tylko nakleja metki ?. Sam jestem ciekaw. Firma, której ja mam ofertę, sama produkuje moduły, ale nie ukrywają, że gotowe wafle ściągają z Chin. Do produkcji wafli trzeba mieć bardzo ...

time image

19 Sie 2019, 12:59

Pakiet XS 8 paneli a na zdjęciu 10.  Czy to cena samych paneli bez falownika i reszty akcesoriów potrzebnych do działania całego urządzenia ?. Viessmann jest producentem paneli, czy tylko nakleja metki ?.

time image

19 Sie 2019, 10:55

Fotowoltaika to gorący temat. Widać chociażby tu na forum   My mamy np. pakiety fotowoltaiczne! Zobaczcie na produkty i ceny oraz rozmiary pakietów TUTAJ  

To jest tak jak z pytaniem o cenę jednego litra oleju napędowego lub benzyny. Ludzie  - przecież to komercja jest - nie ma ceny jednej za 1kW. To nie kurs waluty. O co te spory?

time image

13 Sie 2019, 05:27

Dnia 9.08.2019 o 21:11, gapanowa napisał:   Nie wiem skąd Wy te ceny bierzecie, dzisiaj dostałam ofertę w Szczecinie 8 tys. za kW   takie same pytanie bym mógł zadać...

time image

09 Sie 2019, 19:11

Dnia 7.08.2019 o 17:33, aaaa napisał: No dokładnie...ja miałem poobną ceną za 6,71kwp, ostatecznie zmieniło się to w 6,82 (305W zamieniło się w 310W) i inwerter 3F...do tego dofinansowanie z WFOŚ ( już niestety go nie ma, sprawdzałem)   Dnia 7.08.2019 ...

time image

09 Sie 2019, 18:08

1 godzinę temu, zenek napisał: Może Krakow nie wystepuje. Nie wiem.Wg mojej wiedzy (mam sąsiadów, którzy teraz zakładali takie instalacje) - nie ma takich atrakcyjnych dotacji. Mimo głośnej retoryki władz nt. ochrony powietrza.  To się dowiedz bratku i ...

time image

09 Sie 2019, 16:35

12 godzin temu, aaaa napisał: Zenek, z tego co wiem na ten temat, to jak ktoś (gmina,miasto) nie występuje o dotacje, to ich nie dostaje Albo wnioski są na tak słabym poziomie merytorycznym, że są odrzucane...i stad są duże obszary, gdzie praktycznie ich nie ...

time image

09 Sie 2019, 07:36

10 godzin temu, uroboros napisał: Oj, zeniu, ty to umiesz demagogicznie manipulować cytatami, mistrzu... Dupa wołowa nie mistrz, bo np ten cytat: Dnia 7.08.2019 o 11:01, demo napisał: No może i należy ale wiesz są w tym kraju strefy szczególnego ...

time image

09 Sie 2019, 03:58

Zenek, z tego co wiem na ten temat, to jak ktoś (gmina,miasto) nie występuje o dotacje, to ich nie dostaje Albo wnioski są na tak słabym poziomie merytorycznym, że są odrzucane...i stad są duże obszary, gdzie praktycznie ich nie ma. I ja nie widzę przypadkowości, prędzej ...

time image

Gość

08 Sie 2019, 21:01

Oj, zeniu, ty to umiesz demagogicznie manipulować cytatami, mistrzu...

time image

08 Sie 2019, 20:48

2 godziny temu, demo napisał: Nie po żadnym uważaniu tylko w zależności od tego w jakich regionach jakie programy funkcjonują. W jednym jest tak a w innym inaczej, ale to nie jest żadna podstawa do pitolenia głupot że po uważaniu i dla wyjątków. Jedne ...

time image

08 Sie 2019, 20:18

3 godziny temu, aaaa napisał: demo - z tego co pamiętam, to w programie "czyste powietrze" pojawiły się takie progi dochodowe, że żeby dostać 90% dofinansowania, to trzeba faktycznie mieć dochód poniżej 600 na łebka. Więc w tej kwestii zenek chyba ma rację. O ...

time image

08 Sie 2019, 18:40

Nie po żadnym uważaniu tylko w zależności od tego w jakich regionach jakie programy funkcjonują. W jednym jest tak a w innym inaczej, ale to nie jest żadna podstawa do pitolenia głupot że po uważaniu i dla wyjątków. Jedne programy się kończą inne zaczynają, sam nie wiem ...

time image

08 Sie 2019, 17:47

2 godziny temu, demo napisał: Gdzie jest te 600 na głowę ? i do tego dotyczy to gospodarstw rolnych. tu (poczytaj tabelkę): https://czystepowietrze.eu/Co-Zyskujesz/?gclid=EAIaIQobChMI-6-Gnenz4wIVh8YYCh1MtwksEAAYAiAAEgI8i_D_BwE   a tu m.in. dofinansowanie ...

time image

08 Sie 2019, 15:59

demo - z tego co pamiętam, to w programie "czyste powietrze" pojawiły się takie progi dochodowe, że żeby dostać 90% dofinansowania, to trzeba faktycznie mieć dochód poniżej 600 na łebka. Więc w tej kwestii zenek chyba ma rację. O gospodarstwach rolnych nic nie wiem... Nie ...

time image

08 Sie 2019, 14:45

12 minut temu, zenek napisał: W twoim - linku: "Kwoty dofinansowań również siłą rzeczy są różne i tak jak warunki zależą od poszczególnych programów, jednak z reguły stanowią one pokaźną część inwestycji, a często mogą sięgać nawet do 100 procent ...

time image

08 Sie 2019, 14:29

24 minuty temu, demo napisał: Gdzieś to wyczytał ?. Jak cię znam to pewnie w swoim śpiewniku ? W twoim - linku: "Kwoty dofinansowań również siłą rzeczy są różne i tak jak warunki zależą od poszczególnych programów, jednak z reguły stanowią ...

time image

08 Sie 2019, 14:01

17 godzin temu, zenek napisał: 1. W wypadku osób zarabiających do 600 zł na głowę. Coś koło tego masz - skoro dostałeś 80%? Nadal są to wyjątki - 80% dla nielicznych. Więc bajki o powszechności dotacji w wysokości 80%. Gdzieś to wyczytał ...

time image

07 Sie 2019, 20:00

1 godzinę temu, demo napisał: A dotacje mogą sięgać nawet 90%. Pewnie w Twojej gminie władze uznały że ta droga jest ważniejsza i tyle. 1. W wypadku osób zarabiających do 600 zł na głowę. Coś koło tego masz - skoro dostałeś 80%? Nadal ...

time image

07 Sie 2019, 18:34

7 godzin temu, zenek napisał:   A fantazje i herezje twoje to opowieści, że jest 80% dotacji na instalacje fotowoltaiczne. Są dla nielicznych - pewnie twoje serce po właściwej ideologicznie stronie i rozum podpowiada ci, że jest to i sprawiedliwe i zasadne. ...

time image

07 Sie 2019, 15:33

4 godziny temu, Brum napisał: Nie wiem skąd te ceny bierzecie, ale mam przed sobą ofertę jednej firmy, sprzed miesiąca. Przykładowe zestawy 2 kW - 8 100 zł 3 kW - 11 700 zł 4 kW - 15 900 zł 5 kW - 19 900 zł 6 kW - ...

time image

07 Sie 2019, 14:19

Dnia 6.08.2019 o 09:54, mhtyl napisał:    I przestań pisać takie herezje, to że pocieszasz siebie to zrozumiem tylko po co mieszasz innym w głowach. Realne kwoty i prawda o opłacalności instalacji fotowoltaicznej jest opisane w ostatni nr BD https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21218-czy-fotowoltaika-jest-oplacalna   Nie ...

time image

07 Sie 2019, 11:09

Nie wiem skąd te ceny bierzecie, ale mam przed sobą ofertę jednej firmy, sprzed miesiąca. Przykładowe zestawy 2 kW - 8 100 zł 3 kW - 11 700 zł 4 kW - 15 900 zł 5 kW - 19 900 zł 6 kW - 23 400 zł   Cena z VAT 8% (montaż na dachu) Inverter jednofazowy, ...

time image

07 Sie 2019, 11:01

1 godzinę temu, demo napisał: W zasadzie Twoje zdanie w tej sprawie mnie nie interesuje bo to demagogiczne wypierdy Naprawdę masz fobie - to przeszkadza w logicznym myśleniu. Nie wiem jakie są strefy w Polsce specjalnego traktowania - napisalem, że Konstytucja ...

time image

07 Sie 2019, 09:01

W zasadzie Twoje zdanie w tej sprawie mnie nie interesuje bo to demagogiczne wypierdy zmierzające do tego że wszystkim należy się po równo. No może i należy ale wiesz są w tym kraju strefy szczególnego traktowania z różnych względów.   Pewnie coś słyszałeś o tych ...

time image

07 Sie 2019, 07:47

17 godzin temu, demo napisał: To patrz i czytaj.    http://www.ekogen.pl/finansowanie/239-urzad-miejski-w-zabrzu-niska-emsija-pone No i co, to kto miesza w tych głowach ?. Po co ten triumfalizm? No jest - w jednym mieście. Nawet ...

time image

06 Sie 2019, 13:38

22 godziny temu, mhtyl napisał: Za taką kwotę to masz instalację z odzysku a kredyt dostałeś za friko? a pisanie o 80% dofinansowaniu to już czyta fantazja    I przestań pisać takie herezje, to że pocieszasz siebie to zrozumiem tylko po co mieszasz innym ...

time image

Gość mhtyl

06 Sie 2019, 07:54

11 godzin temu, demo napisał: Pod koniec sierpnia montuję zestaw jakieś 2,5 kW, udział własny ok 4 tys, dofinansowanie 80%.   Za taką kwotę to masz instalację z odzysku a kredyt dostałeś za friko? a pisanie o 80% dofinansowaniu to już czyta ...

time image

05 Sie 2019, 19:32

Dnia 31.07.2019 o 17:47, mhtyl napisał:   Ogłupiacie ludzi że prąd za darmo i każdy łyka to jak pelikan bo wiadomo każdy lubi coś za darmo a to że dzisiaj trzeba wywalić 30-40 tys to już przyćmiewa im umysł bo motto przecież jest "PRĄD ZA DARMO" Pod ...

time image

05 Sie 2019, 19:02

7 godzin temu, Brum napisał: Można kupić inverter wyspowy, czy hybrydowy. Tylko wtedy to raczej trzeba mieć jakieś akumulatory. Wyobraź sobie sytuacje, gdy masz pochmurne niebo, robisz pranie i pieczesz ciasto. Wyłączają prąd a Twoja produkcja nie wystarcza, nie masz ...

time image

05 Sie 2019, 18:54

7 godzin temu, Brum napisał: Można kupić inverter wyspowy, czy hybrydowy. Tylko wtedy to raczej trzeba mieć jakieś akumulatory. Wyobraź sobie sytuacje, gdy masz pochmurne niebo, robisz pranie i pieczesz ciasto. Wyłączają prąd a Twoja produkcja nie wystarcza, nie masz ...

time image

Gość mhtyl

05 Sie 2019, 15:19

Czyli jest możliwość ale trochę ona będzie kosztować aby mieć prąd w razie zaniku z sieci.

time image

05 Sie 2019, 11:16

Dnia 29.07.2019 o 16:33, mhtyl napisał: W przypadku gdy nie ma prądu w sieci to czy nie automatycznego przełącznika który przy zaniku prądu sieciowego odcina dopływ prądu z instalacji domowej? coś na wzór przełącznika sieć-agregat. Można kupić inverter ...

time image

Gość mhtyl

31 Lip 2019, 17:48

1 godzinę temu, bajbaga napisał: Ale malkontent to i owszem. Na pewno nie większy aniżeli co niektórzy starzy bywalcy i co najważniejsze nie wciskający komuś czegoś na siłę jak np kolega Arturek   

time image

31 Lip 2019, 15:59

9 minut temu, mhtyl napisał: Sądzisz, że jestem nawiedzony? Nie, ależ skąd? Ale malkontent to i owszem.

time image

Gość mhtyl

31 Lip 2019, 15:47

7 godzin temu, bajbaga napisał: Zaraz pojawi się ktoś nawiedzony i napisze że koszty są wysokie i dlatego celowo o tym się mówi. Czy aby na pewno?  Znam dokładne dane z niemieckiego rynku ( tam od ponad dekady "funkcjonują takie stawki)  Maksymalna ...

time image

31 Lip 2019, 10:18

2 godziny temu, bajbaga napisał: Tak się zastanawiam    No ja nie mam ochoty grać z gołębiem w szachy Z mojej strony EOT 2 godziny temu, bajbaga napisał: Maksymalna stawka za ful ubezpieczenie to około 70 Euro, przy szkodzie do ...

time image

31 Lip 2019, 07:45

11 godzin temu, mhtyl napisał:   Chcesz powiedzieć ze przez okres kilku letni zanim owa instalacja się zwróci żadnych dodatkowych kosztów nie będzie więc co to jest  za urządzenie które się nie psuje i pracuje non stop? A ciekawe jak przyjdzie ...

time image

31 Lip 2019, 07:43

Tak się zastanawiam  Cały internet, ruch na drogach, TV, pogoda, itp. działa w oparciu o ....... ? Bingo - to fotowoltaika, tyle, że działająca, nawet ponad 20 lat, w bardzo skrajnych warunkach - w kosmosie. Jakoś nie słyszałem (może głuchy jestem?) aby na orbitę ...

time image

Gość mhtyl

30 Lip 2019, 19:43

1 godzinę temu, aaaa napisał: Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz...sprawdź najpierw co oznacza "perpetum mobile"   A potem może poczytaj o żywotności, kosztach utrzymania instalacji PV...bo póki co, to tylko fantazjujesz.... O ...

time image

30 Lip 2019, 17:42

Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz...sprawdź najpierw co oznacza "perpetum mobile"   A potem może poczytaj o żywotności, kosztach utrzymania instalacji PV...bo póki co, to tylko fantazjujesz....

time image

Gość mhtyl

30 Lip 2019, 16:29

51 minut temu, aaaa napisał: Ale co ty rozumiesz pod pojęciem utrzymanie instalacji?!?  Bo za cholerę nie rozumiem.... Perpetum mobile to chyba ta instalacja fotowoltaiczna nie jest, prawda?

time image

30 Lip 2019, 15:37

Ale co ty rozumiesz pod pojęciem utrzymanie instalacji?!?  Bo za cholerę nie rozumiem....   Tak, jasne, jeśli chodzi o PC, to też ponoszę koszty utrzymania instalacji...no, przez te kilka lat kilkadziesiąt zł wydałem, to fakt.... Prawda jest taka, że zawsze będą ...

time image

Gość mhtyl

30 Lip 2019, 15:03

4 minuty temu, bajbaga napisał: Można grzać wunglem, śmieciami i innym syfem Rysiu nie można śmieciami i innym syfem 

time image

30 Lip 2019, 14:56

Tiaaa. Można grzać wunglem, śmieciami i innym syfem - a innym licząc kiedy się im zwróci inwestycja w PCi albo fotowoltaikę.

time image

Gość mhtyl

30 Lip 2019, 14:50

6 minut temu, bajbaga napisał: Jeśli zamiast "fotowoltaika" użyje się "pompa ciepła" - to wypisz wymaluj argumenty były takie same. Tylko pompa ciepła musi być a fotowoltaika nie aby ogrzać dom  

time image

30 Lip 2019, 14:43

9 minut temu, mhtyl napisał: U nas wszystko drożeje   to jest normalne że prąd będzie drożał ale co z utrzymaniem instalacji? czy ona będzie za darmo? i po drugie czy za te kilka ładnych lat gdy instalacja sie zwróci nie trzeba będzie czegoś w niej wymienić na ...

time image

Gość mhtyl

30 Lip 2019, 14:27

10 godzin temu, aaaa napisał: A jak prąd będzie drożał (co jest raczej przesądzone), to PV tylko szybciej się zwróci... U nas wszystko drożeje   to jest normalne że prąd będzie drożał ale co z utrzymaniem instalacji? czy ona będzie za darmo? i po ...

time image

30 Lip 2019, 03:44

8 godzin temu, mhtyl napisał: Przecież nie będą wielkie to jest gospodarstwo domowe a nie zakład usługowy aby tysiące kilowatów zużywać. To samo dotyczy ceny za kW, na pewno są rozbieżności ale rzędu kilku groszy. Koło tego też nie mogę przejść obojętnie... przyjmuje ...

time image

29 Lip 2019, 19:19

55 minut temu, PeZet napisał: Bardzo ciekawy film o inastalacji DIY z paneli używanych. koszt 7tys zł. Ja bym się jednak lekko zastanowił dlaczego ktoś pozbywa się zamortyzowanych paneli.  Polecam zaglądnięcie na tę stronę https://pvmonitor.pl Albo ...

time image

Gość mhtyl

29 Lip 2019, 18:48

2 godziny temu, aaaa napisał: Więc co ci po informacji, ile płaci za prąd, jak w zależności od regionu(dostawcy prądu) i taryfy którą ma, będzie to oznaczało diametralnie inną ilość kwh ?? Przecież nie będą wielkie to jest gospodarstwo domowe a nie ...

time image

29 Lip 2019, 18:22

  Bardzo ciekawy film o inastalacji DIY z paneli używanych. koszt 7tys zł. Polecam obejrzeć, daje do myslenia.     oraz instalacja wypasiona za około 40tys zł. Full wypas. Tez ma sens, jak się ma wolne tak duże środki.     tabelka ...

time image

29 Lip 2019, 16:41

ale jeszcze do tego chcę się odnieść... 2 godziny temu, mhtyl napisał: Czyli coś koło tego co ja i powiem Ci że przy obecnej cenie instalacji fotowolaicznej nie kalkuluje się. Instalacja zwraca się po około 8-10 latach, koszt strzelam około 30 tys i jeszcze ...

time image

29 Lip 2019, 16:24

1 godzinę temu, mhtyl napisał: Dlaczego? Chodzi przecież o opłacalność i jak nawet w miesięczniku BD piszą kiedy sie instalacja zwróci, nie wiem czy dobrze wyliczyłem ale po mojemu co napisałem wyżej przy dzisiejszej cenie fotowoltaiki jest ona nie opłacalna.   A ...

time image

Gość mhtyl

29 Lip 2019, 14:33

9 godzin temu, PeZet napisał: Przymierzam się do fotowoltaiki nie ze względu na oszczędzanie, bo inwestycja jest duża, ale po to, żeby zmierzać do niezależności energetycznej. Obecnie miesięcznie płacę za prąd około 120zł. Czyli coś koło tego co ja ...

time image

29 Lip 2019, 13:52

7 godzin temu, aaaa napisał:   To źle postawione pytanie. Liczy się tak naprawdę zużycie w kwh, a nie koszt.   Co więcej, rozliczenie i tak jest roczne, więc po prostu należy zapytać o średnioroczne zapotrzebowanie na energię. Tutaj ...

time image

29 Lip 2019, 10:03

5 godzin temu, PeZet napisał: Przymierzam się do fotowoltaiki nie ze względu na oszczędzanie, bo inwestycja jest duża, ale po to, żeby zmierzać do niezależności energetycznej. Obecnie miesięcznie płacę za prąd około 120zł. Z tą niezależnością to ...

time image

29 Lip 2019, 06:33

Dnia 24.07.2019 o 09:29, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: 1 kWp mocy zainstalowanej to ok. 1000 kWh energii rocznie. Zakładam, że oddamy ją głównie do sieci, a potem odbierzemy. W przypadku małych instalacji praktycznie bez kosztów można odebrać ...

time image

29 Lip 2019, 04:46

Przymierzam się do fotowoltaiki nie ze względu na oszczędzanie, bo inwestycja jest duża, ale po to, żeby zmierzać do niezależności energetycznej. Obecnie miesięcznie płacę za prąd około 120zł.

time image

Gość mhtyl

28 Lip 2019, 08:42

8 minut temu, PeZet napisał: Obliczyłem, że moje roczne zapotrzebowanie na en el to 2000kWh - bieżące zużycie na światło, komputer, termę. Z tego co czytałem, zrozumiałem, że chcąc pokryć to zapotrzebowanie powinienem zainstalować panele PV o mocy 2000Wp. Uwzględniając ...

time image

28 Lip 2019, 08:30

Obliczyłem, że moje roczne zapotrzebowanie na en el to 2000kWh - bieżące zużycie na światło, komputer, termę. Z tego co czytałem, zrozumiałem, że chcąc pokryć to zapotrzebowanie powinienem zainstalować panele PV o mocy 2000Wp. Uwzględniając straty na inwerterze i straty na ...

time image

26 Lip 2019, 12:31

21 godzin temu, Gość mackis napisał: Taki był wymóg dla uzyskania 8% VAT'u, jak bym zamontował na dachu wolnostojącego garażu lub na gruncie byłoby 23% VAT'u  A dla zainteresowanych - warto wiedzieć, że są w planach zmiany własnie w tym temacie. Możliwe, ...

time image

Gość mackis

25 Lip 2019, 15:24

Witam ponownie. No nie wiem czy namotałem z mocą 1000W/m2. Nic nie pisałem na temat powierzchni paneli. Nic to, ale chyba wiadomo o co chodzi. Instalacje mam o mocy 7kWp i np wyprodukowała w: 2017r - 6600 kW 2018r - 7400 kW 2019r. - mam już 4900 na dzień 25.07.2019 Mam umowę ...

time image

Gość Toomek Biskup

25 Lip 2019, 12:51

Rachunki poszły znaczaco w dół, jesteśmy tez bardziej pro-eko przez te rozwiązania. Jeśli miałbym polecać jakąś firmę, której warto zaufać to Elektron PV!

time image

25 Lip 2019, 10:52

Dnia 24.07.2019 o 12:01, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: Chyba ekspertowi z Vismanna pomyliły się m2 z kW mocy zainstalowanych ogniw. Przy takich wynikach ogniwa miałyby 100% sprawności a w rzeczywistości oscyluje ona wokół 20 % zatem do pozyskania ...

Pięknie, kiedyś o tym wspominałem i usłyszałem, ze trzeba by rozwiązać kwestię podziału zysku na wszystkie liczniki. W tym przypadku widzę, ze na korytarzach światło mamy za darmo, winda pewno też zasilana jest z EKO Prądu + pompy cyrkulacyjne etc. Nie było mowy o innych korzyściach, ...

time image

24 Lip 2019, 11:40

W PL też już są https://www.gramwzielone.pl/trendy/29239/to-jedna-z-pierwszych-w-kraju-wspolnot-mieszkaniowych-ktore-same-produkuja-energie http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,24857919,panele-fotowoltaiczne-na-dachach-blokow-czyli-wroclawska-elektrownia.html  

time image

24 Lip 2019, 11:17

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Brakuje jeszcze ustawy, która pozwoli montować i określić korzyści dla Zarządców nieruchomości. Trochę to skomplikowana sytuacja i dostrzegam rozbieżność interesów, ale możliwe, że któregoś dnia zobaczę ...

time image

24 Lip 2019, 10:43

Z tym 1000W/m2 to nie tak jest. W Polsce 1kW instalacji daje rocznie średnio 1MWh. Ostatnio rozmawiałem z jedną firmą, która instaluje takie instalacje i powiedzieli, że taki zapis mogą umieścić w umowie. Oczywiście to jest zależne od kąta ustawienia modułów, zacienienia.

time image

24 Lip 2019, 10:32

To #mackis lekko naplątał pisząc o mocy modułów rzędu 1000W/m2. Moduły mają zwykle powierzchnię około 1mx1,6m i moc 280Wp, najnowsze generacje dochodzą do 300Wp. Moc 1000W/m2 dotyczy raczej warunków, w jakich producent określa moc modułu: przy natężeniu promieniowania słonecznego ...

Chyba ekspertowi z Vismanna pomyliły się m2 z kW mocy zainstalowanych ogniw. Przy takich wynikach ogniwa miałyby 100% sprawności a w rzeczywistości oscyluje ona wokół 20 % zatem do pozyskania mocy ok. 1 kW potrzeba przynajmniej 5 m2 paneli.  

Brakuje jeszcze ustawy, która pozwoli montować i określić korzyści dla Zarządców nieruchomości. Trochę to skomplikowana sytuacja i dostrzegam rozbieżność interesów, ale możliwe, że któregoś dnia zobaczę na dachu spadzistym PV i jeszcze na tym skorzystam

1 kWp mocy zainstalowanej to ok. 1000 kWh energii rocznie. Zakładam, że oddamy ją głównie do sieci, a potem odbierzemy. W przypadku małych instalacji praktycznie bez kosztów można odebrać z tego 80%. To podstawa przy obliczaniu pożądanej wielkości instalacji. Piszemy o tym w najnowszym ...

time image

23 Lip 2019, 11:41

Dnia 22.07.2019 o 11:04, Gość mackis napisał: Witam Założenia są proste. Instalacja FV produkuje średnio 1000w/m2. Jeżeli zamontujesz instalację 5KWp, to rocznie wyprodukuje ona około 5000 KWh. pójdź do elektrowni, zobacz ile zużywasz prądu rocznie i będziesz ...

time image

Gość mackis

22 Lip 2019, 09:04

Witam Założenia są proste. Instalacja FV produkuje średnio 1000w/m2. Jeżeli zamontujesz instalację 5KWp, to rocznie wyprodukuje ona około 5000 KWh. pójdź do elektrowni, zobacz ile zużywasz prądu rocznie i będziesz wiedział jakiej mocy elektrownię postawić. Czy się opłaca ...

time image

27 Cze 2019, 12:59

11 minut temu, Gość Aga napisał: Mam instalacje 6 kW. komponenty dobrane super pracuję bardzo wydajnie Jak tak dalej pójdzie to zimno będziemy grzać dom prądem Pochwal się! Jaka jest średnia produkcja miesięczna/roczna twojej instalacji? Na jaką technologie ...

time image

Gość Aga

27 Cze 2019, 12:46

Nieodmiennie polecam MK fotowoltaikę mają konkurencyjne ceny niesamowite doświadczenie bardzo dużą wiedzę i są przede wszystkim dla klienta. nie zdzierają tak jak to robią inne firmy. Mam instalacje 6 kW. komponenty dobrane super pracuję bardzo wydajnie Jak tak dalej pójdzie to ...

time image

06 Cze 2019, 06:08

Dnia 20.05.2019 o 23:46, Gość Roman napisał: Dzień dobry, Mam taki kłopot. Poszukuję instalatora, który mógłby wykonać instalację fotowoltaiczną na moim dachu. Mam parę ofert (w granicach 30 tys zł) ale nie wiem jak je porównać. Każda oferta opiera się na ...

time image

Gość Roman

20 Maj 2019, 21:46

Dzień dobry, Mam taki kłopot. Poszukuję instalatora, który mógłby wykonać instalację fotowoltaiczną na moim dachu. Mam parę ofert (w granicach 30 tys zł) ale nie wiem jak je porównać. Każda oferta opiera się na innych założeniach. Jedyne parametry, które mogę porównać ...

time image

20 Maj 2019, 21:46

Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje