Ile zyskałem na instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ile zyskałem na instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada 2015 r. przesłałem do sieci 600 kWh energii elektrycznej. Nie było to dużo, bo staram się kierować wyprodukowany prąd na tzw. samozaopatrzenie. Licząc 1 kWh po 16 gr, powinienem otrzymać w rozliczeniu 96 zł. Nawet taki zarobek się liczy! - mówi Grzegorz, Członek Klubu Budujących Dom, który ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od października 2014 r.

aktualizacja: 2018-08-09 05:46:13

Instalacja solarna:

 1. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, moc zainstalowana 3,9 kW; łączna powierzchnia paneli PV 25,6 m2 (16 szt. × 1,6 m2); kąt nachylenia ruchomy, w przedziale 30–55°; wystawa południowa. Inne elementy – inwerter, licznik dwubiegunowy, bufor c.w.u. o pojemności 750 l, 2 elektryczne grzejniki z granitu, każdy o mocy 1400 W. 

 2. Próżniowe kolektory cieczowe, 4 zestawy po 24 rurki o łącznej powierzchni 16 m2. Kąt nachylenia 40°. Wystawa południowa. Długość instalacji (elastyczna rura Inox) 2 x 15 m. Ciecz robocza – glikol.

Cel: Instalacja PV – produkcja prądu do celów ogrzania budynku i wody użytkowej, zasilanie oświetlenia i elektrycznych urządzeń domowych, odsprzedaż nadwyżki prądu do sieci dostawcy energii elektrycznej. Instalacja z kolektorami cieczowymi – przygotowanie c.w.u. oraz wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o. na gaz z sieci.

Liczba stałych użytkowników: 2 osoby.

Decyzja:chociaż już od kilku lat mam kolektory próżniowe, ponad rok temu założyłem jeszcze instalację fotowoltaiczną z szesnastoma panelami PV, ponieważ musiałem rozebrać wiatrak, produkujący dla domu pewne niewielkie ilości energii elektrycznej.

Oceniłem, że panele PV mogą przynieść mi większe korzyści w stosunku do wiatraka, szczególnie jeśli w chłodniejszej części roku skieruję wytworzoną energię na cele ogrzewania budynku i wody, a w lecie – do obsługi oświetlenia i wybranego sprzętu AGD, a jej nadmiar odeślę do państwowej sieci energetycznej. Gdybym miał zapłacić za panele detaliczną cenę, pewnie nie zdecydowałbym się na ich zakup, nawet odliczając własny montaż, bo nadal są bardzo drogie.

Lecz kiedy w Internecie znalazłem ofertę odkupienia nieużywanych paneli, znad bankrutującej cukierni, postanowiłem przetestować technologię PV u siebie. W znaczący sposób zmniejszyłem koszt inwestycyjny, który powinien wynosić ok. 30 000 zł – panele kupiłem za ok. 40% ceny detalicznej, a ich montaż przeprowadziłem własnym sumptem.

Tylko do dodania inwertera, a potem licznika dwubiegunowego z łączem radiowym wezwałem fachowców. Licznik i umowa na wyprodukowanie do 4 kW energii elektrycznej działają u mnie od 13 sierpnia 2015 r. Obecne warunki odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii są jednak znacznie gorsze, niż te anonsowane na 2016 r.

Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter
Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter

Ogniwa fotowoltaiczne - rady i przestrogi:

 • Panele PV umieściłem na granicy działki, daleko od domu, ponieważ całą południową połać dachu zajęły już wcześniej kolektory próżniowe. Do zamontowania absorberów posłużył mi metalowy stojak, na którym wcześniej osadziłem wiatrak własnej produkcji. Pewne elementy stojaka przerobiłem w taki sposób, żebym mógł ręcznie ustawiać kąt nachylenia paneli w przedziale 30–55°, w zależności od pory roku. Baterie o mocy 245 W/30 V połączyłem szeregowo. Latem zaczynają działać już od ok. szóstej rano.

  Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada 2015 r. przesłałem do sieci 600 kWh energii elektrycznej. Nie było to dużo, bo staram się kierować wyprodukowany prąd na tzw. samozaopatrzenie. Licząc 1 kWh po 16 gr, powinienem otrzymać w rozliczeniu 96 zł. Nawet taki zarobek się liczy!
   
  Drugą wymierną korzyścią używania energii z ogniw PVjest fakt, że pewnej ilości prądu już nie kupuję u dostawcy, tylko produkuję i zużywam ją we własnym zakresie, i po niższych kosztach. Codziennie notuję wskaźniki inwertera i zaobserwowałem, że zapotrzebowanie na ok. połowę ilości prądu, który zużywają wszystkie domowe instalacje i urządzenia, pokrywam z własnej "elektrowni". Jeśli więc roczne zużycie prądu w 2014 r. wyniosło u mnie 3334 kW, a w 2015 r. nie kupiłem połowy tej ilości prądu, lecz sam wyprodukowałem i przeznaczyłem na samozaopatrzenie, pojawia się kolejny zysk.

  W instalacji działają 2 granitowe grzejniki, ogrzewające strefę dzienną w budynku.
  W instalacji działają 2 granitowe grzejniki, ogrzewające strefę dzienną w budynku.
  Ponadto, według umowy, w ciągu roku mogę odesłać do państwowej sieci do 3000 kWh wyprodukowanej i nie zużytej w gospodarstwie domowym energii elektrycznej. Sadzę, że roczny zysk wynikający ze stosowania fotowoltaiki może sięgać u mnie do 2500 zł. Biorąc pod uwagę żywotność ogniw ok. 20 lat, czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych tego układu potrwa 6–7 lat. Ale co najważniejsze – kiedy przejdę na emeryturę, zamortyzowana instalacja PV wywrze pozytywny wpływ na domowy budżet.

  Jest jeszcze jeden istotny aspekt poznawczy, który samodzielnie zdobyłem przez ostatnie lata podczas korzystania z próżniowych kolektorów cieczowych i od roku paneli fotowoltaicznych – według skrupulatnych notatek, czas nasłonecznienia wynosi w mojej części Mazowsza 2000 godzin, a nie statystyczne 1700. To dodatkowo uwiarygadnia zasadność użytkowania różnego rodzaju instalacji słonecznych.
   
 • W celu spożytkowania energii do ogrzania domu, do systemu z panelami PV włączyłem 2 grzejniki z granitu o mocy 1400 W każdy. Zamontowałem je w salonie, połączonym z resztą strefy dziennej. Płytowe grzejniki działają podobnie jak piece akumulacyjne. Kiedy jest słońce lub chociażby odpowiednie natężenie światła, po powrocie z pracy mam tylko nimi ogrzany parter i część poddasza, a grzejniki są gorące ok. 2 godziny.

  Nie dość na tym, instalacja PV podgrzewa, poprzez grzałkę elektryczną, wodę w buforze o poj. 750 l. Obliczyłem, że na podgrzanie o 1°C wody w takim buforze – zużywam prawie 1 kW energii elektrycznej. W lecie kolejnymi grzałkami, umocowanymi na płycie pływającej, podgrzewam wodę w balii kąpielowej, stojącej w ogrodzie.

  Instalacja z ogniwami i inwerterem obsługuje jedną fazę, do której podpiąłem najczęściej używane oraz najbardziej energochłonne sprzęty domowe. Są to sterowniki i urządzenia sterujące fotowoltaiką i solarami, lodówka, czajnik elektryczny, telewizor, pralka, piekarnik, hydrofor, kosiarka ogrodowa.
 

Ogniwa fotowoltaiczne - koszty:

 • 16 paneli PV 8533 zł, 
 • inwerter 5000 zł, 
 • grzejniki granitowe 2 x 1800 zł.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kWp na moim domu

Jak montowane są panele fotowoltaiczne?

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak montowane są panele fotowoltaiczne?
Jak montowane są panele fotowoltaiczne?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny