Pompa ciepła w instalacji z grzejnikami. Czy to możliwe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pompa ciepła w instalacji z grzejnikami. Czy to możliwe?

Pompy ciepła zdobywają coraz więcej zwolenników. To w dużej mierze zasługa tego, że są praktycznie bezobsługowe, a do tego ekologiczne i ekonomiczne. Niestety wielu potencjalnych inwestorów obawia się pomp ciepła w instalacjach z grzejnikami. Eksperci NIBE wyjaśniają, czy ich obawy są uzasadnione.

aktualizacja: 2019-07-09 13:47:11

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nowoczesną pompę ciepła można zastosować zarówno w nowo budowanym domu, jak i w starszym, ponieważ może ona współpracować z różnymi instalacjami grzewczymi - wyjaśnia Małgorzata Smuczyńska, NIBE Business Unit Manager.

Ekspert dodaje: Z założenia pompy ciepła są dedykowane do instalacji niskotemperaturowych, takich jak: ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe. Jednak pompę ciepła można wykorzystać też w instalacji grzejnikowej, choć będzie ona wtedy mniej wydajna, przez co też nieco mniej korzystna ze względów finansowych. Nie oznacza to jednak, że jest to połączenie, którego nie warto stosować.

Pompa ciepła a różne systemy grzewcze w budynku nowym i modernizowanym

W przypadku nowego budownictwa, inwestorzy decydujący się na instalację pompy ciepła, nie muszą martwić się, czy wybrać grzejniki czy podłogówkę. System grzewczy oparty o pompę ciepła NIBE najefektywniej pracuje z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ charakteryzuje się ono niską temperaturą emisji i dużą powierzchnią grzania. Na tym jednak możliwe rozwiązania się nie kończą, ponieważ pompy ciepła NIBE sprawdzają się również przy:

  • płaszczyznowym ogrzewaniu powietrznym, ogrzewaniu konwekcyjnym (o obniżonej temperaturze) lub ogrzewaniu powietrznym;
  • instalacji grzejnikowej z grzejnikami niskotemperaturowymi;
  • instalacji grzejnikowej z zastosowaniem wysokotemperaturowej pompy ciepła (np. pompy gruntowej NIBE F1245 lub powietrznej F2120).

Poszczególne rodzaje instalacji różnią się nie tylko wydajnością, ale także kosztami eksploatacji. Roczne koszty ogrzewania 160-metrowego domu, w którym zainstalowano powietrzną pompę ciepła NIBE F2120 o mocy 12 kW kształtują się następująco:

  • ogrzewanie podłogowe - 1600 zł,
  • ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe - 1840 zł,
  • ogrzewanie grzejnikowe wysokotemperaturowe - 2160 zł.

Decydując się na pompę ciepła w starszym budownictwie, w którym dotychczas korzystaliśmy z tradycyjnych grzejników, trudniej jest określić, które z rozwiązań będzie najekonomiczniejsze ze względu na koszty realizacji inwestycji. Często okazuje się, że nie możemy lub nie chcemy zastosować rekomendowanego do współpracy z pompą ciepła ogrzewania płaszczyznowego. A dodatkowo koszt lub uciążliwość takiego remontu jest nie do zaakceptowania przez mieszkańców. Wtedy najczęściej polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła w parze z grzejnikami niskotemperaturowymi.

Należy jednak uwzględnić następujące koszty: demontaż istniejących grzejników, niewielkie przeróbki instalacji, zakup i montaż grzejników niskotemperaturowych.

Osoby, które nie mają możliwości lub nie chcą dokonywać zmian w układzie instalacji grzewczej, mogą zastosować też inne rozwiązanie - wysokotemperaturową pompę ciepła np. NIBE F2120, która charakteryzuje się niezwykle szerokim zakresem pracy, osiągając 65°C na zasilaniu systemu grzewczego i aż 63°C, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -25°C. Współczynnik efektywności SCOP tego modelu osiąga wartości powyżej 5,0. W praktyce oznacza to, że urządzenie jest w stanie wyprodukować pięć razy więcej energii niż samo pobiera. Co więcej ta pompa ciepła jest w stanie osiągnąć to wszystko pracując jednocześnie niezwykle cicho.

Warto zapamiętać! Rozwiązaniem najkorzystniejszym pod względem wydajności i niskich kosztów ogrzewania jest zastosowanie pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym. Jednak wybór pompy ciepła współpracującej z instalacją grzejnikową też może być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że zdecydujemy się na grzejniki niskotemperaturowe lub wysokotemperaturową pompę ciepła.

Firma powiązana:
NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny