Patronat Honorowy nad VII Kongresem PORT PC objęły Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz agenda ONZ - UN Global Compact Polska.
Kongres PORT PC to najważniejsze wydarzenie branży pomp ciepła w ciągu roku. W tym roku zgromadziło ponad 300 osób z branży. Spotkanie miało na celu integrację całej branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami.
Głównym tematem VII Kongresu PORT PC był "Dom bez rachunków" z pompami ciepła, fotowoltaiką i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Oprócz tego ważnymi tematami były zastosowanie i znaczenie pomp ciepła w przemyśle oraz efektywna elektryfikacja ogrzewania jako najskuteczniejszy kierunek dekarbonizacji w Unii Europejskiej.
W panelu dedykowanym Czystemu Powietrzu i budynkom bez rachunków wziął udział m.in. Pan Minister Piotr Woźny - Pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze". Minister Woźny zwrócił uwagę na znaczenie inicjatywy Dom bez rachunków i poparł ideę wsparcia budynków plus energetycznych przez branżę. Z kolei dyrektor agendy ONZ UN Global Compact Kamil Wyszkowski zachęcił całą branże do skupienia się wokół inicjatywy siedmiu organizacji branżowych skupionych w Porozumieniu Branżowym na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).
- Dlaczego warto wybrać pompę ciepła do ogrzewania domu?
- Jakie są dotacje na pompę ciepła 2023 roku?
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna - która jest lepsza?
Jedną z najszybciej rozwijających się technologii w świecie energetyki są obecnie systemy fotowoltaiczne. Zastosowany w Polsce system rozliczeń energii elektrycznej opierający się o tak zwany system upustów promuje stosowanie pomp ciepła w budynkach jako urządzeń zwiększających zużycie energii za zarazem pozwalających na realizację budynków bez rachunków za zużytą energię elektryczną, ogrzewanie, ciepłą wodę i chłodzenie. W trakcie kongresu przedstawione zostały praktyczne narzędzia pomagające zaprojektować i dobrać takie instalacje.
Jak twierdzi Paweł Lachman - prezes zarządu PORT PC, dzięki starannemu zaprojektowaniu systemu budynku i instalacji, koszty budowy budynków bez rachunku mogą być porównywalne do klasycznych rozwiązań. Dzięki rezygnacji z budowy skomplikowanego dachu, z komina, z pomieszczenia kotłowni czy magazynu opału można zbudować budynek w których koszty zużycia energii i ciepła sprowadzają się tylko do niewielkich kosztów stałych energii elektrycznej.
VII Kongres PORTPC rozpoczął też kampanię informacyjną "Dom bez rachunków" W trakcie sesji poświęconej temu tematowi wystąpili również czołowi eksperci z branży efektywnych budynków. W trakcie Kongresu miała miejsce premiera poradnika "Dom bez Rachunków" przeznaczonego dla branżystów.
Jednym z głównych mówców Kongresu był Marcin Popkiewicz, czołowy polski analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko, autor bestsellerów "Świat na rozdrożu" i "Rewolucja energetyczna. Ale po co?". Marcin Popkiewicz został w tym roku laureatem wyróżnienia PORT PC za wkład w popularyzację wiedzy o zmianach klimatu i odnawialnych źródłach energii w Polsce.
Większość krajów Unii Europejskiej wkroczyła już na drogę zmian w sektorze ogrzewania i chłodzenia, również w Polsce w najbliższych miesiącach musi powstać zintegrowany krajowy plan pozwalający na realizację ambitnych celów klimatycznych w 2030. Kolejny gość: dr Christian Schnell - starszy ekspert Instytutu Jagiellońskiego przedstawił sytuację w zakresie realizacji celu OZE 2020 i 2030 oraz wpływ na rozwój branży pomp ciepła na najbliższych latach.
Jak twierdzi Christian Schnell biorąc pod uwagę konieczność neutralności w emisji CO2 w gospodarce, w średniej i dłużej perspektywie nie ma alternatywy dla szerokiego zastosowania pomp ciepła zarówno w budownictwie, ciepłownictwie i przemyśle.
Gość specjalny, Pál Kiss - prezes węgierskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (MAHŐSZ) przedstawił m.in. znaczenie pomp ciepła dużej mocy w przemyśle i ciepłownictwie oraz perspektywy rozwoju branży w Europie.
Podczas kongresu Bogdan Szymański - prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV przedstawił praktyczne wskazówki dotyczące projektowania, doboru i montażu instalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych. Wystąpienie to było częścią sesji pt. "Dom bez rachunków".
W trakcie Kongresu został rozstrzygnięty konkurs na najlepszy przykład zastosowania pomp ciepła w przemyśle.
Celem Konkursu jest popularyzowanie tematyki pomp ciepła w przemyśle, inspirowanie architektów i projektantów do stosowania tego typu rozwiązań, rozwoju prac naukowo-badawczych związanych z tą tematyką, powielanie istniejących, sprawdzonych w praktyce instalacji, a przez to zwiększanie ilości rzeczywistych aplikacji pomp ciepła w tym sektorze, których skutkiem będzie wzrost udziału OZE oraz poprawa jakości powietrza w Polsce.
Laureaci konkursu:
I miejsce: GEO-TERM POLSKA S.A. za projekt pt. "Kaskada pomp ciepła o mocy 1MW w kopalni "Brzeszcze"".
II miejsce: DiMEN S.C. za projekt pt. "Odzysk ciepła z chłodzenia wtryskarek produkcja tworzyw sztucznych WAŚ Oława".
III miejsce: GWDA SP. Z O.O. za projekt pt. "Instalacja pomp ciepła do ogrzewania budynków oczyszczalni ścieków z wyłączeniem z eksploatacji kotłowni olejowej".
III miejsce: PUH GRASANT za projekt pt. "Odzysk ciepła z wody wodociągowej w Wągrowcu".
Wyróżnienie: GAZUNO LANGOWSKI SP.J. za projekt pt. "Wykorzystanie gazowych absorpcyjnych pomp ciepła do ogrzewania hali centralnego składowania Grene-KRAMP".
Wyróżnienie: DAIKIN AIRCONDITIONING POLAND SP. Z O.O. za projekt pt. "Pompa ciepła w instalacji grzewczej i klimatyzacyjnej w budynku biurowym".
W Kongresie wzięli udział przedstawiciele organizacji branżowych, instytucji związanych z rozwojem rynku pomp ciepła w Polsce, przedstawiciele branży grzewczej oraz osoby zainteresowane tematyką efektywnych budynków przyszłości.
Prezentacje z Kongresu dostępne są na stronie internetowej Kongresu.
Dodatkowe materiały do Poradnika "Dom bez rachunków".
Źródło: PORT PC