Bezglikolowe pompy ciepła Sofath

Bezglikolowe pompy ciepła Sofath

Polski rynek ekologicznych systemów grzewczych czerpiących energię z ziemi od lat opierał się na pompach ciepła wykorzystujących jako czynnik roboczy glikol. Jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się innowacyjne rozwiązania, w których ciepło nie jest przekazywane za pośrednictwem glikolu, ale na zasadzie bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego krążącego w instalacji. Również Sofath, producent pomp ciepła, proponuje swoim klientom bezglikolowe systemy, w których ciepło przekazywane jest przez czynnik R410A.

Znaczenie czynnika roboczego

Przepływ energii w przypadku geotermalnych pomp ciepła odbywa się w zamkniętym obiegu między dolnym źródłem (grunt, woda) a górnym (ogrzewanie podłogowe, grzejniki, klimakonwektory). Dlatego istotne znaczenie ma tzw. czynnik roboczy. Przenosi on energię cieplną między źródłami, a sam proces ogrzewania odbywa się dzięki zmianie jego stanu skupienia.

Najpopularniejszym czynnikiem roboczym w pompach gruntowych jest glikol. Jednak szereg niedogodności związanych z jego zastosowaniem powoduje poszukiwanie efektywniejszych rozwiązań. W bezglikolowych pompach ciepła Sofath czynnikiem roboczym jest wysokowydajny R410A, w pełni ekologiczny i bezpieczny. Nie niszczy warstwy ozonowej oraz nie ulega degradacji, przez co nie ma konieczności jego okresowej wymiany jak w przypadku mieszaniny glikolu.

W przeciwieństwie do mieszaniny glikolu, która z czasem może utracić swoje własności i konieczna jest jej wymiana, czynnik roboczy R410A jest wprowadzany do układu tylko raz – podczas uruchamiania urządzenia. Odpowiednia jego ilość determinuje prawidłowe parametry pracy pompy, które są szczegółowo opisane w protokole odbioru instalacji. Daje to pewność, że czynnik roboczy został użyty poprawnie i zapewni bezawaryjne działanie urządzenia – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

Bez glikolu, czyli jak?

Zastosowanie systemu bezglikolowego jest możliwe w technologii geotermalnej, czyli takiej, która pobiera energię cieplną z gruntu. Ten sposób jej pozyskiwania wykorzystują pompy ciepła Natea i Caliane marki Sofath. W obu systemach bezglikolowy czynnik roboczy, który płynie w rurach kolektora gruntowego poziomego lub pionowego, pobiera i oddaje do domu ciepło znajdujące się w ziemi w celu jego ogrzewania. Odparowany czynnik trafia do pompy wyposażonej w kompresory SCROLL. W kompresorze zachodzi proces sprężenia, który podnosi parametry czynnika tak, by było możliwe właściwe ogrzanie domu.

Działanie systemu Natea opiera się na technologii bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie. Oznacza to, że przed oddaniem ciepła czynnik znajduje się w postaci gazowej, a tuż po nim skrapla się i wraca do obiegu. W tym przypadku kolektor gruntowy jest parownikiem pompy a instalacja grzewcza - skraplaczem. Ani w wymienniku gruntowym, ani w instalacji grzewczej nie ma płynu pośredniczącego w wymianie ciepła, dzięki temu efektywność tej pompy jest największa.

Natomiast pompy ciepła Caliane wykorzystują technologię bezpośrednie parowanie/woda, w której gorący czynnik roboczy trafia do wymiennika płytowego i przekazuje swoją energię cieplną wodzie płynącej w układzie grzewczym budynku (ogrzewanie podłogowe, ścienne lub grzejniki niskotemperaturowe). Skroplony czynnik wraca do kolektora gruntowego i powiela cykl. W systemie tym wymiennik gruntowy jest parownikiem, a więc w ułożonych w ziemi rurach krąży czynnik roboczy, który w nich odparowuje. Dzięki wyeliminowaniu roztworu glikolu i dodatkowego wymiennika pośredniczącego w wymianie ciepła uzyskuje się większą sprawność pompy.

Przewaga pomp bez glikolu

W urządzeniach bezglikolowych w porównaniu do glikolowych, czynnik roboczy się nie starzeje, nie ma konieczności jego wymiany. W konsekwencji koszty eksploatacji takiej pompy są niższe a jej użytkowanie prostsze. System jest niezwykle wydajny, ponieważ nie występują straty ciepła na wymienniku i nie jest potrzebna dodatkowa pompa obiegowa wymagająca zasilania. Co więcej, według badań EHPA (European Heat Pump Association) wskaźnik efektywności sezonowej (SPF) dla takich pomp ciepła jest wyższy i lepszy niż w urządzeniach typu powietrze/woda czy glikol/woda.

W przypadku bezglikolowych rozwiązań Sofath wielkość wymienników gruntowych zostaje ograniczona do minimum i wynosi do 120 % ogrzewanej powierzchni. Dodatkowo, mniejsza ilość elementów konstrukcyjnych w urządzeniach Sofath zapewnia większe bezpieczeństwo i wyższe współczynniki efektywności (COP na poziomie 4,0-5,6)*. To sprawia, że pompy ciepła Natea i Caliane są bardzo wydajnymi i sprawnymi systemami, zapewniającymi ogrzewanie budynku przez cały rok przy najniższych kosztach eksploatacji, wykorzystując przy tym aż do 4/5 bezpłatnej energii z otoczenia.

* - dane dla E 0°C/W 35°C

Firma powiązana: BDR Thermea Poland Sp. z o.o.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz