Danfoss zapytał Polaków czy stać ich na tani system grzewczy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2022-08-23 11:02:30
Danfoss zapytał Polaków czy stać ich na tani system grzewczy?

Czy kupowanie tanich produktów to rzeczywista oszczędność? Badania pokazują, że świadomość Polaków na ten temat wzrasta. Z sondy przeprowadzonej przez firmę Danfoss Poland wynika, że aż 77% respondentów woli zainwestować w droższy system grzewczy, aby potem płacić mniej za ogrzewanie.

Kalkuluj długoterminowo!

Wynik ten wpisuje się w znacznie bardziej ogólny trend.  Polacy coraz bardziej selektywnie i z większą rozwagą konsumencką zaczynają podchodzić do wyboru proponowanych im produktów. Coraz częściej wybór danego zakupu nie jest determinowany ceną, ale jakością, innowacyjnością oraz, co bardzo istotne, dbałością o środowisko naturalne. Jest to szczególnie widoczne w branży budowlanej. Tu hasło „dobre, bo tanie” funkcjonuje już rzadko.

Z szerokiej gamy produktów wybieramy te rozwiązania, które mimo większego wkładu finansowego na początku, przyniosą znaczne zyski w perspektywie długoterminowej. Polacy mają coraz większą świadomość, że oszczędzanie na pewnego rodzaju produktach jest nieopłacalne. Bilans zysków i strat zostaje dodatkowo przewartościowany, jeśli uwzględnimy bardzo istotne kryterium, jakim jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Oszczędzaj i postaw na komfort!

Zagadnienie systemów grzewczych jest szczególnie dyskutowane w tym kontekście. Nasze comiesięczne opłaty i rachunki w dużym stopniu zależą od tego, jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy przy planowaniu budowy bądź modernizacji obiektów mieszkalnych. Podstawowym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać na tym etapie, jest to, jakie funkcje powinien spełniać system grzewczy. Nasz wybór może być uwarunkowany ceną, funkcjonalnością, energooszczędnością, bezpieczeństwem, komfortem, ale również estetyką.

Wzrost zainteresowania nowymi rozwiązaniami, takimi jak pompy ciepła, rekuperacja czy ogrzewanie podłogowe, świadczy o tym, że Polacy kładą coraz większy nacisk na funkcjonalność nie tylko pod kontem technologii, ale również designu. System grzewczy, który łatwo wkomponować w przestrzeń domu bądź mieszkania dodatkowo ogranicza koszty remontów oraz daje większą dowolność aranżacji wnętrz. Praktyczność i wydajność rozwiązań grzewczych, takich jak pompy ciepła, najlepiej widać na sprawdzonych przykładach. Jednym z nich jest dom Pani Ewy – więcej o inwestycji można dowiedzieć się z wywiadu z właścicielką i instalatorem.

 

Żyj EKO (nomicznie)!

Co niezwykle istotne, Polacy wybierając system grzewczy, coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na wydajność ekonomiczną, ale także na to, jak dane rozwiązanie wpływa na środowisko naturalne. We wrześniu 2011r. agencja MillwardBrown SMG/KRC przeprowadziła na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków badanie identyfikujące opinię Polaków na temat różnych aspektów związanych z regulowaniem temperatury. 

Spośród badanej grupy aż 85% Polaków zgodziło się ze stwierdzeniem, że należy oszczędzać ciepło, aby chronić środowisko naturalne i jednocześnie 77% stwierdziło, że rachunki za ogrzewanie znacznie obciążają ich domowy budżet. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na parę sprawdzonych sposobów, które spowodują, że nasze domy i mieszkania będą nie tylko oszczędne, ale również przyjazne środowisku.

Należy do nich zaliczyć:

  • stosowanie niskotemperaturowego ogrzewanie podłogowego;
  • zastosowanie pompy ciepła, która czerpie do 75% energii ze słońca;
  • umieszczanie za grzejnikami specjalnych ekranów pokrytych folią aluminiową i nie zasłanianie kaloryfera biurkiem, łóżkiem, zasłoną – tak ogranicza się ilość ciepła marnowanego na ogrzanie ściany czy mebla;
  • regulowanie temperatury zgodnie z rytmem życia mieszkańców elektronicznymi termostatami: 1 stopień C niżej to 6% mniej zużytej energii;
  • uszczelnianie okien – pozwala to podnieść temperaturę w pomieszczeniach o 2-3 stopnie C;
  • wybieranie produktów z najwyższą oceną energooszczędności – A.

 

Firma powiązana:
DANFOSS

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!