Pompa ciepła i kocioł peletowy - ogrzewanie hybrydowe sposobem na oszczędności

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompa ciepła i kocioł peletowy - ogrzewanie hybrydowe sposobem na oszczędności

Zarówno kocioł peletowy jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielne i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe składające się z większej ilości urządzeń? Upraszczając, zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Głównym punktem odniesienia są tutaj oczywiście warunki atmosferyczne.

aktualizacja: 2020-05-18 14:15:54

Dla kogo takie rozwiązanie?

Układy hybrydowe są szczególnie polecane do modernizowanych budynków, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować ten model do nowo budowanych domów. W starszych obiektach instalacje grzejnikowe mogą nie być dostosowane do ogrzewania jedynie pompą ciepła - wtedy lepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe. Kolejnym nieco prozaicznym aspektem, jest fakt iż w modernizowanym obiekcie jakieś źródło ciepła już istnieje. Dlaczego więc nie wspomóc go pompą ciepła zapewniając sobie komfort i oszczędności finansowe? Dodatkowe urządzenie grzewcze to też zabezpieczenie na wypadek ewentualnej awarii pompy ciepła.


Vesta - powietrzna pompa ciepła typu monoblok

Co możemy zyskać decydując się na hybrydę?

Jeśli wybierzemy pompę ciepła pracującą w systemie hybrydowym z kotłem wtedy możemy zdecydować się na urządzenie o mniejszej mocy grzewczej, czyli automatycznie tańsze. Dzięki temu inwestycja staje się dla nas atrakcyjniejsza.

System grzewczy, w którym znajdują się co najmniej dwa źródła ciepła korzystające z różnych rodzajów paliw zazwyczaj odznaczają się różną mocą grzewczą, np. pompa ciepła dostarcza 80% energii, a kocioł dobieramy tak by wytworzyć brakujące 20%.

BIO COMPACT to jeden z kotłów peletowych SAS wyposażony w samoczyszczący palnik MULTIFLAME, który doskonale sprawdzi się w układzie hybrydowym z pompą ciepła.

Czy łączenie pracy pompy ciepłą z kotłem peletowym jest opłacalne?

Wielu inwestorów zastanawia się jednak jak układy hybrydowe w praktyce przekładają się na koszty ogrzewania budynku. Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów ogrzewania domu pompą ciepła Vesta i kotłem peletowym SAS. Do obliczeń przyjęliśmy roczne zapotrzebowanie na energię budynku wyliczone na podstawie audytu energetycznego. Pozwoli to na dokładniejsze wyliczenia niż te uwzględniające tylko powierzchnię budynku.

Wyliczenie przeprowadziliśmy dla dwóch wariantów uwzględniających różne zapotrzebowanie budynku przy -10°C i dla innego punktu biwalentnego, czyli temperatury, w której uruchamia się nasze drugie urządzenie grzewcze - w tym przypadku kocioł peletowy o sprawności uśrednionej do 90%. Oznacza to, że do obliczeń można przyjąć dowolny kocioł peletowy SAS. Najlepsze rezultaty ekonomiczne otrzymamy wykorzystując kocioł peletowy w sezonie grzewczym jako urządzenie wspomagające, a pompę ciepła w pozostałych dniach roku. Wszystko oczywiście zależnie od temperatury na zewnątrz.

WARIANT I

Założenia:

 1. Zapotrzebowanie budynku przy -10°C: 14,5 kW
 2. Roczne zapotrzebowanie na energię budynku: 30 277 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013)
 3. SCOP pompy ciepła dla W35: 4,2
 4. SCOP pompy ciepła dla W55: 3,5
 5. Punkt biwalentny: -4°C
 6. Sprawność kotła peletowego: 90%
 7. 1 kg peletu: 5 kWh
 8. Koszt 1kWh energii elektrycznej: 0,65 zł
 9. Koszt 1 tony peletu: 900 zł

Roczny koszt ogrzewania budynku:

 1. System podłogowy: 4 694 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
 2. System mieszany (podłogowy/grzejnikowy): 5 571 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
 3. Kocioł peletowy: 6 055 zł
 4. System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł peletowy), układ podłogowy: 4 286,3 zł (koszt pracy kotła peletowego jako drugie źródło ciepła: 181,3 zł)

WARIANT II

Założenia:

 1. Zapotrzebowanie budynku przy -10°C: 11,6 kW
 2. Roczne zapotrzebowanie na energię budynku: 24 054 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013)
 3. SCOP pompy ciepła dla W35: 4,4
 4. SCOP pompy ciepła dla W55: 3,6
 5. Punkt biwalentny: -7°C
 6. Sprawność kotła peletowego: 90%
 7. 1 kg peletu: 5 kWh
 8. Koszt 1kWh energii elektrycznej: 0,65 zł
 9. Koszt 1 tony peletu: 900 zł

Roczny koszt ogrzewania budynku:

 1. System podłogowy: 3 547 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
 2. System mieszany (podłogowy/grzejnikowy): 4 250 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
 3. Kocioł peletowy: 5 345 zł
 4. System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł peletowy), układ podłogowy: 3 466 zł (koszt pracy kotła peletowego jako drugie źródło ciepła: 31 zł)

Jak widać po powyższych obliczeniach w pierwszym wariancie, koszt całkowity koszt ogrzewania domu kotłem peletowym wyniesie 6 055 zł, a w systemie hybrydowym koszt ogrzania przy układzie podłogowym wyniesie jedynie 4286,3 zł, z czego sam kocioł peletowy stanowił będzie koszt w wysokości 181,3 zł.W wariancie II oszczędności są jeszcze większe. Podczas gdy ogrzewanie kotłem peletowym wyniesie inwestora 5 345 zł to w systemie hybrydowym suma ta będzie opiewać na 3 466 zł z czego koszt pracy kotła peletowego to będzie jedyne 31 zł w skali roku.

Przedstawione wyliczenia dotyczą kosztów ogrzewania budynku, ale należy pamiętać, że w przypadku przygotowywania CWU również odnotujemy korzystny efekt finansowy w przypadku zastosowaniu układu hybrydowego. Pompa ciepła samodzielnie i w pełni automatycznie może przygotowywać ciepłą wodę od kwietnia do września czyli poza sezonem grzewczym bez włączania się kotła, co dodatkowo wydłuży jego żywotność. W okresie zimowym, kiedy ze względu na bardzo niskie temperatury pompa ciepła nie podgrzewa ciepłej wody tę funkcję całkowicie może przejąć kocioł peletowy.

Powietrzna pompa ciepła Vesta to nowość firmy SAS

Konstrukcja pompy typu monoblok wraz z wykorzystaniem naturalnego czynnika chłodzącego R290 niepodlegającego ustawie SZWO (tzw. F-gazy) wpływa bezpośrednio na łatwy montaż urządzenia. Propan to czynnik przyszłości. Stosowany jest m. in w lodówkach, a z biegiem czasu będzie prawdopodobnie jedynym czynnikiem dopuszczonym dla pomp ciepła. Jest bezpieczny oraz posiada niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, im jest niższy tym czynnik ma mniejszy wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego. 


Dla porównania - inny czynnik często stosowany w pompach ciepła - R410 ma GWP=2088! 
Pompa wykorzystująca ten propan to też znaczne ułatwienie dla instalatora - nie wymagane są uprawnienia w zakresie F-gazów, zarówno do montażu, jak i serwisowania urządzenia. Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę to COP. Współczynnik COP określa wydajność pompy ciepła czyli stosunek chwilowej mocy grzewczej do mocy chwilowej kompresora/elektronicznych komponentów pompy ciepła. Vesta charakteryzuje się wysokim współczynnikiem COP = 4,25 dla A2W35 przy mocy grzewczej równej 12.8 kW, a konstrukcja parownika dostosowana jest ściśle do polskich warunków klimatycznych. Porównując COP pomp ciepła zawsze należy sprawdzić dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego oraz W (temperatura zasilania) jest on podawany.

Tylko porównanie dla tych samych parametrów pozwala wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne. Vesta wyposażona jest w cichobieżny wentylator z tzw. efektem sowich piór gwarantujący wydajną pracę. Modulowana praca wentylatora zapewnia możliwość regulacji wydajności w okresie letnim (przygotowanie CWU). Łatwą obsługę pompy zapewni intuicyjny panel sterowania pełniący jednocześnie funkcję regulatora pokojowego. Pompa ciepła sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że marka SAS oddaje użytkownikom urządzenie w pełni kompletne, wyposażone 
w podzespoły gotowe do montażu co daje także oszczędności dla inwestora poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu.

Dofinansowanie do pompy ciepła jako dodatkowa oszczędność

Do montażu pompy ciepła w modernizowanych budynkach można uzyskać dopłatę m.in. z rządowego Programu Czyste Powietrze. Pompa ciepła Vesta, dzięki posiadaniu klasy efektywności energetycznej A++ kwalifikuje się aż na 45% dofinansowanie (do 13 500 zł). Należy jednak pamiętać, że aby dostać takie dofinansowanie to wszystkie źródła ciepła w domu muszą spełniać jego wymogi. W przypadku kotłów na pelety jest to certyfikat EcoDesign.

Więcej informacji o kotłach peletowych i pompie ciepła SAS na www.sas.busko.pl.

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje