Pompa ciepła z rekuperatorem

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompa ciepła z rekuperatorem

Na rynku jest niekończąca się liczba producentów pomp ciepła i systemów wentylacyjnych. Pytanie jest natomiast takie, kiedy które urządzenie zastosować i czego w naszym domu chcemy lub potrzebujemy.

aktualizacja: 2020-01-27 09:12:31

W pierwszej kolejności skupmy się jednostce rekuperacji. Dlaczego? Ponieważ Econordic, to zintegrowany system jednostki rekuperacji, ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej. Skupmy się jednak tylko na jednym - na jakości powietrza.

Głównym celem zastosowania jednostki rekuperacyjnej jest uzyskanie zdrowego, czystego, świeżego powietrza, przy braku straty ciepła w domu.

Mając 50 lat doświadczenia jako producent jednostek rekuperacyjnych w Skandynawii, miejsce z jednym z najtrudniejszych warunków pogodowych na świecie, wiemy że najważniejsze jest prawidłowe i efektywne oczyszczanie jednostki.

Komfort, który daje nam jednostka rekuperacyjna to świeże powietrze 24/7. Aby to powietrze było czyste, trzeba pamiętać o regularnym oczyszczaniu jednostki - tak samo jak z toaletą , musimy ją czyścić aby utrzymać komfort z jej użytkowania, ale to przykład którego nie musimy tutaj opisywać. I tak samo jest z jednostką rekuperacyjną. Nikt z nas nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem, które pachnie nieprzyjemnie lub ma w sobie bakterie.

Kiedy decydujemy się na jednostkę rekuperacyjna i nie chce nam się wymieniać filtrów lub regularnie czyścić jednostki, lepiej jej w ogóle nie kupować.

Wszystkie nasze jednostki są skonstruowane z metalu. Powiedzcie sami, widzieliście kiedykolwiek coś, co ma zostać sterylne i jest wykonane polistyrenu? Bardzo wielu z nas decydując się na jednostkę rekuperacyjna sięga po "budżetowe" jednostki. Niestety często po latach użytkowania taki zakup kończy się wyłączaniem jednostki lub kupieniem nowej, ponieważ utrzymywanie czystości było niemożliwe.

Oprócz stali, wszystkie nasze urządzenia wyposażone są w szynowe systemy, które umożliwiają wyjęcie każdego elementu bez użycia narzędzi, by porządnie je oczyścić - nawet obrotowy wymiennik.

Zadajecie sobie pytanie: Jakie czyszczenie? Jednostka, która oczyszcza powietrze? Jak się używa dobrych filtrów i wymienia się je często, to jest to w ogóle potrzebne? Wróćmy znów do naszej toalety, ją również spłukujemy po każdym użyciu, a jednak ją czyścimy.

Owszem, filtrami w jednostce możemy efektywnie eliminować zanieczyszczenia. Dokładnie z tego powodu wszystkie nasze jednostki posiadają standardowo filtry F7, na nawiewie i na wywiewie.

Wszystkie nasze urządzenia używają wymienników obrotowych. Wiemy, że krzyżowy wymiennik jest wydajniejszy i na dzień dzisiejszy, nie ma wydajniejszych. Dlaczego zatem wymiennik obrotowy?

Wymiennik krzyżowy wysusza powietrze i to bardzo szybko. Jeżeli mieszkacie w kamienicy lub w Anglii, gdzie trzeba osuszyć budynek, krzyżowy wymiennik nadaje się idealnie. Ale, gdy mieszkacie w Polsce i budujecie nowoczesny dom, który zachowuje się praktycznie jak termos, krzyżowy wymiennik wysuszy powietrze jak na pustyni.

Efektem będzie sucha skóra, palące oczy, jeśli macie małe dzieci będą nocą płakać, a wy nie będziecie wiedzieć dlaczego itp… Oczywiście, można to rozwiązać zakupem nawilżacza, natomiast by zrekompensować tak suche powietrze, które jest osuszane z szybkością 200-400m3/h, potrzebowalibyście takiego nawilżacza w każdym pomieszczeniu, i to tylko po to, aby utrzymać wilgotność na poziomie potrzebnym człowiekowi 40-50%. Wilgoć poniżej 25% jest dla człowieka niebezpieczna, wysusza drogi oddechowe i robimy się bardziej podatny na choroby.

Urządzenia FLEXIT nadają się do nowoczesnego budownictwa i do klimatycznych warunków podobnym w Polsce, dlatego używamy obrotowych wymienników. Dzięki 50 letniemu doświadczeniu, osiągnęliśmy możliwie maksimum wydajności obrotowych wymienników, z entalpią powyżej 87% ( jednoczesny odzysk ciepła i wilgoci z wywiewanego powietrza). Obrotowy wymiennik na dodatek nie zamarza, można go wyjąć bez użycia narzędzi i umyć pod prysznicem.

Dzięki nowym technologiom i izolacji nowoczesnego budownictwa potrzeba ogrzewania domów spada co powoduje, że rachunki za ogrzewanie tworzą tylko 30% wszystkich rachunków, a pozostałe 60-70% rocznych rachunków za energię tworzy produkcja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

EcoNordic wykorzystuje nowoczesna technologie dwutlenku węgla CO2 (to nie są F gazy) która jest na tyle wydajna że produkujemy c.w.u. o temperaturze 65°C bez użycia elektrycznej spirali nawet przy zewnętrznej temperaturze -8°C.

Econordic realne oszczędza 70% rocznych kosztów za rachunki

Jak to jest możliwie? Chłodziwo CO2 którego używamy w EcoNordic, zapewnia 100% mocy grzewczej nawet przy niskich temperaturach, takich kiedy konwencjonalne pompy ciepła wspierają się grzałką elektryczną która tworzy nawet do 80% ciepła. Konwencjonalne pompy ciepła mają 100% wydajności do temperatur +7°C i potem ich wydajność spada. Nie dla tego że nie są dobre, ale dlatego że chłodziwo które używają polega na F gazach i ich fizycznych właściwościach, są w stanie nagrzać wymiennik ciepła na maksimum 70-80°C.

Econordic, używając dwutlenek węgla, nagrzewa wymiennik aż na niewiarygodnych 120°C bez użycia elektrycznego dogrzewu.

Econordic może dostarczać 100% mocy grzewczej (4kW) nawet w temperaturach zewnętrznych -8°C a tego nie osiąga żadna inna pompa ciepła na rynku. Przy temperaturach od -8 aż do -21°C, moc grzewcza spada tylko o 0,5KW!

Na pewno sobie mówicie: Tylko 4KW? No to jest tylko do malutkich domków... EcoNordic to jest urządzenie złożone z 4 modułów o całkowitej wydajności grzewczej aż 8KW:

  • Rekuperator (1kw)
  • Pompa ciepła / Sprężarka (4KW)
  • Elektryczny dogrzew (3kw)

Kiedy twój dom ma zapotrzebowanie grzewcze na przykład 7,8KW, nie oznacza to że 4KW dostarczy moduł pompy ciepła i reszta pójdzie przez grzałkę. To by było zbyt proste :)

W środku urządzenia znajduje się 200L zbiornik ze stali nierdzewnej który funkcjonuje jak bufor. Kiedy wieczorem zużycie wody jest małe, lub w trakcie dnia kiedy jesteście w pracy, moduł pompy ciepła jest kompletnie wyłączony i nie pobiera żadnego prądu. Zbiornik z wodą o temperaturę minimalnej 65°C zachowuje się jako bufor i ogrzewa płytowy wymiennik z którego ogrzewa się woda w grzejnikach lub w podłogówce. Podkreślamy że woda w zbiorniku ma temperaturę 65°C która wyprodukowała pompa ciepła kompletnie bez użycia nagrzewnicy elektrycznej.

Dzięki wysokiej temperaturze głównego wymiennika (120°C) urządzenie jest bardzo wydajne nawet kiedy produkuje c.w.u i ogrzewanie domu jednocześnie.

Nasze oprogramowanie FLEXIT Select, certyfikowany przez niezależne instytucje, potwierdza że spirala włącza się tylko przez parę godzin w roku. Oprogramowanie bierze pod uwagę współczynnik straty ciepła twojego domu, realne warunki klimatyczne, ilość osób zamieszkałych i nawet to czy wolą brać prysznic lub kąpiel codziennie (50L lub 200L c.w.u.na osobę dziennie).

Przykładowo dom o powierzchni 140m2 którego roczne zapotrzebowanie energetyczne jest w okolicy 22170 kWh/rocznie (na ogrzewanie domu, produkcję c.w.u.), EcoNordic zabezpieczy aż 20320 kWh/roczne tylko poprzez moduł pompy ciepła. Resztę zabezpieczy rekuperator i spirala elektryczna.

UWAGA, nie mówimy tutaj o zużyciu prądu.

Aby EcoNordic zabezpieczył zapotrzebowanie energetyczne 20320 kWh/rocznie zużyje tylko 5539 kWh/roczne prądu. To oznacza, że za ogrzewanie domu, produkcję wody użytkowej dla 4 dorosłych osób zużywając po 50L wody na 1 prysznic i całodobową wentylacja powietrza przy średniej cenie 0,55 zł/kWh są roczne koszty w okolicy 3046,5 zł, lub 253,9 zł miesięcznie.

Dom wykorzystany do tego przykładu jest klasycznym niskoenergetyczny nowoczesnym dom, a nie drogi dom pasywny!

Chcesz się przekonać? Wejdź na naszą stronę, prześlij nam projekt Twojego domu, a my Ci prześlemy energetyczny przegląd twoich kosztów przy zastosowaniu Econordic. Zapraszamy do jednego z naszych świeżo otwartych showroomów których adres znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Logo Flexit

www.flexit.eu

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Adrian Riedel

27 Sty 2020, 19:46

Urządzenie z najwyższej półki technologicznej, stosowane dotychczas tylko w bardzo dużych instalacjach ( np. ogrzewanie hipermarketów). Technologia wykorzystania ciepła wyrzucanego z wentylacji połączona z czynnikiem chłodniczym zastosowanym w urządzeniu ( CO2), osiągającym wysoką ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny